Kertokaa kokemuksia.. tyttö/poika tasa-arvosta???
Honkolan koulu
13
1369
Vastaukset
- entinen opp
Sellaista ei tunneta kuin tasaarvo tulssa koulussa.
- tasaaaaarvo
Eräs opettaja aikoinaan myönsi suoraan suosivansa tyttöjä (Kurkku Simpulainen)
- Kaikesta huolimatta
Jaa. No mulla on erilaiset kokemukset. Tyttöjä suositaan mutta vain jos nämä tytöt sopivat hiljaisen ja alistuvan nössö-tytön rooliin: jos olet sanavalmis, reipas, ilmaisutaitoinen ja rohkea, on aivan turha odottaa kymppiä todistukseen.
Onneksi yläasteella opettajat sitten jo ymmärtävätkin arvosanojen antamisesta vähän enemmän... Harmi ettei ala-asteella kasvateta tulevaisuuden rohkeita menestyjiä vaan hiljaisia massaan katoavia hiirulaisia. :( - herää honkola
Kaikesta huolimatta kirjoitti:
Jaa. No mulla on erilaiset kokemukset. Tyttöjä suositaan mutta vain jos nämä tytöt sopivat hiljaisen ja alistuvan nössö-tytön rooliin: jos olet sanavalmis, reipas, ilmaisutaitoinen ja rohkea, on aivan turha odottaa kymppiä todistukseen.
Onneksi yläasteella opettajat sitten jo ymmärtävätkin arvosanojen antamisesta vähän enemmän... Harmi ettei ala-asteella kasvateta tulevaisuuden rohkeita menestyjiä vaan hiljaisia massaan katoavia hiirulaisia. :(Jep! On honkolasta lähtenyt oppilaita keskuskouluun juuri tämän epätasa-arvon vuoksi ja tietäkseni ovat erittäin tyytyväisiä uuteen kouluun, siellä tytöt ja pojat ovat tasa-arvoisia keskenään ja näinhän kuuluukin olla.
- millivanilli4
Lapseni käy juurikin koulua Honkolassa. Itse olisin sitä mieltä että varmasti yksi suomen terveimmistä ala-asteista. Koulu oli juuri syynäkin muuttoon tänne "maalle" enkä ole katunut.
En usko (sukupuoli) suosimisiin, varmasti kuitenkin opettajillakin tietyntyyliset oppilaat enemmän mieleen kuin toiset. Niin lie lapsillakin omat suosikkiaikuiset ja opetkin.
Jos kyseinen ala-aste mahdollista valita, niin suosittelen.- En suosittele
Koulussa on sisäilmaongelmia ja oppilaat/henkilökunta oireilleet jo vuosia, tästä valmistui juuri kuntokartoituksen tulokset.
Suosiminen näkyy joka päivä ja tätä on jatkunut jo vuosia. Oma lapsemme oli honkolan koulussa 2003/2005 ja voin sanoa että oli kyllä tyttöjen suosimista ja se näkyi joka päivä.
Mielestäni tämä kertoo opettajien ammattitaidottomuudesta!
- eiseainaonnistu
En ole nähnyt enkä kuullut sisäilmatutkimuksen tuloksia. Olettaisin että olivat kutakuinkin ok kun ei mitään toimenpiteitä koulun sulkemiseksi ole tehty (kuten Koiviston koululla osittain).
Anna esimerkkejä tyttöjen suosimisesta? Tytöthän usein ovat ehkä vähän huolellisempia ja ehkä "parempiakin" koulussa, josko suosiminen näyttäytyisi sinne ei niin luokan "terävimmän kynän" oikeaseen osuvaan arvosteluun tms?
Suosimista olisi minusta se, että läksyjen teot ym. saa tytöt anteeksi ja pojat ei, tehdyistä hölmöyksistä vain poikia rangaistaan jne. Mutta tilanne ei ole siellä kyllä niin. - ei reilua
Ainakin muutama vuosi sitten tyttöjä on suosittu törkeästi, tämän hetkistä tilannetta en tiedä.
Kouluun tulossa iso korjaus sisäilmaongelmien vuoksi todennäköisesti jo ensi vuonna. - oppilas3
Tässä koulussa ei tasa-arvoa tunneta!
Käyn itse juuri koulua honkolassa ja siellä tyttöjen suosiminen on jokapäiväistä. Esim. Tyttöjen unohdukset annetaan anteeksi yms. - minä
Suosimista suosimista ja vielä suosimista
- on se sit rankkaa
Ai oikein pakko käydä välitunnilla ulkona?Eiköhän se nykyajan nörttipullasorsapenskoille tee hyvää, jos nyt ei välitunnilla jaksa liikkuakkaan, niin edes haukata happea :)
- EX Honkolalalaa
Ihme nössöilyy nykyään.. poika/tyttö-tasa-arvot sun muut.. Jos vaan keskittyy koulussa olennaiseen ni pärjää. Reippaana vaan pojjaat eikä säikähetä pieniä, jos tyttö saa sen pidemmän kynän.
- Anonyymi
home koulu
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle743600Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472866Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1562729Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572351Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3582101- 1601830
- 761505
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231358Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391322- 251272