tuulivoimaa

Milloin tulee sitä
tuulivoimaa
Ypäjälle ?
Haittaako lähellä asuvia se humina?
17451
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Laittomuudet ja hyväveli korruptio Ypäjällä isoimmat ongelmat ovat!

Äänestä

Kyllä hämäläiset on..................hitaitako?
Joten lusikka kauniiseen käteen ja nyt kertokaapa rehellisesti, että tuleeko sitä tuulivoimaa Ypäjälle, kun nimittäin näin sellaisen kaavan netissä, että olisi varattuna alue.
Vai tulkitsinko ihan väärin sen merkinnän?

Äänestä

Mikä humina....ei ainakaan Porin myllyt humise!

Äänestä
  • Porin mylly ?

    juu, tajusin kyllä, että lusikat on näihin kevät-kesäaikoihin tallattuna konehuoneen puolelle.
    Mutta ihan oikeesti hei! Olen joitakin keskustelusaitteja selaillessani törmännyt ihmettelyyn, kun tuulimylly on rakennettu kesämökkiläisten rantaan.
    Siitäpä tuli sitten halu kysyä kun näin tosiaan sellaisen varauksen jossakin Ypäjän kartassa tuulivoimaloille,
    että onko mahdollista tulevaisuudessa viljapeltojen lainehtiessa kuunnella myös tuulimyllyjen mäiskettä ?

    Äänestä

  • Poris ny kaikki muukin on niin erillaista.

    Äänestä

  • Hevosenpierut siellä humisee

    Äänestä

Mopot ja traktorit sen äänisaasteen aiheuttavat!

Äänestä

Ypäjänkylällä ojanpohjiin vedelty viimeaikoina jotakin piuhoja.
Tuleeko nyt sitä tuulivoimaa suoraan jokaisen torppaan,
vai
mitä täällä maaseudulla oikein tapahtuu? Ypäjäläisestä luin, että napakorkeus jotakin 130 metriä korkeintaan, mutta entäs se
viuhuna ja jytke sitten?
Häh ???

Äänestä

hirwee humina kuului humppilasta

Äänestä
  • Juna?

    Äänestä

ei niistä mitään ääntä kuulu

Äänestä

Kyllä kuuluu, kriittinen etäisyys on 2 km myllystä, tätä lähempänä ei kenenkään tulisi joutua asumaan tuulimyllyistä, aiheuttaa 24/h huminalla joillekkin masennus/ahdistus/uniongelmia yms eläimet kärsivät! Osa joutuneet lähtemään kodeistaan tämän takia.

Äänestä
  • Mopot ne ääntä pitävät, eikä se mitään huminaa ole!

    Äänestä

  • voi,voi.Etkö saanut korvauksia? Siksikö humisee? Honkajoen tuulivoimapuistossa ei ainakaan humise. Jokin pieni suihkina kuuluu.

    Äänestä

kannattaa mennä kysyyn kunnantalolta.

Äänestä

Niitä tuskin huomaa. Hiljaisia ovat.
Ainoa haitta on että naapurit saa niistä korvauksia. Se on kova paikka kestää

Äänestä
  • Näinhän se on. Taitaa ns. nosebo (plasebon vastakohta) olla selitys monessa tapauksessa. Se mitä oikein inhotaan/pelätään olisi omien oireiden aiheuttaja. Totuus vaan on monesti se, että oma reagointi on täysin ylimitoitettua. Homekin aiheuttaa monelle oireita vasta sitten, kun kuulee jossain tilassa olevan hometta sekä vaaroista. Ihmettelen sitäkin, että moni homesairas kulkee syksyisessä luonnossa ilman oireita... Maria Nordin on asian ytimessä puhuessa ko. ilmiöstä.
    Toki on oikeita homesairaita ja homeongelmat pitää korjata, mieluummin estää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uteliaana5 kirjoitti:

Milloin tulee sitä
tuulivoimaa
Ypäjälle ?
Haittaako lähellä asuvia se humina?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu