Kennelyskä

johanna5

Minulla on vuoden vanha koira, joka on sairastunut kennelyskään. Raju, limainen yskä on kestänyt nyt kaksi päivää. Normaalisti tosi aktiivinen ja iloinen koira nukkuu nyt koko ajan. Eilen oksensi vähän väliä valkoista limaa, tänään ei enää niin paljoa. Ruoka ei maistu kunnolla ja ei juo oma-aloitteisesti vettä. Olen antanut sille ruiskulla vettä ja yrittänyt sekoittaa herkkuja veteen, jotta saisin sen juomaan. Onko muita neuvoja, miten saisin annettua koiralle enemmän nestettä ja voiko antaa jotain muuta kuin vettä?

Eläinlääkärin mukaan käyntiä siellä ei tarvita, jos ei ole kuumetta tai tauti pitkittynyt. Huolettaa vaan koiran tilanne, jos ei syö juuri tai juo.

12

6683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eläinlääkäri ei voi todeta kaikkea näkemättä. Kennelyskä voi joskus aiheuttaa perusterveelläkin koiralle sellaiset oireet että sen hoitoon tarvitaan antibiootteja. Älä odota montaa päivää, jos koira ei ala piristyä, vaan vie koira vastaanotolle.

    • kipale

      Jos et ole käyttänyt lääkärillä, niin mistä tiedät että on kennelyskä?? Koiran nelosrokotus kattaa kennelyskän, etkö ole rokottanut?

      • rokoteasiantuntija

        Kuules älyväläys kun tuo rokote ei tehoaa kuin yhteen viruskantaan joten ei valitettavasti riitä se yksi rokote suojaamaan kaikilta flunssilta kuten ihmisilläkin...


    • johanna5

      Sain koiran syömään vähän ja kävi myös nyt itse oma-aloitteisesti juomassa.

      Koira on rokotettu asian mukaisesti, mutta rokotus ei anna täyttä suojaa kaikille kennelyskää aiheuttaville viruksille. Osa rokotetuista koirista voi sairastua.

      Oireiden perusteella päättelin itse kennelyskäksi, ja varsinkin koska alueellamme on sitä nyt liikkeellä. Lisäksi oma koirani oli kosketuksissa sellaisen koiran kanssa jolla oli todennäköisesti alkava kennelyskä. Omistaja toi tällaisen koiran tietämättömyyttään koirapuistoon ja ihmetteli siellä ääneen koiran yskää. Silloin oli jo liian myöhäistä :(

      Eläinlääkärit tuntuvat olevan nihkeitä ottamaan koiraa vastaanotolle tartuntavaaran vuoksi. Kyllähän sen ymmärtää, tosi tarttuva tautihan se on. Molemmat kunnallinen sekä yksityinen eläinlääkäri on neuvonut seuraamaan kotona koiran kuntoa. Mutta jos kunto ei ala kohentua viikonlopun aikana tai menee vielä huonommaksi, niin sitten vien koiran eläinlääkärille vaikka väkisin.

      Itse olen kyllä reilusti kertonut kaikille tuttaville, että meillä sairastetaan tätä tautia ja pyrin välttämään yleisiä paikkoja.

      • rokotus etukäteen

        raivotautirokotteen ku koira saa, pitää virukset lievänä


      • ota selvää
        rokotus etukäteen kirjoitti:

        raivotautirokotteen ku koira saa, pitää virukset lievänä

        Huu haa elä levitä väärää tietoa :(


    • Matoja?

      Kennelyskänä minäkin pidin koirani köhimistä. Eläinlääkäri määräsi voimakkaamman matokuurin ja siihen köhä loppui. Ei siis ollutkaan kennelyskää.

      • Tai sydämen vajaatoiminta aiheuttaa sen että keuhkoihin kertyy nestettä, jonka takia koira yskii ajoittain...

        Miljoona eri syytä yskimiselle. Paitsi viime syksystä lähtien täälläpäin on ainakin ollut paljon kennelyskää, ja sen jälkeeni eläinlääkäri kertoi, että on ollut tavallista enemmän henditystieinfektioita.


    • hmmmh

      Muuhun en osaa auttaa paitsi juomiseen:

      Kannattaa koittaa, joisiko koirasi silloin jos laitat juomaan pienen palan lihaliemikuutiosta. Minun koiralleni ainakin tuo toimii.

      • Johanna5

        Kiitoksia vastauksista.

        Vein koirani lääkäriin kun tauti oli kestänyt viikon ja koira oli edelleen tosi väsynyt. Lisäksi koiralla alkoi nuha ja erite oli kellertävän väristä.

        Tulehdusarvot olivat kohonneet ja saatiin antibioottikuuri. Nyt koira on terve. Kuukauden ajan tämä tauti sitten kestikin :(


      • Koettu.
        Johanna5 kirjoitti:

        Kiitoksia vastauksista.

        Vein koirani lääkäriin kun tauti oli kestänyt viikon ja koira oli edelleen tosi väsynyt. Lisäksi koiralla alkoi nuha ja erite oli kellertävän väristä.

        Tulehdusarvot olivat kohonneet ja saatiin antibioottikuuri. Nyt koira on terve. Kuukauden ajan tämä tauti sitten kestikin :(

        Meillä se kesti kolme kuukautta, ja se oli kamalaa, itsekkin sain saman yskän. Sehän on parainfluenssa.


    • Basiel

      Muistan aikoinaan kun meidän koirille tuli kennelyskätartunta kesälomalaisen koirasta ,niin meidän eläinlääkäri käski antaa vaan koirilleni lasten Codesan yskänlääkettä.Minä sen lisäksi keitin lihaa ison kattilallisen myös ja siitä lihasta irtoavaan lihaliemeen laitoin mukaan valkosipulin kynnsiä pari kappaletta kiehumaan myös ja juotin sitä lientä sitten lämpimänä koirilleni. Ja tosi nopeasti nopeasti se yskä meidän koirilta sitten paranikin myös.

      Tosin siitä on jo kulut yli 20 vuotta aikaa,joten siihen aikaan nämä eläinlääkärien hoidotkin maaseudulla olivat varmasti vähän toista luokkaa myös kuin mitä ne nykyään ovat.

      Mutta nyt on vaan sitten seasia myös,että nykyään on olemassa tietoa että valkosipuli olisikin koirille epäterveellistä,vaikka sitä aijemmin pidettiin koirille sopivana ja ainoastaan vaan tavallista sipulia pidettiin haitallisena.Joten en sitten tiedä sanoa että onko tuo ohjeeni nykyisissä mittapuissa niin hyvä ja turvallinen ohje.Mutta omat koirani kuitenkin paranivat a tosi nopeasti ja ne elivätkin hyvin pitkäikäisiksi 13 ja 15 vuotiaiksi asti,joten en oikein usko että se valkosipuli siinä keitinliemessä mitään haittaa koirillemme teki kuitenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1632
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1468
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      35
      859
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      829
    5. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      756
    6. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      36
      749
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      708
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      700
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      699
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      663
    Aihe