Miten miehet/naiset voi olla töissä syväsatamassa kun siellä on kauhee pöly ja koneilla ajo nostattaa pölyä koko ajan lisää ettei eteensä näe?Ei taida olla normaalia hengittää tuota rautapelletti/pasute,sinkkirikaste pölyä.Moni nuori on siellä töissä eivät taida nähdä eläkeikää.Kyllä olisi työsuojelutarkastajalle töitä tuolla.Kukaan ei pidä hengityssuojaimia päällänsä.
Rauanheimo
18
3345
Vastaukset
- myrkky alue
Koko suurteollisuusalue pitäisi paketoida, koska se on vaarallisten aineitten "kaatopaikka", siellä pitäisi kaikilla olla suojavarustus päällä.
Puolueettomat ympäristötarkastajat sulkisivat alueen, jos heillä olisi tietoa niistä tonneista myrkkyjä joita alueella sijaitsee.- Under the Dome
Se teollisuusalue voitas eristää kuvun alle.
- Voi saatana
Jooo sulkea koko satama, mitäs tuota turhia työpaikkoja, saavat vielä flunssan, tai hukkuvat kun voivat tipahtaa mereen..
- voitana
Mitä työpaikkoja elinikäiseen myrkytyssairauteen päätyneet tarvitsevat?
- Elämä on....
No mihin niitä lekureita ja hoitsuja tarvitaan jos kukaan ei sairastu koskaan?
- sammuta aurinko
no mihin maapalloa tarvii jos ei kukaan saa kirjoittaa mitään
- KöyhäJaTerve
Satamassa palkka on hyvä, hinta on kova, koska työntekijät saavat mahtavat annokset myrkkyä kehoonsa, syöpäsolut viihtyvät ja harva pääsee eläkkeeseen saakka, suurin osa kenttäporukasta joutuu sairaseläkkeelle, valitettavaa mutta totta.
- Ravinto harrastaja
Karnosiini kelatoi raskasmetalleja elimistöstä. karnosiinia saa luonnostaan punaisesta lihasta eniten ja myös lisäravinteena jolloin vaikutus on tehokkaampi.
Karnoosiini on dipeptidi joka muodostuu kahdesta aminohaposta.
Tämä on niitä harvoja lisäravintona saatavia ravinteita jotka oikeasti tehoavat.
- puhdas pulmnen
Ennalta ehkäisy on parempi tapa kuin jälkihoito ja on niitä muitakin kelatoivia aineita kuin karnosiini.
- POINTTERI
Karnosiini on tehokkain ja turvallisin vaihtoehto ennaltaehkäisyyn.
- Vilu kapajaa
Älkää viitsikö koko teollisuusaluetta laittaa kuvun alle, kun sieltä tulee kaupungille kaukolämpöä. Täällä tulee pian vilu.
- perceectä
En tarvitse mitään kaupungilta, koska se on liian kallista, kaikki nousee vaikka kehitys pitäisi tuoda mukanaan säästöjä.
Parempi kun lämpö olisi vieläkin kauempana, suomesta tulivoimaa etelän maihin ja takaisin tulessa sieltä aurinkolämpöä se olisi edistystä.
Teollisuusalue on saastunutta aluetta jonka arvon voi mitata lantamittarilla. - Naapurin poikia
Pitäiskö kaukolämmöntuotanto lopettaa kun SINÄ herra Perceectä et sitä tarvitse, vaikka tuhannet kaupunkilaiset sitä tarvitsevat. Ei se yhteiskunta sillälailla pyöri että joku joka on perceectä lähettää TULIvoimaa etelänmaihin ja odottelee paluukuormassa aurinkolämpöä.
- perceectä
Kuulehan poika kaukolämpöhän tarkoittaa sitä, että se tuodaan kaukaa tätä lähilämpöä voidaan tuottaa ihan omatoimisesti mikäli on osaamista.
Muuten EU:ssa on jokin direktiivi samasta asiasta, eli pohjolasta tuulivoimaa etelään ja etelästä aurinkovoimaa pohjoiseen, eli näin se pyöriminen on päätetty, koska ollaan EU:ssa.
Yhteiskunta pyörisi ihan hyvin, mikäli yhteiskunnan pyörittämiskulut olisivat sellaisella tasolla, ettei kokoajan kestävyysvaje lisääntyisi.- Naapurin poikia
Kuulehan poika ite. Kaukolämpö on lämmitystekniikka, jossa voimalaitoksessa lämmitetään vettä tai höyryä, johdetaan se kiinteistön lämmönjakokeskukseen ja sen jälkeen taas voimalaitokseen takaisin. Eli ei se kaukolämpö tarkoita sitä, että se tuodaan kaukaa. Tuosta se tulee suurteollisuusalueelta. Ja sitä käyttää tuhannet kaupunkilaiset. Tarpeisiinsa.
- perceectä
"Kaukolämpöä" Kokkolassa tuotetaan suurimaksi osaksi märällä turpeella ja risuhakkeella ja vaikka piipussa on pesurit niin mustaa savua nousee, eli lämmitystekniikka on päin percettä.
Tuossa sinun ketjutuksessa on niin paljon virheitä, että kannattaisi jatkaa opiskelua.
Esimerkiksi ei höyryä lämmitetä, vaan vettä lämmitetään ja siitä syntyy höyryä, ihan niin kuin höyryveturissa ja höyryä hyödynnetään voimaan tai lämpöön.
Euroopan unionin energiapolitiikka on Euroopan unionin jäsenmaiden yhteisesti sopimaa energiapolitiikkaa.
EU-maissa uudesta energiantuotannosta ylivoimaisesti suurin osa on uusiutuvaa energiaa ja varsinkin tuuli- ja aurinkovoimaloita.
EU-maiden energiantuotanto suuntautuu yhä voimakkaammin uusiutuvaan energiaan, kertovat EU-tilastot.
Viime vuonna uudesta energiantuotantokapasiteetista kasvoi eniten tuulivoima, nimellisteholtaan yli 11 100 megawattia.
Uudesta voimantuotantokapasiteetista tuulivoiman osuus oli lähes kolmannes, 32 prosenttia. Tuulivoiman kasvu toisin hidastui edellisvuodesta noin kahdeksan prosenttia.
Aurinkovoimankin lisäys oli päälle 11 000 megawattia.
Totuus perceectä (o_o) - Naapurin poikia
Tulistettua höyryä syntyy kuumentamalla kylläistä höyryä. Kyllä tässä on opiskeltu riittävästi. Sitäpaitsi piipuissa ei suinkaan ole pesureita, vaan sähkösuodattimet. Et sinä tunnu tietävän paikallisista voimalaitoksista kovinkaan paljon, joten on varmaan parasta että keskityt TULIvoiman vientiin ja aurinkolämmön odottelemiseen.
- Anonyymi
rauanheimolla kaikki stevecolta lopputilin saaneet luuseri päälliköt ja työnjohtajat, paras pelle on petsa katolta kuseksija sankari ja tuoppiin kusija
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380