Slackware-linux

Slackware

Mikä on mielestäsi Slackware-käyttöjärjestelmän hyöty muihin verrattuna? Onko kellään kokemuksia ko. jakelusta?

Wikipediasta lueskelin ko. linux-jakelusta ja huomasin että se on vanhin linux-järjestelmä mitä löytyy.

Ostin uuden tietokoneen ja ajattelin kokeilla jotain uutta käyttöjärjestelmää perinteisen WinXP/Debian -kombon sijaan.

26

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Slackware64

      >>Mikä on mielestäsi Slackware-käyttöjärjestelmän hyöty muihin verrattuna?

    • seonHYVÄ

      Hyöty muihin verratuna = tehojen käyttö siihen mitä tekee >>>
      Tehot ei kulu siihen että "jakelusta" tehdään "helppokäyttöinen" ?
      a:asennetaan ohjelmat "copy peistaamalla" ei "keksitä" hienoja komentorivi komentoja "ohjelmia" jotka asentaa ohjelmia jne....
      http://i293.photobucket.com/albums/mm65/Worthkunts/Slackware Wallpapers/wallpaper-slackware-1680x1050.png
      Kuva / kertonee filosofian jakelussa ?

    • sdggfg

      Slackware on todella vakaa. Ehkä vakaimpia distroja mitä löytyy. Tämä on paljolti sen ansiota, että Slackware on paljon pienempi jakelu kuin vaikka Debian. Slackwaren täysi asennus taitaa viedä n. 10Gt, jossa on kaikki ohjelmat asennettuna. Paketteja on jotain 3000, kun Debianissa niitä on paljon enemmän. Näin on helpompi pitää jakelu toimivana.

      Toinen etu on se, että pakettienhallintatyökalut on tehty siten, että ne eivät hallitse riippuvuuksia. Tietyn paketin oma muokkaaminen / päivittäminen on paljon helpompaa kuin vaikka Debianissa. Toisaalta tämä toki tuo vähän lisää työtä, kun ne riippuvuudet täytyy itse asentaa. Tehtävä on kuitenkin paljon helpompi kuin monesti pelätään ja moni apuohjelma myös tarvittaessa osaa ne asentaa ennen varsinaisen ohjelman asennusta.

      Itse sanoisin siis:

      - Vakaus
      - Paketinhallinta
      - Yksinkertainen, tiedostot löytyvät yleensä sieltä minne ohjelman tekijät ne on suunnitellut laitettavan
      - Suhteellisen pienen koon vuoksi ohjelmat ovat melko ajan tasalla esim, uusimmassa. KDE 4.10, uusin LTS-Firefox, XFCE 4.10, Linux 3.10..

      • Slackware64

    • kraffi1

      Eikä kannata unohtaa Vector Linux:a.

      • Slackware64

    • jepulisjeefr

      7.4. tänä vuonna tuli uusi first release candidate VectorLinuxista.

    • kraffi1

      Just tuon latasin ja asensin.

    • 2332

      Slackwaressa ei ole paketinhallintaa joten kannattaa mieluummin harkita Archia tai Gentoota.

      • retet

        Äläpäs huijaa. Slackwaressa on paketinhallinta. Mm.
        slackpkg update ; slackpkg upgrade päivittää Slackwaren mukana tulevat paketit.


      • Slackware64

        Kuten jo tuossa todettu, on toki Slackwaressa useitakin paketinhallintasovellutuksia. Slackwaren vahvuus on siis sen yksinkertaisuus (KISS). Ja paketinhallinnan tarkoituksellinen "puute" on, ettei se ratko riippuvuuksia - käyttäjän on itse ratkottava riippuvuudet ja asennettava ne.
        Mainitsemani SlackBuild on apuväline ratkoa ohjelmien riippuvuudet Slackware-pohjaisissa jakeluissa.
        Mm. Zenwalk:in netpkg huolehtii myös riippuvuudet jakelunsa ohjelmien kanssa.
        Arch voisi filosofialtaan olla aika lähellä Slackia, mutta Gentoo on sitten jo ihan oma lukunsa, ja poikkeaa kaikista muista jakeluista omalla filosofiallaan.


    • vk.

