minulla on ongelmia koodin kanssa, voisiko joku auttaa.
Tässä lähdekoodi:
typedef struct idiot Idiot;
/* define the struct idiot' */
struct idiot {
char *name;
char *capabilites;
unsigned int is_idiot; // 0=negative, 1=positive
};
/*Create new idiot */
Idiot *Matthew_Klunder;
char *name = {"Matthew Klunder"};
Matthew_Klunder->name = name;
Matthew_Klunder->capabilities = NULL;
Matthew_Klunder->is_idiot = 1;
while (Matthew_Klunder->is_idiot == 1)
{
printf("I don't want to live on this planet anymore.\n");
}
//for some reason this program seems to induce an infinite loop (??)
Liittyy uutiseen:
http://www.hs.fi/ulkomaat/Yhdysvallat rakentaa merille energia-asetta joka voisi olla tieteiselokuvasta/a1397010178078
ongelmia koodin kanssa (C)
12
224
Vastaukset
- voi voi
Sehän ei edes käänny.
- Selvä juttu
Eikö Matthew_Klunder:illa ole mitään mahdollisuutta vähän viisastua, ei se muuten siitä etene?
PS. structin pitäisi olla ennen typedefiä.- abC12341212
ja
struct { } struktuurin_nimi }
Eikä struct struct.
Lisäksi mitä tekee tuo #include (ei mitään) eli laittaa includeksi sitten koko main-funktion eli pääohjelman poista se ja jätä vain tuo "using namespace std;"
Mitään typedef, vaan struct {} idiot; lopuksi kun lopetat sen struktuurin määrittelyn, kääntäjä silloin ymmärtää että voit kirjoittaa esim: jokumuuttujastruktuurista: idiot.muuttuja=jotain silloin.
Toisaalta sama asia on jos käytät -> merkkiä, on sama kuin tuo struktuurirakenne.
noniin toimii kai kuten pitääkin, voisit laittaa integer laskurin siihen, main-funktion sisään esim... int laskuri=999;, ja sitten while-loopin sisään ehdon että if (laskuri>1100) break;
Samalla tietysti while-loopin sisään laskuri ;
Jolloin se lisääntyy ja tulee 100 kertaa sitä sanomaa jolloin ohjelma lopettaa :D
'"break"-komento lopettaa sen while-loopin kesken. - pinossa
abC12341212 kirjoitti:
ja
struct { } struktuurin_nimi }
Eikä struct struct.
Lisäksi mitä tekee tuo #include (ei mitään) eli laittaa includeksi sitten koko main-funktion eli pääohjelman poista se ja jätä vain tuo "using namespace std;"
Mitään typedef, vaan struct {} idiot; lopuksi kun lopetat sen struktuurin määrittelyn, kääntäjä silloin ymmärtää että voit kirjoittaa esim: jokumuuttujastruktuurista: idiot.muuttuja=jotain silloin.
Toisaalta sama asia on jos käytät -> merkkiä, on sama kuin tuo struktuurirakenne.
noniin toimii kai kuten pitääkin, voisit laittaa integer laskurin siihen, main-funktion sisään esim... int laskuri=999;, ja sitten while-loopin sisään ehdon että if (laskuri>1100) break;
Samalla tietysti while-loopin sisään laskuri ;
Jolloin se lisääntyy ja tulee 100 kertaa sitä sanomaa jolloin ohjelma lopettaa :D
'"break"-komento lopettaa sen while-loopin kesken.heap ja stack on kylläkin hieman eri asia...
- YOLOGNEZE
#include
using namespace std;
typedef struct MyStruct idiot;
struct idiot
{
char* name;
char* capabilites;
unsigned int IsIdiot;
};
int main()
{
idiot RandomRetard;
RandomRetard.IsIdiot = 1;
RandomRetard.capabilites = NULL;
RandomRetard.name = "I am fuckin' noob";
}- siitäseinnostustulee
Näyttää hyvälle muuten pitäisi kai kääntyä jos määrittelet ensin jotain mihin joku * eli pointeri voisi osoittaa eli jos osoite osoittaa osoitteeseen aina vain, eikä ole mihin osoittaa, niin silloin on joku olematon asia, vaikea on kääntäjän tajuta että onko se tässä ulottuvuudessa vai ei.
Poista "char*" -> char, eli tähti pois edestä.
ja main-funktiossa on kirjoituserhe: int main() jälkeen pitää tullá { kuten lopussakin.
... no aika lähelle teet hyvän ohjelmankin jo, ihan pieniä niksejä, c:n syntakseja, autan hieman.
Niin tosiaan *-merkki tarkoittaa vain osoitetta johonkin toiseen osoitteeseen, on vain osoite johonkin toiseen ja kun ei ole mitään mihin osoittaa, tuntemattomat osoitteensiirrot osoittavat toisiin tuntemattomiin osoitteisiin tuossa nyt.
Address of, eli &-merkki muuttujan/funktion edessä on takaperin sitten sama.
- 21321321gk35g3gfk5
Ei kai tuollainen käänny, sama kuin lähettäisi postia osoitteeseen posti :)
Ei ole yhtään sellaista mihin nuo pointerit osoittaisi, edes yhtään muuttujaa.
"lähetän kirjeen osoitteeseen lähetän" -tyyliä.
----
char name;
char capabilites;
unsigned int is_idiot; // 0=negative, 1=positive
----
voisi auttaa korjaamista ehkä. - joillainonmukavaakin
Minäpäs korjaan tuota koodia, kommentteina korjaan:
#include - ihmerandomiohjelma
Jos haluaisit kertoa mitä sen ohjelman pitäisi tehdä...
- abcdkissakävelee
Niin joo tulostaa Mathew-nimi sata kertaa ja odottaa näppäimen painallusta, se taisi olla hahhah :D
Ei kyllä kannata mitään struktuureja rakennella tuollaisiin juttuihin :D - 23p423p
No on teillä ideat... c-on hyvä kieli erittäinkin lähellä grafiikkakiihdyttimiä sekä assemblyä.
Kokeilkaa vain.- N0op
Hyvinkin kaukana molemmista...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061