High school diploma

Utelias

Hei, onko ketään jotka ovat suomalaisen lukion sijaan/lisäksi saaneet High School Diploman? Ovatko esim. Englannissa tai Jenkeissä saaneet? Hyväksiluettiinko suomalaisia lukio-opintoja? Oliko taso helpomi? Kertokaa kokemuksianne please! :-)

4

2683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ulkomailla opiskellut

      Olin lukion ajan ulkomailla vanhempien työn takia. Kävin amerikkalaista kansainvälistä koulua (Itä-Euroopassa) ja valmistuttuani sain sekä IB-todistuksen että high school diploman. IB-tutkinnon takia opiskelu oli täysipäiväistä (ja tarkotan sitä todella, ei harrastuksia vaan pelkästään läksyjä, läksyjä, läksyjä... 6h illassa usko tai älä.) Koska lukio oli kansainvälinen, sillä ei ollut väliä olinko aiemmin suorittanut mitään muita lukio-opintoja. Siis, kun suomessa on 9-vuotinen peruskoulu ja 3-vuotinen lukio, ja amerikassa taas 5v lower school, 3v middle school ja 4v high school niin minut hyväksyttiin suoraan 10.luokalle. Taso oli aika samanlainen. Amerikkalaisen koulun opiskelu ei tunnu vaikealta IB-tutkinnon työtahtiin verrattuna, mutta suomesta tulleena jopa "normaalin" high school diploman eteen sai tehdä töitä! Suomessa kun ei pilata lapsia liian suurilla läksymäärillä. Kun ulkomailla kävi niin arvostus suomen koulujärjestelmää kohtaan romahti. Aika ristiriitaista on kuitenkin se, että suomalainen järjestelmä ei anna mitään arvoa high school diplomalle. Sen takia suoritin IB-tutkinnon, muuten ei olisi voinut pyrkiä suomessa yliopistoon.
      Eli joo, amerikkalainen koulu hyväksyy yleensä suomalaiset lukio-opinnot osaksi opintoja, jos ne vastaavat kyseisen koulun opetussuunnitelmaa. Mutta suomalainen koulu on ilmainen, kun taas amerikkalaisesta koulusta voi joutua maksamaan paljonkin...

      • kommentti

        Kommenttina tuohon asian ulkopuolelta sen verran, että Suomessa ei tosiaankaan lapsia pilata läksyjen määrällä peruskoulussa, mutta kyllä itsekin järkytyin kun siirryin yläasteelta lukioon, piti ihan tehdäkin jotakin, että keskiarvo oli edes kahdeksan..


      • Oskar
        kommentti kirjoitti:

        Kommenttina tuohon asian ulkopuolelta sen verran, että Suomessa ei tosiaankaan lapsia pilata läksyjen määrällä peruskoulussa, mutta kyllä itsekin järkytyin kun siirryin yläasteelta lukioon, piti ihan tehdäkin jotakin, että keskiarvo oli edes kahdeksan..

        >>mutta kyllä itsekin järkytyin kun siirryin yläasteelta lukioon, piti ihan tehdäkin jotakin, että keskiarvo oli edes kahdeksan.. >>

        Saitko lukion suoritettua?


      • lynch_fan

        "Sen takia suoritin IB-tutkinnon, muuten ei olisi voinut pyrkiä suomessa yliopistoon."

        Kuka sulle niin kertoi? Selvitin itse asiaa hakiessani yliopistoihin Suomessa.

        Itse kävin 4 vuotta kestäneen lukion kokonaan USA:ssa. Minä taas pääsin yliopistoon opiskelemaan valintakokeen ja ulkomaalaisen pohjakoulutuksen (High school diploma) perusteella (ei siis lähtöpisteitä niin kuin suomalaisilla ylioppilailla on).

        Ärsyttää, kun kaikki aina olettaa, ettei high school diplomalla pääse yliopistoon Suomessa. Siksihän on olemassa valintakokeet yliopistoihin, mikä onkin ihan reilua niille, joilla on ulkomaalainen pohjakoulutus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      92
      1949
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      278
      1781
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      308
      1584
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      185
      1460
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      92
      1053
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1007
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      987
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      978
    9. 67
      954
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      941
    Aihe