Minulla on 11 kk:n ikäinen vauva, jota imetän edelleen kaksi kertaa päivässä. Olemme nyt yrittäneet 3 kk:n ajan saada alulle pikkukakkosta, mutta tuloksetta. Menkat alkoivat 4 kk synnytyksestä ja ovat siitä lähtein tulleet säännöllisesti. Ovulaatiotestin mukaan myös ovuloin. Esikoinen sai aikoinaan alkunsa ensimmäisestä yrityskierrosta. Olenkin nyt pohtinut, että onko tuo kaksi kertaa päivässä tapahtuva imetys syy siihen, miksi ei olla saatu vielä pikkukakkosta alulle? Kokemuksia kenelläkään?
imetys ja yritys
5
198
Vastaukset
- tupajumi000
Kaipa sekin on yksilökohtaista..?
Vaikkakin olen käsittänyt, että imetys suojaa lähinnä ihan alussa raskaudelta (jos suojaa!!).
Ja sekin on tosiasia, että aina ei vain onnistu heti, joskus se vie aikaa.
Vaikka se eka ois tullutkin heti.
Onnea yritykseen! :) - ei huolta..
Täysimetys suojaa raskaudelta.. Täys imetyshän kuitenkin voi olla myös sellaista että ollaan esim. yöimettämättä (jos vauva nukkuu) joten tämä ei sinällään pidä paikkaansa. Oikein sanottuna imetys toimii ehkäisynä silloin kun imetetään vähintään 4 tunnin välein. Kun väli pitenee niin ehkäisyteho heikkenee. Kaksi kertaa päivässä ei minkään järjen ja tieteellisen tutkimuksen mukaan ole enää sellaista joka estäisi tulevan raskauden.
Yksilöllisiä eroja todellakin on. jokaisessa kierrossa on 25% mahdollisuus tulla raskaaksi, joten 3kk yritys on kaikkea muuta kuin pitkä aika jonka jälkeen pitäisi huolestua. Tämän takia lapsettomuustutukimuksiinkin mennään vasta kun vuosi on yritetty.
Se että eka tärppäs heti ei tarkoita yhtään mitään tulevilla raskauksissa. Kaksi tapahtunutta esimerkkiä: nainen tuli raskaaksi vahingossa (kondoomi rikkui) toista vuoden ja kolmas tuli ekasta kerrasta. Toinen pariskunta yritti esikoista 4 vuotta, toinen lapsi sai alkunsa heti.
Näin se vaan menee.- Näinmeillä
Moikka! Kyllä se imetys monilla ehkäisee, vaikka imettäisi enää jonkun kerran päivässä. Ehkäisykeinoksi se ei tietenkään käy, mutta monilla sotkee hormonit sen verran :)
Olen kanssasi aika samassa tilanteessa. Kohta 11kk vauva, ja toista on toivottu vuodenvaihteesta saakka. Mulla tosin vielä vähän vaikeampi tilanne, sillä edes menkat eivät ole vielä raskauden jäljiltä alkaneet. Imetän n.3 kertaa päivässä, ja myös öisin. Yritän kokoajan vähentää, mutta vauva on aika takiainen ;) neuvolassa totes, että mun tapauksessa pitää imetyksen todennäköisesti loppua kokonaan ennen uutta raskautta. Saa nähdä! - Imetkö sinäkin?
Näinmeillä kirjoitti:
Moikka! Kyllä se imetys monilla ehkäisee, vaikka imettäisi enää jonkun kerran päivässä. Ehkäisykeinoksi se ei tietenkään käy, mutta monilla sotkee hormonit sen verran :)
Olen kanssasi aika samassa tilanteessa. Kohta 11kk vauva, ja toista on toivottu vuodenvaihteesta saakka. Mulla tosin vielä vähän vaikeampi tilanne, sillä edes menkat eivät ole vielä raskauden jäljiltä alkaneet. Imetän n.3 kertaa päivässä, ja myös öisin. Yritän kokoajan vähentää, mutta vauva on aika takiainen ;) neuvolassa totes, että mun tapauksessa pitää imetyksen todennäköisesti loppua kokonaan ennen uutta raskautta. Saa nähdä!Joo eipä se toinen lapsi suhdettanne pelasta.
- Näinmeillä
Imetkö sinäkin? kirjoitti:
Joo eipä se toinen lapsi suhdettanne pelasta.
Eikö??? Sen varaan on kyllä laskettu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1054094Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572318Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?741600Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko51054- 66844
- 20800
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu117778- 39762
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.49748- 62748