Hei,
Olen kokeillut eri linuxeilla, mutta minulla oleva näyttö ei tunnistu. Resoluution pitäisi olla 1440*900 mutta kone tarjoaa paria selvästi alempaa resoa, eikä tarjoa vaihtoehdoksikaan muuta. Olen ohittanut ongelman ylimääräisellä käskyllä joka muuttaa reson aina käynnistyksen yhteydessä mutta onhan sekin turha hidaste.
Onko tällainen resoluutio aivan poistunut käytöstä?
Onko joku muu tapa houkutella tämä resoluutio esiin, kun seuraavan kerran vaihdan käyttiksen? Muuttaako esim. näytönohjain tilannetta (nyt menee integroidulla).
1440*900 ei tunnistu
3
135
Vastaukset
Kannattaa kysyä Linux- puolelta kun on aktiivisempaa sieltä, mutta silloin kuin itselläni oli vastaavia ongelmia, niin piti vaan lisätä käsin X:n conffitiedostoihin haluamansa resot & väribittisyyden jne.
- 900*1440
Lisäsin jonkun rivin käsin, ja vielä niin että tämä reso asentuu joka kerta erikseen kun koneen käynnistää. Turha ylimääräinen vaihe kun tuollainen 1440*900 resoluutio on tietääkseni ihan normaali.
900*1440 kirjoitti:
Lisäsin jonkun rivin käsin, ja vielä niin että tämä reso asentuu joka kerta erikseen kun koneen käynnistää. Turha ylimääräinen vaihe kun tuollainen 1440*900 resoluutio on tietääkseni ihan normaali.
Juu, mutta olet tainnut siis laittaa jonkinlaisen skriptin, että reso muuttuu aina käynnistäessä tuollaiseksi, sitäkö tarkoitat?
Silloinhan se onkin turhaa, jos siellä käynnistyksen yhteydessä joku ohjelma pakottaa reson aina automaattisesi muuttumaan jne.
Itsehän tarkoitin, että olisit asetuksiin lisännyt vaihtoehdoksi tuon, jolloin se olisi aina siellä päällä, eikä siten ole mikään vaihe.
Noissa on aina ajurituessa omat kikkailunsa eri laitteiden kanssa, aika useasti ollut tuollaista pikku säätöä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17022205Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant739410Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.277407Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va676258Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3216230SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805884Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot324908HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.894536Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm974309"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770