Onko teillä kokemusta sijaisvanhemman sairastamisesta ja sairasloman pitämisestä. Olen tehnyt jo kauan tätä työtä ja vuosia sitten sairastuin vakavasti. Koska olen kotisijaisäiti ainoa tulonlähde on palkkio työstäni. No, silloin vuosia sitten sairastuttuani lääkäri kirjoitti useamman kuukauden sairasloman leikkauksen jälkeisen toipumisen ajaksi. Kelan kanssa sain taistella koko sen sairasloman ajan ja sain sairauspäivärahat vasta kun loma päättyi. En voinut siis pitää ollenkaan koska en uskaltanut jättäytyä ilman tuloja. Miehelläkään ei silloin ollut ihan vakituista työtä. Saimme kirjoittaa Kelalle selitystä selityksen perään ja tehdä valituksia sinne sun tänne. Lopulta käydessäni keskussairaalassa sairauteni vuoksi kerroin lääkärille tästä taistelusta niin hän kirjoitti sairaustodistuksen masennuksesta. Johan rahat tuli tilille parissa päivässä. Voitin siis Kelan, mutta sairausloma jäi pitämättä. Sain myös Perhehoitoliitosta paperin, jossa on selitetty, että perhehoitaja on oikeutettu sairaslomaan ja sairauspäivärahaan vaikka perheessä asuisi sijoitettuja lapsia. Sen kopion laitan aina hakemuksen liitteeksi. Pitää vaan toivoa, että pysyisi terveenä, ettei joutuisi taistelemaan oikeuksistaan.
Vastaukset 2
- lain ulkopuolella
Oma kokemukseni on sellainen, että tapaturman sattuessa kainalosauvojen kanssa kuljin, ja hoidin lapsia.
Sairaslomaa kyllä kirjoitettiin, se todistus piti laittaa kunnan sosiaalityöntekijälle, koska kunta on ottanut tapaturmavakuutuksen perhehoitajille . Lapsille ei järjestetty sairaslomani ajaksi mitään varahoitoa. En myöskään saanut mitään sairaspäivärahaa tai korvausta matkakuluista.
Tästä oppineena, jatkosssa laitan omaan vakuutusyhtiöön, jolloin saan päivärahan ja korvauksen matkakuluista lääkäriin. - samsumg
Eihän omillekkaan lapsille, siis biologisille mitään hoitoa järjestetä ydinperheissäkään, joten miksi sijaislapset pitäisi toiseen hoitopaikkan tyrkätä. Eikö heitä tulisi kohdella normi perheenjäseninä? Viittaan siis tuohon edelliseen viestiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102321Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???231024- 71912
- 103906
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha589861- 48845
- 82738
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31646- 69644