Onko totta, että tradenomit voivat käytännössä tehdä samoja työtehtäviä kuin ekonomitkin?
Tradenomitutkinnon suorittaminen vie vähemmän aikaa, joten ihmettelen, jos pitää paikkansa tuo väittämä.
Tradenomitutkinnon suorittaminen vie vähemmän aikaa, joten ihmettelen, jos pitää paikkansa tuo väittämä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ekonomin tutkinnolla voi vaikka siivota, joten kyllä he voivat tehdä samoja töitä. Jos puolestaan puhut johtaja tason tehtävistä, niin harvemmin eivät. Toki tradenomi voi pitkän työuran jälkeen edetä korkealle, mutta valmistuttua tehtävät ovat lähtökohtaisesti eri.
Korjaus edelliseen. harvemmin= yleisesti ja johtajatason*
Eiköhän tradenomikin pääse valmistuttuaan oman alan töihin.
Ei siis tarvitse olla siinä uskossa, että täytyy opiskella 3-4 vuotta, jotta pääsee tradenomina luuttuamaan lattioita.
"Ekonomin tutkinnolla voi vaikka siivota, joten kyllä he voivat tehdä samoja töitä."
No, heh heh.
Aloittaja varmaankin tarkoitti, että voivatko ekonomit ja tradenomit tehdä samoja työtehtäviä omalla alallaan.
Siivoaminen ei kuulu näiden kummankaan työnkuvaan, joten siinä mielessä vähän erikoinen kommentti.
Myös insinööri, lääkäri tai vaikkapa juristi voivat halutessaan työskennellä siivoojana, joten voidaan sanoa, että he kaikki voivat ainakin periaatteessa tehdä samoja työtehtäviä.
Oletuksena kuitenkin on, että korkeakoulutuksella ei työskennellä kaupan kassalla tai siivoojana. Muussa tapauksessa siitä 3-5 vuoden opiskelusta ei olisi mitään hyötyä.
Siis voihan tehdä, mutta ekonomit vie tradenomien työt. Tradenomiksi valmistutttua jäät todennäköisemmin työttömäksi. Niitä on liikaa. Tradenomit taas joutuvat joskus tekemään merkonomien työt eli tekemään kaikkein helpoimman ja pienipalkkaisimman työn. Ja tietysti tuo, että ekonomi voi nousta korkeimmalle. Eli ekonomi on kannattavin merkonomi-tradenomi-ekonomi sarjasta ja tuossa järjestyksessä ne meneekin. Tradenomi voi kyllä kuulemma päästä ekonomiksi, jos tekee maisteritason vielä kauppiksessa (hyväksyvät tradenomeja maisteritutkintoon). Voi olla jollekin se helpompi tie, mutta itse en kyllä kokeilisi sitä kautta ekonomiksi ja työmarkkinoilla pelkkä kauppakorkea, kun on päästy sinne kauppakorkeaan. Tradenomiksi kun pääsee paljon helpommin.
Ekonomi pystyy tekemään tradenomien korkeimman tasoiset työt, mutta tradenomi ei pysty ekonomin ilman pitkää historiaa.
Aika monesti kauppiksissa näkee amiksesta valmistuneita, jotka jatkokouluttautuvat, kun ei aiemmat opinnot enää riitä uralla etenemisen kannalta. En tiedä, onko amiksissa sitten valmistuneita ekonomeja hakemassa lisää opintoja, en usko että on samoissa määrissä.