Mitä tekisitte toisin?

Äiti -58

Olen 56 vuotias 5:n lapsen äiti. Monesti on tullut mieleen lasteni lapsuus nyt kun kaikki ovat lähteneet jo maailmalle. Miettinyt että jos nyt tällä järjellä saisin nuo lapseni että mitä tekisin toisin. Vanhimman lapsistasi sain 21 vuotiaana ja olin niin kasvattajaa. Hänen kanssaan katsoisin sormien läpi asioita enkä joka välittäisi pikkuasioista. Yleisesti jokaisen lapseni kohdalla kehuisin ja kannustaisin vielä enemmän. Mitä te muut äidit ja isät tekisitte toisin?

4

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mnii

      Imettäisin. Koettaisin rintakumia. En luovuttaisi 7vko kohdalla, vaikka kuin olin vaikeassa masennuksessa, vaikka kuin poika ei saanut otetta, vaikka kuin oli rimpuilua ja pääsin imettämään vasta viikon vanhaa (sektio, lastenosasto... huoh)

      Poika on vasta 2 vuotta, mutta tuota kadun edelleen ja varmasti pitkään. Onneksi on iso, älykäs, nopeasti sairastava ja yleensäkin vähän sairastava, niin voin edes ajatella, että ei hän liikaa menettänyt. Kai...

      • Pieni murhe

        20:n vuoden kuluttua sinua hymyilyttäisi tämä vastauksesi, kun katsoisit asiaa laajemmasta perspektiivistä.


    • joka vanhoja muistel

      Minusta vanhoja asioita on turha muistella-varsinkaan itseään syyllistäen tai huonoja asioita menneisyydestä muistellen.

      Eiköhän useimmat yritä tehdä kulloisessakin tilanteessa aina parhaansa. Se koskee niin lasten kasvatusta kuin esim. työelämääkin.

      Nuoria äitejä vaivaa usein väsymys: lapset ovat pieniä, töissä on käytävä, on taloudellisesti tiukkaa, opinnot ovat ehkä kesken. Puoliso ei tue riittävästi. Vaikea siinä on olla joka hetki täydellinen äiti, varsinkin jos lapsia on vielä kovin monta.

      Kannatta olla itseään kohtaan anteeksiantavainen ja suunnata katse kohti tulevaisuutta. Menneisyyttä ei voi kuitenkaan muuksi muuttaa.

      Itse olisin taas toivonut omalta äidiltäni enemmän kurinpitoa. Äiti oli muuten täydellinen mutta huono kurinpitäjä. Koko aikuisikäni olen etsinyt itselleni auktoriteettia. Jos joskus saan oman lapsen, aion pitää lapselle kovaa komentoa, jotta hänen ei tarvitse etsiä aikuisena auktoriteetteja elämäänsä.

    • Opiskelu kannattaa

      Kehunut ja kannustanut olen, mutta jos katson aikaa taaksepäin, olisin nyt vanhempana ja viisaampana yrittänyt repiä vielä enemmän aikaa heille, kun he olivat ala- ja yläkoululaisia. Se aika hujahti jotenkin liian nopeasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3345
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2744
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2374
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1707
    5. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1384
    6. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      41
      1301
    7. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      8
      1275
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      52
      1223
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      37
      1133
    10. Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta

      Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule
      Sinkut
      258
      1080
    Aihe