Karman lahjat

Qadesha

Kyllähän sitä aina ihmislapsi kovasti funtsailee että mitähän pahaa olen tehnyt tämänkin ansaitakseni, mutta miksemme edes kerran rohkeasti miettisi mitä hyvää olemme mahtaneet tehdä jotta meillä on jotain tiettyjä avuja? Ei kai se pahasti ylpistä jos kerran vuodessa ajattelee itsestään positiivisia asioita...

Minulla on aika hyvämuotoiset sääret ja jalat, ja viime vuosina olen iän karttumisesta huolimatta huomannut että silava on melkko helppo sulattaa pois kävelemällä edes kerran viikossa useampia kilometrejä.

Arvelen että edellisessä elämässäni katolisena munkkina kävelin pitkin poikin maatani, ja mahdollisesti siellä täällä yritin parhaani mukaan parantaa ruttotautisia ihmisiä. En usko että tein sitä täydellisellä antaumuksella (sieluni oli silloin todella synkässä yössä ja minulle oli aivan sama elinkö vai en), mutta jotain hyvää siinä työssä on varmasti sitten ollut että kiitokseksi siitä minulla on nyt nämä jalat joista todella tykkään. :D

5

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaisnava

      Viestisi oli mukavaa luettavaa, puhut tärkeää asiaa! Moni jättää tuollaiset funtsailematta pelätessään ylpistyvänsä, mutta toisaalta jos ei koskaan näe omia hyviä puoliaan, itsetunto voi olla melkoisen nollassa ja silloin tulee tehneeksi typeriä ja valehdelleeksi itselleen.

      Tämän olen itse joutunut oppimaan rämpiessäni nuorempana huonoitsetuntoisuuden pohjamudissa. Paikkasin olematonta omanarvontuntoani esimerkiksi ylpeilemällä uskonnollisten sääntöjen noudattamisellani ja halveksimalla salaa niitä, jotka eivät niitä noudattaneet.

      Hyvän karman pohdiskeleminen voi auttaa meitä pitämään kiinni niistä ominaisuuksistamme, jotka hyvää karmaa ovat tuottaneet.

      "Mitähän pahaa olen tehnyt..." -ajatusketjut voi myös johdattaa positiiviseen suuntaan. Sen sijaan, että näemme epämiellyttävän karmamme vain karmivana rangaistuksena voimme myös ajatella sen olevan paras mahdollinen opettaja. On hyvä miettiä, mitä on mennyt tekemään ansaitakseen sen, ja ruveta tekemään parannusta. Sillä tavalla vapahtuu vastaavalta tulevaisuudessa.

      • Qadesha

        Olen kovasti keskittynyt niihin seikkoihin jotka elämässäni eivät toimi, ja se alkaa jo väsyttää. Ajattelin ettei varmaan olisi pahitteeksi joskus katsella sitä valoisampaakin puolta tästä maisesta vaelluksestani... :)


    • *Eino

      hyvä muisti, kun Mooses käski kansalaisiaan:
      "Muistele muinaisia päiviä, ajattele menneiden sukupolvien vuosia..." (5.Ms.32:7).

      Hyvistä töistä puheenollen Raamattu mainitsee Leevin hyviksi töiksi sen, kun neljä sukupolvea ennen syntymistään pani Aabrahamin maksamaan Melkisedekille kymmenykset Aabrahamin saamasta ryöstösaaliista. (Hep.9:9,10).

      Tuota kohtaa lukiessa on tullut mieleen, että millähän kielellä Leevi osasi iso-iso-isänsä korviin asiansa kuiskutella? Otin tuohon väliin hyvänkin työn, kun Jeesus sanoi tämän pahan ja nurjan sukupolven olevan vastuussa vanhurskaan Aabelin verestä ihan viimeiseen marttyyriin saakka. (Mt.23:35).

      • Qadesha

        Kerrotko tarkemmin minkä nimisiä Raamatun kirjoja tarkoitat? En äkkiseltään löytänyt mitään Hep. -lyhenteellä sivun yläkulmaan merkittyä kirjaa. Esim. Hepr. 9:9,10 ei sisällä nähdäkseni ko. asioista mitään?

        Mt. ilmeisesti on Matt. ja Ms. Moos.?

        Mutta mikä on tämä Hep.? En vaan keksi enkä löydä vuoden 1992 Raamatustani. Kiinnostaisi kyllä.


      • *Eino
        Qadesha kirjoitti:

        Kerrotko tarkemmin minkä nimisiä Raamatun kirjoja tarkoitat? En äkkiseltään löytänyt mitään Hep. -lyhenteellä sivun yläkulmaan merkittyä kirjaa. Esim. Hepr. 9:9,10 ei sisällä nähdäkseni ko. asioista mitään?

        Mt. ilmeisesti on Matt. ja Ms. Moos.?

        Mutta mikä on tämä Hep.? En vaan keksi enkä löydä vuoden 1992 Raamatustani. Kiinnostaisi kyllä.

        Kirje heprealaisille 7. -luku (eikä yhdeksäs), jakeet 9 ja 10). Vuoden 1938 painos sanoo näin: "Ja Aabrahamin kautta, niin sanoakseni on Leevikin, joka kymmenyksiä ottaa vastaan, maksanut kymmenyksiä; sillä hän oli vielä isänsä kupeissa, kun Melkisedek meni tätä vastaan." (Anteeksi edelliseen kirjoitukseeni väärin laittamani raamatunkohta)!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      109
      7197
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      96
      5225
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3486
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3392
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2524
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1856
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1491
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      341
      1451
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1346
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1114
    Aihe