Hollolan haluttomat

Nastolan Nero

Onpa kamalaa katsella nettilähetyksenä tuota tilaisuutta Salpakankaalla.

Ei olisi pitänyt edes määrätä Hollolaa mukaan kuntaselvitykseen. Vastentahtoisuudesta muistuttaminen vaan tarttuu kaikkiin muihinkin selvittäjiin.

Sääkin pahenee kun kunnan rajan ylittää. Ja Hollolan lukion lopettaminenkin on varmaan lahtelaisten syytä, vaikken ymmärräkään sitä.

Toivottavasti Nastolan poliitikot eivät ole yhtä pöhlöjä ja oman viran vaalijoita kuin hollolalaiset.

9

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piiskanlovi

      Onko linkkiä?

    • Säästöpäätös

      Kuudessa kunnassa ei ole kuin Kärkölän kunnanjohtajalla, Seppo Huldénilla ja iittiläisillä into kuntaliitokseen.

      Iitti tahtonsa vastaisesti riistettiin irti Uudenmaan läänistä 1947 ja liitettiin Karjalaan, Viipurin läänin läntiseen osaan, Kymen lääniin. Iittiläisten innon kuntaliitokseen ymmärtää, koska haluavat irti Kouvolasta, Suur-Kouvolasta, Kouvostoliitosta.

      Kärkölässä taas on maailmanlopun tunnelmat, mutta jostain kumman syystä eivät halua Lammin tapaan Hämeenlinnaan, jossa saisi suuren kaupungin edut odottelematta hollolaisten päätöksiä.

      Lahden kaupungissa ollaan periaatteessa myönteisiä niin kuin pitääkin, mutta ilman mitään intoa.

      Kaikki kuumimpina kuntaliitoksesta käyvät Etelä-Suomen Sanomien päätoimittaja Heikki Hakala, evankelisen uskon miehenä hyvällä asialla sekä Kärkölän kunnanjohtaja Seppo Huldén, jolta ei puutu matkasaarnaajan kiihkoa asiassaan kaltaisekseen tylsäksi kunnanjohtajatyypiksi.

      Ei ihme, että hollolaiset tekivät Seppo Huldénista valituksen sillä perusteella, että oli olemassa hallintolain mukainen epäilys siitä, ettei konkurssikypsän Kärkölän kunnanjohtaja voi toimia epäilyksen vuoksi lain mukaisena kuntaselvittäjänä.

      Käykää kuuntelemassa Seppo Huldénia kuntakuulemisissa niin ymmärrätte, miksi häntä voidaan pitää esteellisenä tehtävänsä!

      • Hollola stop

        Kuuntelin tuon tilaisuuden netin kautta.

        Mielestäni Seppo Hulden oli erittäin asiallinen. Sen sijaan tilaisuudessa oli läsnä muutamia täysin asiattomia henkilöitä, joiden puheenvuoro ei liittynyt mitenkään tehtävään kuntaselvitykseen.

        Tähän mennessä on sekä Hämeenkoskella, että Kärkölässä ilmeisesti esitetty runsaasti näkemyksiä, että Hollola olisi sopiva keskuskunta niille. Siis niissä asiallisissa keskusteluissa. Mutta Hollola tuntuu olevan koko maailmaa ja uudistuksia vastaan ja ei halua tietääkään mistään muusta.


      • Raippa Koivuniemi

        Iitissä äänestettiin Iitin kunnanvaltuustossa kumoon kuuden kunnan kuntaliitos. Tässä mielessä Etelä-Suomen Sanomien välittämä tieto siitä, että Iitissä halutaan kuntaliitosta siksi, että päästäisiin vihdoikin Kymenlaaksosta Päijät-Hämeeseen, on ollut väärä.

        TIetääkö kukaan, mitä Iitissä tosiasiassa asiasta ajatellaan?


      • Vox Pox

        Seppo Huldén on entinen kommunisti, nykyinen kokoomuslainen kokoomuskommuinsti, josta Järvelän sosiaildemokraatit tekivät kokoomuslaisten kannattamana kunnanjohtajan.

        Seppo Huldénin keskeinen tehtävä on ylenkatsoa demokraatteja ja pelastaa Kärkölä Hollolan rahoilla.


    • Maria Magdaleena

      Heikki Hakalan lisäksi toinen, jolta on ilmeisesti harkinta pettänyt kuntaliitosasiassa on Etelä-Suomen Sanomien Jukka Airo.

      Jukka Airo on syy, miksi monet Hollolan kunnanvaltuutetut ovat lakanneet kestotilaamasta Etelä-Suomen Sanomia.

      Hän on "bad for business". Hakala tarvitsisi härkäparin sijaan rinnalleen jonkin viisaan ja kauniin naisen niin Hollolan vastainen katkeruus lähes uskonnollis-karismaattisessa mielessä voisi lievetä.

      • Raippa Koivuniemi

        Hakalan Heikki on hieman "poissa oleva", ilmeisesti jo jotenkin "tuon puoleisessa" henkisesti, mutta nämä luutnantit jaksavat paahtaa.

        Tällä kertaa Etelä-Suomen Sanomien vihakirjoittelu ei ollut entisen kaltaista Hollolan päättäjiä kohtaan, mutta osoittaa silti Päijät-Hämeen karheuden maltillisellakin vihakirjoittelulla, joka jää ikiajoiksi lehtiarkistoon.


      • Pois-Bois-Boys

        Eikö Jukka Airolle voisi antaa yt:ä?


      • Haloo Lahti!
        Raippa Koivuniemi kirjoitti:

        Hakalan Heikki on hieman "poissa oleva", ilmeisesti jo jotenkin "tuon puoleisessa" henkisesti, mutta nämä luutnantit jaksavat paahtaa.

        Tällä kertaa Etelä-Suomen Sanomien vihakirjoittelu ei ollut entisen kaltaista Hollolan päättäjiä kohtaan, mutta osoittaa silti Päijät-Hämeen karheuden maltillisellakin vihakirjoittelulla, joka jää ikiajoiksi lehtiarkistoon.

        Mitäpä Hakalan Heikille nykyään kuuluu? Onko hän Pattayalla toipumassa Etelä-S(u)omen Sanomista vai bloggaa jossain kuin Kari Naskinen.

        Mies on "kadonnut" kuin toisinajattelija Stalinin Neuvostoliitossa. Minusta Heikki voisi kirjoittaa Etelä-Suomen Sanomat -muistelmat yhdestä kummallisesta nuorsuomalaisesta lehdestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4236
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3466
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      80
      3280
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3199
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3132
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2896
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2770
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      61
      2721
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2539
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2384
    Aihe