Mac on vain suunniteltu jollekin joka haluaa näyttää paremmalta kuin todellisuudessa onkaan. Eli jos vaikka ajat kalliilla autolla, silti se peniksesi pysyy samana, eikä seksi siltikään suju.
Oletko samaa mieltä?
mac on homoille
2253
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
No en kyllä ole samaa mieltä. Se on itse asiassa käytössä vielä parempi kuin miltä se näyttää, vaikka toki se ulkonäkökin on tärkeä seikka. Minä en ainakaan mitään rumaa muovilaatikkoa voisi edes kuvitella tähän parisataa vuotta vanhan massiivitammisen kirjoituspöytäni päälle laittavani.
Tuota juuri haen. Todistetta aiheettomaan leveilyyn. Onko muilla mietteitä?
Vaihdappa sitten nimimerkkisi jatkossa tai lähtee tämäkin ketju bittiavaruuteen. Homottelu ei ollut coolia yläasteella, eikä se ole sitä edelleenkään aikuisten keskustelupalstalla. Palstan kaupalliset taustavoimat eivät etenkään halua katsella mitään jonka joku takakireä kukkahattutäti voisi tulkita vihapuheeksi ja nostattaa taas oikein kunnon paskamyrskyä asiasta.
Väännetään nyt rautalangasta: homottelu EI ole sallittua palstalla. Jos haluat omista mieltymyksistäsi sillä saralla keskustella, niin oikea osoite on tämä: http://keskustelu.suomi24.fi/debate/26
Homottelelu on kylläkin kuin vittuilu. Esimerkiksi haista vittu taikka vitun homo. Ei kait kysymys taikka olettaminen ole homotteua taikka vittuilua? Kerro toki jos säännöt moisen kieltää :)
Ja kumpikin on kiellettyä. Minua se ei niinkään haittaa jos se on tehty siivosti, mutta jos sanavarastokin on kuin 13 vuotiaan pissaliisan tai anarkomarkon itkupotkuraivareista, niin erittäin suurella todennäköisyydellä on viestin seuraava osoite roskakori.
Ei meidän yläasteella ollut homoa, kaikki kasvoivat miehiksi. Toisin on nykyään, kun pitää seurata vain trendejä niin... Sen asian muistan yläasteelta "että seura tekee kaltaiseksi", eli riippuu siitä seurasta millaisen suuntauksen saat. Ennen me kurittomat saatiin remmiä, jos emme seuranneet oikeaa trendiä. Nykyään nämä riiviöt kasvaa tietokoneiden parissa ja seksuaalinen suuntaus on sitten mikä on ja asiasta pitäisi vaieta!
Heitä omasi roskakoriin.
Kyllä minä mieluummin rakennan tämännäköisen, "tehomyllyn" mielikuvan itsestään antavan koneen:
http://www.jimms.fi/tuote/EN56465
Sitten vain tehdään Unibeastilla MAC-tikku, asennetaan, ja sitten laitetaan bootloader multibeastilla. Halvempi, tehokkaampi ja päivitettävämpi MAC on valmis!
Yhh... No, toki jokainen saa kasata juuri sellaisen pömpelin kuin haluaa. Itse lasauttaisin tuollaiseen hirvitykseen susihauleilla rinnakkaispiippuisella kummatkin putket lähietäisyydeltä.
Se on kyllä sääli että Apple ei tarjoa tuollaista "päätöntä" pöytäkonetta iMacin tasoisilla sisuskaluilla. Pitäisin mieluusti itse koneen ja näytön erillisinä, oli se kone sitten päivitettävä tai ei, mutta Mac Pro on tehoiltaan niin järjetön että minun ei kannata siitä sellaisia summia maksaa, ja Mac Mini on periaattessa läppäri tehoiltaan ja itse kaipaan kuitenkin vähän parempaa suorituskykyä satunnaiseen pelailuun.
mac on suunniteltu niille, jotka haluavat helppokäyttöisyyttä. Macin myyntimäärät ovat verrattain pieniä, joka taas nostaa hintaa. Macissa on painotettu helppokäyttöisyyteen ja loogisuuteen. Saman firman rauta ja softa sulautuvat saumattomasti yhteen ja kone on paketista nostettaessa muutaman minuutin jälkeen käyttövalmis. Onneksi sentään jotkut arvostavat tätä. Sama suunnittelun vaikutus näkyy myös autoissa. Eihän mersukaan ole Daician hintainen. Molemmissa on kuitenkin neljä pyörää, ratti ja moottori.
Olen lukenut moitteita siitä, että jos omista macin niin sinun pitää omistaa myös iphone ja niin edelleen. Eikö moinen kommuuni tule lopulta turhan kalliiksi?
MAC läppäri jo maksaa sen tonnin?
Laitteitahan pitää silloin myös uusia. Jokavuotinen uusiminen tulee maksamaan varovaisesti arvioiden 2000€. Jos et uusi, menetät sen "loiston" eli sen "paremmuuden".
Lopusta jäi kysymysmerkki.
Jos et uusi, menetät sen "loiston" eli sen "paremmuuden"?
ja mun työläppäri maksoi 1200e. Ihan windows- peli. Mac ja iphone toimivat kyllä hyvin yhteen. Ei, en omista kumpaakaan mutta ennen tietokone ja puhelinasioissa hihassa roikkunut tuttava vaihtoi niihin. Ei ole tarvinnut opastaa edes sitä ensimmäistä kertaakaan. Ihan itse on saanut hommat toimimaan.
Täh? Toki i-romut pelaavat nätisti yhteen tuon Applen ekosysteemin sisällä, mutta ihan yhtä hyvin voit käyttää mitä tahansa puhelinta mäkin kanssa. Zunen aikoihin oli nimenomaan Windows Phonen paras kaveri Applen kone, sillä se OSX:n WP-synkkisofta pieksi Zunen mennen tullen oikealta ja vasemmalta joka saralla. Sillä pystyi jopa ottamaan backuppeja puhelimesta, mitä ei jostain käsittämättömästä syystä saanut Zunella tehtyä.
Ja voit toki uusia koko laitepaletin vuosittain. Vuoden vanhasta koneesta saat todennäköisesti noin 80-85% uuden hinnasta kun myyt sen, joten vaihtokustannukset ovat muutamia satasia, ei muutamia tuhansia.
Sinulta puuttuu se "paremmuus". Eli et pyri olemaan parempi, vain olet jo sitä vaan omana itsenäsi. Entä autosi onko se uusi?
Entä MACin sopivuus Androidin kanssa? "Vuoden vanhasta koneesta saat todennäköisesti noin 80-85% uuden hinnasta" Tuo on varmaan sellainen unelmahinta, jota et takuulla saa edes seuraavana vuonna. Miksi ostaisin käytetyn, jos 15-20% lisähinnalla saisin uuden, jossa takuukin alkaa ostopäivästä, eikä sitä muut ole sössineet.
Jos identiteettisi (puhun yleisellä tasolla, en juuri sinusta) rakentuu sen varaan että pitää aina olla uusimmat pelit ja lelut, niin sitten se on. Osa Applen asiakkaista on varmasti niitä kahden ja puolen tuhannen euron "Facebook Pro"-koneiden omistajia, mutta en minä osaa heitäkään sen huonompina ihmisinä sen vuoksi pitää.
Kunhan nyt eivät ihan näin pahasti itseään koukuta: http://theoatmeal.com/comics/apple
Androidista en tiedä kun en niitä käytä, mutta vaikea kuvitella mikä siinä ei toimisi?
Tuota käytettyjen hintaa olen itsekin ihmetellyt, mutta niin se vain on. Tyhmiä ostajia tuntuu omenatarhassa riittävän. Itsekään en maksaisi missään tapauksessa käytetystä atk:sta kuin enintään puolet uuden hinnasta, mutta sillä rahalla et saa edes 4-5 vuotta vanhaa mäkkiä. Minun 4 vuotta vanhalle iMacille (tosin muistit tapissa, 32 gigaa) tarjoaa Mac2Sell 1550 euron hinta-arviota, kun uusi vastaava (nopeammalla prossulla ja uudella näytöllä) olisi noin 2600 euron hintainen.
Liekö ostajakunnassa vika, jos ovat tyhmiä ja maksavat ylihintaa. Todellista syytä moiseen käytökseen voimme vain arvailla.
Näin se on. Minua se ei haittaa, minä ostan koneeni uutena ja saan vaihdettaessa vielä huikean hinnan vanhasta.