Meidän talo lehdessä desing-talojen toimitusjohtaja joka on myös jonkun pienkotiyhdistyksen tai minkälie vetäjä, kertoo että nyt jos koskaan on hyvä aika rakentaa ?
Onko asia näin? Eikö materiaalien hinnat ja pakettien hinnat ole pilvissä juuri nyt?
Hyvää työvoimaa on kyllä saatavilla ja korotkin on alhaalla, mutta saako pankista lainaa? Kaikki mittarit näyttää talouden edelleen syöksyvän ja asuntojen hintojen laskevan eikä oikeasti tiedetä mihin päädytään. Eikö nyt olisi järkevintä pitää jäitä hatussa ja aivan rauhassa odottaa?
Onko nyt hyvä aika rakentaa ?
7
487
Vastaukset
Paras aika rakentaa oli muutama vuosi sitten. Kun taantuma iski syksyllä 2008 oli talonhankinnan kannalta parhaat vuodet 2009-2011. Korot oli alhaalla ja putoavassa markkinassa myös talotoimittajat kamppailivat markkinaosuuksistaan "verissä päin".
Vieläkään aika ei ole muuttunut huonoksi. Korot on edelleen alhaalla eikä kilpailutilanne ole helpottunut. Rahaakin saa vielä tällä hetkellä paremmin kuin muutaman vuoden päästä tulevaisuudessa. Kunhan patoutunut rakentamistarve lähtee purkautumaan - oma veikkaukseni on, että viimeistään syksyllä 2014 - hinnat kääntyy nousuun, toimitusajat pitenevät ja taantuman markkinoilta pois siivoamat "merkonomitimpurit" palaavat säheltämään...- 16172435
Nää jutut on ainakin osaltaan jotain pakko työllistämis tai pakko busineksen trendin aloitus/jatkamis yrityksiä. Sekä lisäilman puhaltamista hintoihin. Tyyppi on maksettu mainosmies.
Hinta-alennuksia saa materiaaleihin kun tilaa kimpassa ulkomailta, jostain löytyy sellanen facebook sivu.
Aina on paras aika ruokkia byrokraatteja, säännön laatijoita, valvojia, ansioituneita nimmarinkirjoittajia, just linnasta päässeitä 5-lapsisia ei puhu soome rakennusduunareita, verottajaa, pankkeja... siis kaikkia elukoita joista ongelmat johtuvat.
Se on jonkinlainen juttu jos äijäala eli rakennuskusetusalan idiooteilta loppuvat työt, koska ne eivät ryhdy angry birds IT kasvua luomaan vaan rupeavat rettelöitsemään kännipäissään ja nalkuttamaan vielä enemmän.
Espoo on tekemässä näitä kaikkia projekteja jotka ollut tekovaiheessa vuosia niinkuin hiihtolatu siltoja, metroa ja liikenneympyröitä, ei sen vuoksi ettei niitä olisi voinut aikaisemmin tehdä vaan yhtäkkiä kaikenlaisia projekteja löytyy pilvinpimein. Ostajat vaan taitavat uupua tulevaisuudessa. Ei ole mitään järkeä ostaa merenrannalta omakotia ja huomata 10 vuoden päästä että viimeisenä alueelle rakennetaan sosiaalipilvenpiirtäjä. - Ei talvella
Älvsbytalon parasta rakennusaikaa on talvi, ainakin jos uskoo talotehtaan mainontaa. Rakentajan kannalta talvea pahempaa aikaa ei ole olemassakaan.
- siinäpä se
Älvärit tehdäänkin kuivassa ja lämpimässä hallissa. Suojauksia ei tarvi tontilla tehdä eikä kastumista pelätä.
- Faktaapöytääm
Toi DT:n juttu "nyt kannattaa rakentaa" juontaa juurensa tasan tarkkaan siitä, että DTn 1000asuntoa/vuosi on taittunut n.600-650 asuntotuotantovauhtiin.
Hätä on suuri, kun asunnot eivät käykään enää kaupaksi. Tiedän tämän faktana, koska sain talvella lopputilin kyseisestä firmasta. Eikä DT ole todellakaan ainoa. Pientalorakentaminen on täysin jäissä, kuten asuntokauppakin. - 3+18
Kaveri tilasi juuri suurehkolta ristikkotehtaalta kattotuolit ja sopi toimitusajaksi KAKSI VUOROKAUTTA. Kun toimitusajat tarvittaessa joustavat noin paljon, on taatusti myös hintakilpailu aika kovaa.
Sanoisin, että tämän paremmaksi aika rakentaa tuskin muuttuu. - pomppuja
odota
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1224845Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1854518Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1181956- 4031721
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331482Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann71279Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3781225- 751145
- 741065
- 921008