Voiko olla hometta vaikka ei näy eikä haise?

hitsi2

Eli kellarin seinää avattiin ja oli kuiva lattiapinnan yläpuolella mutta kostea lattiapinnan alapuolelta.. Mitään homeeseen viittaavaa ei näkynyt eikä haju ollut mielestäni muu kuin märän/kostean maan haju, ei kovin voimakas. Voiko silti olla, että on hometta? Seinän purkajia kyllä yskitti, itseäni ei. Olin noin metrin päässä.. Voiko vanha villaeriste aiheuttaa yskän kun sitäkin seinästä tietysti revittiin pois?

13

329

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyis !

      Eli menittä avaamaan paikkoja ilman suojausta ja alipaineistusta ?! Vieläkö nuin joku menee tekeen ! Hyi olkohon !

    • miss 007

      "märän/kostean maan haju" saattaa jo vähän kertoa jotain. Ei kaikki paikat homehdu silmänräpäyksessä, mutta tuskimpa kellarin kohdalla on ihan vastikään sattunut kosteusvahinko?

      Voit ottaa itse materiaalinäytteen ja toimittaa tutkittavaksi. Jos ilmenee hometta, korjaussuunnitelmaan tarvitaan kosteussaneerauksiin perhetynyt henkilö. Pääsääntöisesti askeleita on neljä: etsitään syy kosteuteen, pysäytetään ilmiö, kartoitetaan huolellisesti vaurioalue ja vasta sitten korjaustoimenpiteisiin.

      Jos lähdet nyt heti hätäisesti korjailemaan, itse vaurion syytä ei välttämättä tule poistettua, eikä korjaus ole tarvittavan laaja tai sitten se saattaa mennä myös ylikorjaamiseksi.

      Minkä ikäinen talo on kyseessä? Mitkä ovat rakenteet kellarin lattian alla?

    • hitsi2

      Niin siis toki on mikrobeja yms kun on märkää ja lahoa puuta. Meinaan vaan, että kun ei ole näkyvää hometta niin voiko olla niin, ettei sitä olekaan? Tai, että leviääkö tälläisessä tapauksessa mikrobit helposti muualle ja jos leviää niin selviääkö tuulettamalla muut huoneet?

      • miss 007

        Lahovaurio ja homevaurio ovat eri
        asioita, mutta molemmissa ovat takana mikrobit. Mikäli kotinne on alipaineinen, pääsevät mikrobit asuintiloihin. Mikrobien laadusta riippuu minkälaisen loppusiivouksen tarvitsette remontin jälkeen.

        Haisevatko vaatteenne kun käytte esim. kylässä? Onko kodissanne jokin erityinen tuoksu? Se viittaisi siihen, että asuintiloihin on jo päässyt haitallisia mikrobeja. Onko asukkailla oireita?

        Tässä muutama hyödyllinen linkki:

        www.asumisterveysliitto.fi
        www.hometalkoot.fi
        www.hengitysliitto.fi
        www.korjaustieto.fi

        Tilanne ei vaikuta toivottomalta, vaikkakin työläs operaatio voi tulla. Älkää turvautuko pelkästään omaan järkeilyyn korjausten suhteen. Hihat rullalle ja toimeen! Tsemppiä! :)


    • hitsi2

      Ei oireita, eikä hajuja

      • hitsi2

        Jatkan vielä..

        Eli lattiatason alla puut olivat kosteita ja lahoja ja hiekka märkää. Lattiapinnan yläpuolella ei ongelmia. Mutta ilmeisesti siis voi olla niin, että on "vaan" lahoa, ei hometta? Mikrobinäyte otettu mutta menee vielä ainakin kaksi viikkoa tuloksiin...


    • Miss 007

      Voi olla. Home vaatii lämmön, kosteuden ja ravinnon. Niin ja mitä tuohon villaeristeeseen tulee, sitä tulisi aina käsitellä hengityssuojaimen kera, kyllä yskittää!

    • hitsi2

      Kiitos sulle! Kysynpä vielä, että jos tänne yläkerran asuintiloihin on jotain levinnyt niin kuinka paljon pelkkä tuuletus auttaa?

      • hitsi2

        Täällä me nyt kuitenkin asutaan... Alakerrassa se ovi on kiinni jossa seinä on nyt auki mutta on tietty hetkittäin ollut auki kun on viety vanhaa eristettä pois yms. Mun mielestä siellä kosteusvaurio huoneessa ei edes haise mitenkään pahasti ainakaan. Ikkuna on sielläkin ollut auki kokoajan.


      • Miss 007
        hitsi2 kirjoitti:

        Täällä me nyt kuitenkin asutaan... Alakerrassa se ovi on kiinni jossa seinä on nyt auki mutta on tietty hetkittäin ollut auki kun on viety vanhaa eristettä pois yms. Mun mielestä siellä kosteusvaurio huoneessa ei edes haise mitenkään pahasti ainakaan. Ikkuna on sielläkin ollut auki kokoajan.

        En lähtis nyt hysterisoitumaan ;D Jos tosiaan olette terveitä, eikä mihinkään ole hajuakaan tarttunut, olette löytäneet ongelman ajoissa. Hyvä ilmanvaihto on toki tärkeää.

        Tiedättekö jo mistä vaurio johtuu? Pääasia olisi hoitaa kyseinen ongelmakohta. Olipa sitten putkirikko tai kapillaarisuus, pelkkä materiaalien vaihto ei auta. Remontin jälkeen on hyvä tehdä kunnon suursiivous!


      • Curios
        hitsi2 kirjoitti:

        Täällä me nyt kuitenkin asutaan... Alakerrassa se ovi on kiinni jossa seinä on nyt auki mutta on tietty hetkittäin ollut auki kun on viety vanhaa eristettä pois yms. Mun mielestä siellä kosteusvaurio huoneessa ei edes haise mitenkään pahasti ainakaan. Ikkuna on sielläkin ollut auki kokoajan.

        Eihän ne pois vietävät eristeet vaan ollu pakattu tiiviisiin jätesäkkeihin, eihän ? !


    • hitsi2

      Joo se on siis rakennusvirhe.. Ollaan terveitä ja ei ole mitään hajuja. Ongelma on tosiaan lattiatason alla ja nyt ongelma korjataan. Mietin vaan kuinka paha nyt on se kun on avattu ja mikrobit päässeet leviämään ilmaan...

      • miss 007

        Kun kosteusvahinkoja lähdetään korjaamaan niin tilat tosiaan alipaineistetaan. Onko teillä siellä jo kuivatuspuhaltimet käynnissä? Jos tilasitte kuivatuksen /korjauksen jo, niin asia on varmasti hoidossa. Nämä kun eivät ole tavallisia remppoja. Eristeiden kantaminen asunnon läpi on ollut pakollista. En usko että tuosta koituu minkäänlaisia pysyviä haittoja... Ottakaa nyt ihan rauhassa vaan, on olemassa paljon ihmisiä jotka asuvat homeisissa kodeissa päivästä toiseen ja ovat sairauskierteessä. Teillä on asiat jo paranemaan päin :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1320
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      458
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    15. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      85
      441
    18. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe