tuleeko tämä komento tälleen wine ohjelma.exe crysis ohjelma käynnistyy?
wine
7
145
Vastaukset
- pikkupekkarinen
setup.exe klikkaa oikealla ja (jos wine on asennettuna) valitse "avaa wine ohjelmalla", siitä se asennus lähtee rullaamaan.
Eiköhän se asennettu ohjelma sitten löydy (debian 6:ssa Sovellukset->Wine->Ohjelmat) valikosta, klikkaamalla sitä. - pikkupekkarinen
No vielä, että noista peliohjelmista en ite niin tiedä. Googleta "crysis ubuntu" tai jotain, ehkä tulee täsmäohjeita. Esim. tämmönen:
http://askubuntu.com/questions/249626/how-to-get-crysis-2-running
On siellä paljon juttuja.
Tai joku täällä voi tietää paremmin. - wine.........
Juu Winessä ajettavat ohjelmat käynnistyvät Pääte ohjelmassa tyyliin: wine ohjelma.exe. Tarkkaa komentoa en osaa sanoa, mutta se joku launcher.exe löytyy sieltä .wine kansiosta ja se pitää suorittaa.
pystyykö wineen asentaa ohjelmia cd levyltä?
- 10+6
Suosittelen lukemaan (vihdoinkin) winen ohjeistusta. Esim.:
http://www.winehq.org/docs/wineusr-guide/config-wine-main - tokkiisa
Ei pitäisi mikään estää, levyn sisältö auki ja sieltä ohjelman setup.exe winellä asentumaan.
- tokkiisa
tokkiisa kirjoitti:
Ei pitäisi mikään estää, levyn sisältö auki ja sieltä ohjelman setup.exe winellä asentumaan.
Jos ko. ohjelma vain pyörii winellä, voi kokasta googlella "ohjelman nimi wine", joskus siellä on vinkkejä pienistä viilauksista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html664408Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2454164Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat223344Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1563281Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis653054Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos752889Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1192583Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana1682400- 482205
- 241820