      Onpa tässä tullut pääasiassa kehuja Slackwaresta, mutta niissä on vain puoli totuutta.
      Slavkwaresta löytyy sellaisiakin ominaisuuksia, jotka lopettavat innokkaankin aloittelijan kokeilut lyhyeen. Jos aikoo selviytyä pitkäaikaiseksi käyttäjäksi, tarvitaan runsaasti sinnikkyyttä ohjeiden etsimisessä ja niiden soveltamisessa.

      Gentoo on paljon työläämpi asentaa, mutta sen asennukseen ja käyttöön löytyy ohjeita, myös suomen kielellä.

      • Slackware64

        >>Gentoo on paljon työläämpi asentaa, mutta sen asennukseen ja käyttöön löytyy ohjeita,


      • gfdfg

        Noh, aloittaja kysyi nimenomaan hyötyjä. Slackware on silti mielestäni paljon helpompi kuin Gentoo ja mielestäni myös helpompi kuin Arch. Säätäminen ei ole niin "jatkuvaa".

        Kuitenkin toki monesti hankalampi kuin Debian tai Ubuntu. Slackwarea ei ole tehty helpoksi Windowsista tuleville aloittelijoille, joten noille aloituskynnys on korkeampi kuin monessa muussa jakelussa. Kuitenkin, oikeassa paikassa käytettynä Slackware on loistava jakelu.


    • muuneltavuus

      Komento ldd "ohjelma" kertoo riippuvuudet ?
      mihin siinä paketinhallintaa tarvitaan ?
      ja monista "ohjelmista" itsekkin käytän vain osaa xfce /työpötä ympäristöstä vain ikkuna manageria xfwm4:ää loput turhaa "tuhkaa" siinäkin "ohjelmassa".

      • 15+19

        >>Komento ldd "ohjelma" kertoo riippuvuudet ?
        mihin siinä paketinhallintaa tarvitaan ?


      • muuneltavuus
        15+19 kirjoitti:

        >>Komento ldd "ohjelma" kertoo riippuvuudet ?
        mihin siinä paketinhallintaa tarvitaan ?

        Työpöytäympäristö xfce4 koostuu kymmenistä eri ohjelmista ?
        kde4 ""sadoista " eri ohjelmista" ?
        Miten asennat esimerkiksi ubuntussa paketinhallinnalla xfwm4 ikkunamanagerin ja kde4:n paneelin että asentuu vain tarvittava ilman turhaa "tuhkaa"?


    • Hei!
      Huomasin tämän vasta..myöhään..
      Kunhan opit käyttämään et voi etkä halua enää muita.
      Slakcyn käyttäminen on hyvin helppoa jos osaa lukea ;)
      Kaikki asetustiedot ovat muokattavissa pitkälti pelkällä kirjoiittamisella.
      Turhat rómppeet joita muut os:t latailevat kuin huvikseen voi nätisti poistella.
      Jos haluaa hauskuutta ja tomintaa tietokoneen käyttöön niin muilla ei ole silloin mitään mahdollisuuksia.
      Toki jos olet aivan newbie joudut opiskelemaan aikalailla.
      Mutta tietoa ja apua löytyy esim.LQ.ta.Asennus vaiheesssa asenna kaikki ja opettele ja opettele/kokeile.
      Toki jos et tee koneella muuta kuin ns.tabletti touhuja..asenna fedora tai centos.
      Ei sillä että ko.t olisi huonoja mutta...
      Kaikki riippuu ihan siitä mikä kiinnostaa.
      Siirry ihmeessä käyttämään tietokonettasi..tietokoneena eikä laskimena.
      Joskus kuulee että linuxilla ei voi tehdä sitä eikä tätä..kaikki onnistuu jos on vaan myös kykyä eikä vaan halua.
      Tekemällä ja lukemalla oppii.

    • ei nyt vanhaa

      Eipähän Slackwaresta mitään erityisiä hyötyjä ole, haittoja sen sijaan on.
      - työläs asentaa ja käyttää
      - ohjelmia vähän
      - ohjelmat vanhentuneita
      - kukaan tutuista ei käytä, joten apua ei kavereilta saa

      Tässä tapauksessa vanha ei ole parempi kuin pussillinen uusia.

