Kohtuu hintainen juotin

Mikä olisi hyvä mutta järkevään hintaan oleva juotin?
Opiskelija budjetilla siis.
262505
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

http://www.partco.biz/verkkokauppa/product_info.php?cPath=2072_1196&products_id=15871

mulla on ollut kotona jo vuosia käytössä joku tuon mallin edeltäjä ja toimii kuin ajatus tosin juottelenkin vaan verolevylle että siihen tarkkuuteen. Teline ja sieni myös kannattaa olla

Töihin olen sitten hommanut säädettävävän parin sadan euron juotosautomaatin ihan esteettisistä syistä jonka kumminkin ruuvaan aina täysille.

Äänestä
  • Mulla on ollut ongelmaa noiden kanssa, missä terä työnnetään kolvin sisään, tuntuu hajoavan lämpövastus aika herkästi. Lisäksi terään tulee lisää turhaa paksuutta, jos on ahdas paikka..

    Äänestä

Nuo parin kympin juotosasemat on mielestäni surkeita. Teräpakka on pakko-ostos siinä samalla. Terän lämpeneminen ei miellytä, vaan on helposti ongelmallista saada lämmöt oikein nopeasti. Myöskään harrastaja ei tarvitse välttämättä termostaattia juottimeen. Tähän astisista paras harrastelijatason juotin on ollut 25W Antex. Sitä 15W Antexia taasen, mitä saa tokmannilta, en kyllä ostaisi. Mielessä onkin ollut ostaa joskus em. juottimen asema-versio, mutta 170e hinta on aika hirvittävä.
Alkuun pääsee kyllä vaikka vitosen kolvilla, mutta jos parin kympin kolvilla pärjää seuraavat kymmenen vuotta, niin kannattaa sitäkin harkita hieman. Tärkeintä asiassa lienee terän laatu. Kannattaa olla pari-kolme eri mallista terää. Claes Ohlsonin Wellerin "kolmiokolvin" terä, jossa on valot, terä näyttää hyvältä, mutta näyttää vähän kolholta juuri noiden ledien vuoksi. Lisäksi: Jossain vaiheessa voi tulla tarvetta tuollaiselle 80-100W kolville, mutta sen laatu ei juuri merkitse.
Merkitystä on myös, mitä tinaseosta aikoo käyttää: Se uudempi(tosi vanha jo) sulaa hiukan korkeammassa lämpötilassa ja juottimen pitää silloin olla aavistuksen tehokkaampi, jotta homma pysyy mukavana. Virtalähteiden sisällä käytetään myöskin jotain seosta, jonka sulamislämpötila tuntuu olevan vieläkin suurempi, tosin voi olla, että vaan isommat tinaukset saavat sulamisen tuntumaan vaivalloiselta.

Äänestä

Jos ostaa 40W kolvin, joutuu siihen käytännössä rakentamaan tehonsäätimen, muuten tulee käristettyä piirilevyä aika helposti!

Äänestä

Ite en tajua mihin sitä tehon säätöä tarvitaan, tosin juotan vain verolevylle, en pintaliitosta ja ic-piireillä käytän sitä erillistä jalkaa.

Aina käännän täysille, ja komponentit kärähteli viimeksi kouluelektroniikan sarjoissa kun ikääkin oli alle 10 vuotta...

Äänestä
  • No esimerkiksi terän ikä riippuu lämpötilasta, jos ei ole mikään welleri kyseessä.. taitaa kyllä riippua wellerissäkin, mutta sitä ei oikein huomaa, ellei raavi teräänsä pilalle.

    Äänestä

  • Juottimessa ei tarvita pelkää tehonsäätöä. Riittää kun siinä on lämpötilansäätö (termostaatti). Teho säätyy silloin tarpeen mukaan

    Äänestä

  • mikropiiriin erikoispihdit

    Äänestä

  • henrik ijäs72 kirjoitti:

    mikropiiriin erikoispihdit

    mikropiiri onko oikein päin

    Äänestä

  • henrik ijäs72 kirjoitti:

    mikropiiri onko oikein päin

    ohuinta mahdollista

    Äänestä

  • henrik ijäs72 kirjoitti:

    ohuinta mahdollista

    rakensin kerran curve tracer
    electromic electronics se paukautti sulakkeen nokialla
    ei tarpeeksi muuntajaa
    osooppi meni rikki
    kilosk

    Äänestä

  • henrik ijåäs kirjoitti:

    rakensin kerran curve tracer
    electromic electronics se paukautti sulakkeen nokialla
    ei tarpeeksi muuntajaa
    osooppi meni rikki
    kilosk

    tehotransistorit semmosia

    Äänestä

  • Ei ole hyvä. Kyllä sillä juottelee, mutta terä osoittaa loppuunpalamisen merkkejä aika pian. Lisäksi mutterii, mikä pitää terän paikallaan tuppaa löystymään ja terä "hölskyy" eikä lämpiä kunnolla. Väittää kyllä olevansa 48W kolvi, mutta itselläni käyttäytyy pikemminkin samalla tapaa kuin 25W kunnollisella terän kiinnityksellä.. hyvin juottaa padeja ja kiinnitys yleensä onnistuu, mutta tehot loppuu kesken, jos pitää jotain isompia "muuntaja" padeja yrittää irrottaa. Luultavasti johtuu terästä tämä..

    Äänestä

  • 25w juotosasema ok mutta 36kw kolvi parempi

    Äänestä

36w

Äänestä

Dealextremestä 110 voltin 2,95- maksava juotin on hyvä kun siihen vaihtaa suomalaisen pistotulpan.

Äänestä
  • Miksi sen pitää olla 110 voltin?

    Äänestä

  • Ei ainakaan paperilla vaikuta pahalta. Itse kammoan vähän yhdistelmälaitteita, mutta jos nyt aloittaisin päydän kalustamisen harrastepöydältä siinä olevasta TCP-juottimen (vuonna 1981) tasolta saattais tuollainen ilmestyä munkin pöydälle.

    Äänestä

110 Voltin juotoskolvia EI SAA KÄYTTÄÄ Suomessa ilman jänniteenmuuntoa. Tehohan kasvaa 230 Voltilla nelinkertaiseksi. Lämpöä voi olla liikaa.

Äänestä

Wellerin 60-wattinen termostaattikolvi maksaa jonku kympin. Lisäksi kolville teline missä on puhdistussieni.

Nuo vain kestää isältä pojanpojanpojalle... :O

Halpiksissa ei ole termaria eli kolvin lämpö on käytännössä aivan liian kuuma, fluksi palaa tuhkaksi eikä tina tartu.

Termostaattikolvi on aina oikean lämpöinen terästä riippumatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aloittava Harrastaja kirjoitti:

Mikä olisi hyvä mutta järkevään hintaan oleva juotin?
Opiskelija budjetilla siis.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu