imetys ja yritys

imetysjayritys

Minulla on 11 kk:n ikäinen vauva, jota imetän edelleen kaksi kertaa päivässä. Olemme nyt yrittäneet 3 kk:n ajan saada alulle pikkukakkosta, mutta tuloksetta. Menkat alkoivat 4 kk synnytyksestä ja ovat siitä lähtein tulleet säännöllisesti. Ovulaatiotestin mukaan myös ovuloin. Esikoinen sai aikoinaan alkunsa ensimmäisestä yrityskierrosta. Olenkin nyt pohtinut, että onko tuo kaksi kertaa päivässä tapahtuva imetys syy siihen, miksi ei olla saatu vielä pikkukakkosta alulle? Kokemuksia kenelläkään?

5

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tupajumi000

      Kaipa sekin on yksilökohtaista..?

      Vaikkakin olen käsittänyt, että imetys suojaa lähinnä ihan alussa raskaudelta (jos suojaa!!).

      Ja sekin on tosiasia, että aina ei vain onnistu heti, joskus se vie aikaa.
      Vaikka se eka ois tullutkin heti.

      Onnea yritykseen! :)

    • ei huolta..

      Täysimetys suojaa raskaudelta.. Täys imetyshän kuitenkin voi olla myös sellaista että ollaan esim. yöimettämättä (jos vauva nukkuu) joten tämä ei sinällään pidä paikkaansa. Oikein sanottuna imetys toimii ehkäisynä silloin kun imetetään vähintään 4 tunnin välein. Kun väli pitenee niin ehkäisyteho heikkenee. Kaksi kertaa päivässä ei minkään järjen ja tieteellisen tutkimuksen mukaan ole enää sellaista joka estäisi tulevan raskauden.

      Yksilöllisiä eroja todellakin on. jokaisessa kierrossa on 25% mahdollisuus tulla raskaaksi, joten 3kk yritys on kaikkea muuta kuin pitkä aika jonka jälkeen pitäisi huolestua. Tämän takia lapsettomuustutukimuksiinkin mennään vasta kun vuosi on yritetty.

      Se että eka tärppäs heti ei tarkoita yhtään mitään tulevilla raskauksissa. Kaksi tapahtunutta esimerkkiä: nainen tuli raskaaksi vahingossa (kondoomi rikkui) toista vuoden ja kolmas tuli ekasta kerrasta. Toinen pariskunta yritti esikoista 4 vuotta, toinen lapsi sai alkunsa heti.

      Näin se vaan menee.

      • Näinmeillä

        Moikka! Kyllä se imetys monilla ehkäisee, vaikka imettäisi enää jonkun kerran päivässä. Ehkäisykeinoksi se ei tietenkään käy, mutta monilla sotkee hormonit sen verran :)

        Olen kanssasi aika samassa tilanteessa. Kohta 11kk vauva, ja toista on toivottu vuodenvaihteesta saakka. Mulla tosin vielä vähän vaikeampi tilanne, sillä edes menkat eivät ole vielä raskauden jäljiltä alkaneet. Imetän n.3 kertaa päivässä, ja myös öisin. Yritän kokoajan vähentää, mutta vauva on aika takiainen ;) neuvolassa totes, että mun tapauksessa pitää imetyksen todennäköisesti loppua kokonaan ennen uutta raskautta. Saa nähdä!


      • Imetkö sinäkin?
        Näinmeillä kirjoitti:

        Moikka! Kyllä se imetys monilla ehkäisee, vaikka imettäisi enää jonkun kerran päivässä. Ehkäisykeinoksi se ei tietenkään käy, mutta monilla sotkee hormonit sen verran :)

        Olen kanssasi aika samassa tilanteessa. Kohta 11kk vauva, ja toista on toivottu vuodenvaihteesta saakka. Mulla tosin vielä vähän vaikeampi tilanne, sillä edes menkat eivät ole vielä raskauden jäljiltä alkaneet. Imetän n.3 kertaa päivässä, ja myös öisin. Yritän kokoajan vähentää, mutta vauva on aika takiainen ;) neuvolassa totes, että mun tapauksessa pitää imetyksen todennäköisesti loppua kokonaan ennen uutta raskautta. Saa nähdä!

        Joo eipä se toinen lapsi suhdettanne pelasta.


      • Näinmeillä
        Imetkö sinäkin? kirjoitti:

        Joo eipä se toinen lapsi suhdettanne pelasta.

        Eikö??? Sen varaan on kyllä laskettu!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      244
      2439
    2. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      29
      2088
    3. Missä Martina miehineen?

      Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      1521
    4. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      56
      1505
    5. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      61
      1361
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      73
      1185
    7. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      43
      1065
    8. Pidätkö kaivattuasi

      Haluttavana? Miksi erityisesti?
      Ikävä
      68
      1059
    9. Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen

      Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm
      Maailman menoa
      314
      1035
    10. Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?

      Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel
      Ikävä
      36
      1001
    Aihe