      • Näin näkisin

        "- kukaan tutuista ei käytä, joten apua ei kavereilta saa"

        Slackware ja muutama muu Linux-jakelu ovat sellaisia jotka on tarkoitettu kokeneemmille Linux-käyttäjille, jonka valitsevat eivät edes apua halua vaan tarkoitus on selvitä omatoimisella ongelmanratkaisukyvyllä.
        Google auttaa kiperimmissä tilanteissa, sitä kannattaisi muidenkin opetella käyttämään, ratkaisu löytyy nopeammin kuin suoli24 palstalta kyselemällä.


      • 543dsf

        Ihmeellisiä ongelmia.
        Slackwaren asennus on helppo. Asennuksen jälkeen käytettävissä ovat niin KDE kuin XFCE työpöytäkin. Ohjelmia ei ole niin paljon kuin Debianissa tai Arch Linuxissa, mutta kerro toki mitä ohjelmia puuttuu. Erityisesti sen jälkeen, kun lasket mukaan SlackBuilds.orgin ja AlienBobin paketit.
        Ohjelmat taas Slackwaressa ovat hyvinkin tuoreita. Uusimmassa julkaistussa on mm. KDE 4.10, Firefox 24.0, Vim 7.4 ja Mesa olisiko 9.2. Uusi versiokin on ollut jo pitkään työn alla, jossa onkin sitten vielä uudemmat paketit. Oletko edes käyttänyt Slackwarea?


      • rajoittunut
        543dsf kirjoitti:

        Ihmeellisiä ongelmia.
        Slackwaren asennus on helppo. Asennuksen jälkeen käytettävissä ovat niin KDE kuin XFCE työpöytäkin. Ohjelmia ei ole niin paljon kuin Debianissa tai Arch Linuxissa, mutta kerro toki mitä ohjelmia puuttuu. Erityisesti sen jälkeen, kun lasket mukaan SlackBuilds.orgin ja AlienBobin paketit.
        Ohjelmat taas Slackwaressa ovat hyvinkin tuoreita. Uusimmassa julkaistussa on mm. KDE 4.10, Firefox 24.0, Vim 7.4 ja Mesa olisiko 9.2. Uusi versiokin on ollut jo pitkään työn alla, jossa onkin sitten vielä uudemmat paketit. Oletko edes käyttänyt Slackwarea?

        Kuis unity (ubuntu) työpöytä :)


      • gfdfg
        rajoittunut kirjoitti:

        Kuis unity (ubuntu) työpöytä :)

        Nojoo, sitä ei tosin taida saada Debianiin tai Fedoraan myöskään ainakaan.. :) Vähän kuten ei MIR:iäkään saa. Jos ne haluaa niin varmaan käyttää Ubuntua, kun se on ainut missä ne järkevästi toimii. TIedän, että Slackwareen saa ainakin KDE:n, XFCE:n, LXDE:n, Razor-qt:n, Maten, Gnomen ja ehkä Cinnamonin, siitä en ole varma.


    • ongelmia on

      Sitä nuo Slckware-jakelut tarvitsevatkin, ongelmanratkaisukykyä.

      Tuossa juuri Absolutea kokeilin ja kaikki meni siihen saakka hyvin kunnes piti käynnistää kovolta, se sekosi täysin johonkin näytönohjain ongelmaan.
      Samassa myllyssä kyllä toimii Vista, seiska, nippu Ubuntun ja Debianin perhettä.

      • alkuhankalaa

        http://www.absolutelinux.org/
        Samoi vikoi kun kokeilin tekee väärin /etc/X11/xorg.conf:in
        "livellä" mounttasin "kovon" ja tein toimivan xorg.conf:in
        (absolut turhan "kankee" viritys ;)


      • ongelmia on
        alkuhankalaa kirjoitti:

        http://www.absolutelinux.org/
        Samoi vikoi kun kokeilin tekee väärin /etc/X11/xorg.conf:in
        "livellä" mounttasin "kovon" ja tein toimivan xorg.conf:in
        (absolut turhan "kankee" viritys ;)

        Absolute pilasi mahdollisuutensa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2459
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      72
      2291
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1304
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      112
      1122
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1098
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      228
      962
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      919
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      837
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      789
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      786
    Aihe