Minkä takia isoa lasta (n. 4 - 6 v. ) pitää työntää lastenrattaissa? Eivätkö sen ikäiset voi jo itsekin kävellä? Näitä näkee nykyään usein, kun taas omassa lapsuudessani muistaakseni vaan pieniä vauvoja työnnettiin vaunuissa.
Iso lapsi rattaissa
11
494
Vastaukset
- juupa juu
No katsos vanhempi/vanhemmat pääsee helpommalla, jos lapsi alkaa kitistä ettei jaksa kävellä... :P
- aloittaja1
Ei ihme jos lapsilla on ylipainoa nykyään jo pienestä pitäen jos rattaissa kärrätään joka paikkaan eikä itse tarvitse kävellä ja muu aika istutaan telkan ääressä tai tietokoneella/pleikalla pelaamassa...
- Juupasjoojee
Meidän tyttö sai istua joskus 4 vuotiaana rattaissa koska hänellä on lastenreuma, joka aiheuttaa kipua jalkoihin.tämän taki tyttö ei aina jaksanut kävellä pitkiä matkoja.
Joskus voi olla oikeasti joku "syy" miksi vanhat lapset saa istua rattaissa.
Älkää tuomitko!!!!- Reumaa sairastava
Reumalapselle liikunta on todella tärkeää.
- monipiippuinen juttu
Olen harvoin nähnyt noin isoja = vanhoja lapsia kuskattavan rattaissa. Oletko varma, ettei lapsi ole vain ylensyötetty ja hyvin kookas 2-vuotias?
Tiedän tosin erään 6-vuotiaan, jota kuljetettiin rattaissa, mutta hän puolestaan oli 2-vuotiaan kokoinen, eikä varmaan saanut lainkaan ihmettelyä osakseen. - starkissed :)
No rattaat ovat kätevämpi kuin pyörätuoli esim liikuttaessa julkisissa. Se nousee paljon helpommin ja täysin ilman apua.
- å+p9oi8u7yt6r5
Me käytämme rattaita 5v ja 7v lapsilla pidemmillä lenkeillä, koska se on ainoa keino päästä lenkkeilemään edes jollain tavalla. Lapsia ei saa lenkin ajaksi mihinkään hoitoon. He kävelevät suurimman osan matkasta (eivätkä todellakaan ole ylipainoisia) mutta eivät mitenkään jaksa kävellä yli 8km matkoja. Rattaat ovat myös turvallisemmat autotiellä.
- eikö muka
7 v voi olla yksin lenkin ajan!! Kuka sen ikäinen edes suostuu rattaisiin istumaan..Mutta ei kai tämä juttu nyt totta ollutkaan.
- Huh hei
Meillä on pitkä juuri 4v täyttänyt, joka varmasti näytää hullulta rattaissa. Harvemmin kulkee rattaissa istuen, mutta varmasti annan mahdollisuuden istua, jos ollaan kodin ulkopuolella esim. klo 9-17 väli tai päiväreissussa vieraassa kaupungissa.
Välillä myös otan rattaat mukaan ilmaisten bussimatkojen takia (meillä on nuorempiakin lapsia!), tai jos haluan saada ostokset tavarakoppaan, enkä kantaa raskaana painavia kasseja.
Syitä on monia ja jos joku kysyy minulta, miksi näin on, niin kerron kyllä. - ghjghjkhjk
Meillä on 5km keskustaan. enkä aja autoa. kaksosten rattaat on käytössä kolme- ja viisivuotiailla lapsilla koska eivät keskustaan jaksa vielä kävellä.
- ikäisiään isompi
Oletkos varma, että lapsi on sen ikäinen miltä näyttää?
Minun lapseni on aina ollut huomattavasti ikäistään pidempi ja luultu aina vanhemmaksi.
Nytkin 11v ja 168cm.
Lastenlääkäri jo aikoinaan kehotti kertomaan ihmisille minkä ikäinen lapsi on, välttyäksemme väärinkäsityksiltä.18
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1223908Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma463371Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest362667- 2082651
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem282522Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu471966- 1151536
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja361518Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1621466Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt731223