Olen harkinnut kissan hankintaa ja olen joskus kuullut että kissan voisi opettaa vessan pöntöllä käymään (että siinä olisi jokin ritilä ettei raukka tipu sinne,tai jotain...)
Eli onko kukaan kuullut tällaisesta tai omaa kokemista asiasta, koska mistään en ole nyt löytänyt tietoa tästä. Ja haluaisin tietää miten sen voi opettaa ja millaisen alustan siihen tarvitsisi?
Eli onko kukaan kuullut tällaisesta tai omaa kokemista asiasta, koska mistään en ole nyt löytänyt tietoa tästä. Ja haluaisin tietää miten sen voi opettaa ja millaisen alustan siihen tarvitsisi?
Vastaukset 7
Vanhimmat
jep, onnistuu kyllä ja opettavia kotisivujakin on, esim. http://www.genuinaburmese.com/
opetus tapahtuu nelivaiheisesti:
kissan hiekkalaatikko "upotetaan" wc-pönttöön ja kissa käy normaalisti tarpeillaan hiekkalaatikolla joka on wc-pöntössä.
sen jälkeen hiekkalaatikon ylle pingotetaan verkko, jotta kissa näkee hiekkalaatikon muttei pääse käsiksi itse hiekkaan, ei pääse kuopsuttelemaan jne.
sen jälkeen poistetaan laatikko mutta jätetään verkko.
ja viimeisenä poistetaan verkko ja kissan pitäisi osata käydä wc:ssä! kuulemma jos on sellainen painikkeella vedettävä vessa niin kissa voi jopa oppia vetämään vessan. :)
Muista että kissan luonteeseen ja vaistoihin kuuluu peittää jätöksensä, vessanpöntössä sitä ei voi tehdä...
Onko se niin ylivoimaisen vaikeaa siivota laatikkoa?
tuolla burma-sivuilla näkyvät kissat eivät näytä mitenkään kärsivän siitä että joutuvat käymään vessassa ja omistaja vaikuttaa kissat tuntevalta ihmiseltä joten uskoisin että kissa pärjää vaikka joutuukin käymään pöntöllä.
esim. kaverini kissa kakkaa aina ammeeseen jossa se ei mitenkään pääse peittelemään jätöksiään ja tämän kissa siis tekee ihan omasta halustaan.
Jos kissa tekee tarpeensa muualle, kuin sen laatikkoon, on eläinlääkärikäynti aiheellinen.
tuskin tässä tapauksessa, kissa on kakkinut kylpyammeeseen jo vuosia, se vaan on sen tapa. ehkä se pitää kylpyammetta isona "hiekka"laatikkonaan. :)
Meilla on kaks vessaa joissa molemmissa on bideet. Meidan kaks kissaa, 17-vuotias ja 6-vuotias, aina sillon tallon kay pissalla niissa sillain, etta peppu peruutetaan reian kohdalle ja sitten lorotellaan. Mamma ei ole opettanut vaan oppivat itse, etta vesi huuhtelee pissat pois.
Takuulla ei ole elainlaakarille asiaa sen takia, etta kissat on fiksuja :)
Juups! Meillä ei kyllä pönttöön lorisutella, kun kansi on aina kiinni, mutta toisella kissalla olis kyllä potenttiaalia tähän: se istuu laatikon reunalla kun kana orrella ja antaa tulla siitä:)Se kävelee laatikon reunaa pitkin asentoonsa, eikä koskaan koske hiekkaan. Hygieeniafriikki;)