Minulla on 11 kk:n ikäinen vauva, jota imetän edelleen kaksi kertaa päivässä. Olemme nyt yrittäneet 3 kk:n ajan saada alulle pikkukakkosta, mutta tuloksetta. Menkat alkoivat 4 kk synnytyksestä ja ovat siitä lähtein tulleet säännöllisesti. Ovulaatiotestin mukaan myös ovuloin. Esikoinen sai aikoinaan alkunsa ensimmäisestä yrityskierrosta. Olenkin nyt pohtinut, että onko tuo kaksi kertaa päivässä tapahtuva imetys syy siihen, miksi ei olla saatu vielä pikkukakkosta alulle? Kokemuksia kenelläkään?
imetys ja yritys
5
207
Vastaukset
- tupajumi000
Kaipa sekin on yksilökohtaista..?
Vaikkakin olen käsittänyt, että imetys suojaa lähinnä ihan alussa raskaudelta (jos suojaa!!).
Ja sekin on tosiasia, että aina ei vain onnistu heti, joskus se vie aikaa.
Vaikka se eka ois tullutkin heti.
Onnea yritykseen! :) - ei huolta..
Täysimetys suojaa raskaudelta.. Täys imetyshän kuitenkin voi olla myös sellaista että ollaan esim. yöimettämättä (jos vauva nukkuu) joten tämä ei sinällään pidä paikkaansa. Oikein sanottuna imetys toimii ehkäisynä silloin kun imetetään vähintään 4 tunnin välein. Kun väli pitenee niin ehkäisyteho heikkenee. Kaksi kertaa päivässä ei minkään järjen ja tieteellisen tutkimuksen mukaan ole enää sellaista joka estäisi tulevan raskauden.
Yksilöllisiä eroja todellakin on. jokaisessa kierrossa on 25% mahdollisuus tulla raskaaksi, joten 3kk yritys on kaikkea muuta kuin pitkä aika jonka jälkeen pitäisi huolestua. Tämän takia lapsettomuustutukimuksiinkin mennään vasta kun vuosi on yritetty.
Se että eka tärppäs heti ei tarkoita yhtään mitään tulevilla raskauksissa. Kaksi tapahtunutta esimerkkiä: nainen tuli raskaaksi vahingossa (kondoomi rikkui) toista vuoden ja kolmas tuli ekasta kerrasta. Toinen pariskunta yritti esikoista 4 vuotta, toinen lapsi sai alkunsa heti.
Näin se vaan menee.- Näinmeillä
Moikka! Kyllä se imetys monilla ehkäisee, vaikka imettäisi enää jonkun kerran päivässä. Ehkäisykeinoksi se ei tietenkään käy, mutta monilla sotkee hormonit sen verran :)
Olen kanssasi aika samassa tilanteessa. Kohta 11kk vauva, ja toista on toivottu vuodenvaihteesta saakka. Mulla tosin vielä vähän vaikeampi tilanne, sillä edes menkat eivät ole vielä raskauden jäljiltä alkaneet. Imetän n.3 kertaa päivässä, ja myös öisin. Yritän kokoajan vähentää, mutta vauva on aika takiainen ;) neuvolassa totes, että mun tapauksessa pitää imetyksen todennäköisesti loppua kokonaan ennen uutta raskautta. Saa nähdä! - Imetkö sinäkin?
Näinmeillä kirjoitti:
Moikka! Kyllä se imetys monilla ehkäisee, vaikka imettäisi enää jonkun kerran päivässä. Ehkäisykeinoksi se ei tietenkään käy, mutta monilla sotkee hormonit sen verran :)
Olen kanssasi aika samassa tilanteessa. Kohta 11kk vauva, ja toista on toivottu vuodenvaihteesta saakka. Mulla tosin vielä vähän vaikeampi tilanne, sillä edes menkat eivät ole vielä raskauden jäljiltä alkaneet. Imetän n.3 kertaa päivässä, ja myös öisin. Yritän kokoajan vähentää, mutta vauva on aika takiainen ;) neuvolassa totes, että mun tapauksessa pitää imetyksen todennäköisesti loppua kokonaan ennen uutta raskautta. Saa nähdä!Joo eipä se toinen lapsi suhdettanne pelasta.
- Näinmeillä
Imetkö sinäkin? kirjoitti:
Joo eipä se toinen lapsi suhdettanne pelasta.
Eikö??? Sen varaan on kyllä laskettu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2284599Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4473322Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142248Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa211899Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja61220Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat271050- 741043
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691035- 77976
- 54926