Urakasta aina urakkapalkka

Jotka on tuntipalkalla niin silloin tehdään normaalijoutuisuudella työt eikä ruveta paahtamaan kun ei siitä kuitenkaan palkka kasva vaan viat kehossa.
Se tiedoksi myös palvelualalle.
6384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Joo oon huomannut että myyjätkin painaa hiki hatussa vaikka ovat ainakin tavarataloissa tuntipalkkalaisina.

Äänestä

Palkka on mitä ostat rahalla. Esimerkiksi ostat Saksassa auton 20 000 euroa ja Suomesat saman auton 40 000 eurolla. Palkka on auto minkä ostat rahalla. 1 000 euron raha voi olla palkassa eri arvoinen tai eri määrä.

Äänestä
  • Etkö ole sattunut huomaamaan työnantajien valituksia siitä, että Suomessa työntekijöiden palkat ovat korkeat, työtahti verkkainen ja vuosityöaika lyhyt?

    Näin se tietysti onkin, kun esimerkiksi Bagladeshissa kuukausipalkka 70 dollaria, työ aina urakkavauhtista ja työviikko ainakin kuusipäiväinen ja työpäivä 12–14 tuntia. Varmaan myös suomalaistyönantajien märkä uni?

    Äänestä

Älkää ihmetelkö miksi yritykset muuttavat tuotantonsa kehitysmaihin.
Täällä läskiperse SAK:laiset vetelehtivät ja lakkoilevat
Sitä saa mitä tilaa.

Äänestä

Silloin kun ollaan töissä niin ei naljailla/puhuta paskaa seläntakana. nykyajan työpaikat ovat kuin päiväkoteja missä kiusataan työkavereita aivan kuin ala-asteella. Siinä on lähtökohtainen ongelma mihin ensisijaisesti pitäisi puuttua.

tässä aikuisille lapsille jotka eivät tätä vielä ole sisäistäneet. http://fi.wikipedia.org/wiki/Työpaikkakiusaaminen

Äänestä
  • Työnteko Suomessa ei kannata, yritykset jotka työllistää ei kannata ja Suomi maana ei kannata. Mikäs sitten kannattaa? Pitäisikö meidän kaikkien katsoa tätä asiaa vähän laajemmin. Ollaan muka työ hyvinvoinnista huolissaan ja sitten ostetaan halpamaista orjatyövoimalla teetettyä roskaa. Kannattaakohan?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hölmöjä riittää kirjoitti:

Jotka on tuntipalkalla niin silloin tehdään normaalijoutuisuudella työt eikä ruveta paahtamaan kun ei siitä kuitenkaan palkka kasva vaan viat kehossa.
Se tiedoksi myös palvelualalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu