Päättämisen säännöt

Minkä ammatin valitsen? minkä kodin? kenet puolisoksi? hankimmeko lapsia? lemmikin? miten päätän suhtautua tuohon epäkohteliaaseen ihmiseen? Siis ei valinnanmahdollisuutta?

Onko valintamme ennaltamäärättyjä sen mukaan, millaisiksi ihmisiksi olemme kehittyneet, vai sen mukaan, millainen on karmamme?

Siis miten tämä menee? Help me please! :)

Suora lainaus tekstiosan sivulta 722 luku VAPA TAHTO

1) Etkö ymmärrä että vastustaessasi Pyhää Henkeä vastustat itseäsi? Hän ei tee muuta kuin kertoo sinulle mikä tahtosi on; Hän puhuu puolestasi. Hänen jumaluudessaan on sinun jumaluutesi. Eikä hän tiedä muuta kuin sen, minkä sinäkin tiedät, sillä tieto on säilytetty sinua varten, jotta toteuttaisit oman tahtosi Hänen kauttaan. Jumala pyytää sinua tekemään oman tahtosi mukaan. Hän liittyy sinuun. Hän ei rakentanut valtakuntaansa yksin. Ja itse taivaskaan ei edusta muuta kuin sinun tahtoasi, jossa kaikki luotu on sinulle tarkoitettu. Jokainen elämän kipinä luotiin sinun iloisella suostumuksellasi sellaiseksi kuin sinä sen halusit. Jokainen Jumalan koskaan ajattelema Ajatus odotti syntyäkseen vai sinun siunaustasi. Jumala ei ole sinun vihollisesi. Hän ei pyydä muuta kuin saada kuulla sinun nimittävän Itseään "Ystäväksi"

2) Miten ihana onkaan tehdä oman tahtonsa mukaan! Sillä se on vapautta. Mitään muuta ei koskaan pitäisi kutsua vapauden nimellä. Ellet tee oman tahtosi mukaan, et ole vapaa. ... jne

ep. Kuten huomaatte olemme sivulla 722 ja melko monta opinkappaletta on jo käyty että voidaan ajattelijaa opettaa näin vapauttavalla sanomalla.

- Jumala on Rakkaus
- Jumala on Ystävä
- Olen Todellisuudessa täydellisesti yhtä Hänen kansaan kuten jokainen

3

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajassa katsojana

      Mitä väliä näillä 2.tason jutuilla on? Mikä ammatti tai mikä mitäkin? Mitä se kiinnostaa missä muodossa aine on. Kuin aaltoja meressä, muodot muuttaa muotoaan, mutta mikään ei ole ikuista täällä ajassa.

      Niin sanottua vapaata tahtoa ei ole, koska se koko ajattelutapa on täysin väärä. Kysymys on väärä ja siihen on vain vastaus. Sinä vain luulet päättäväsi jotain, vaikka olet pelkkä matkustaja. Kaupoissa näkee näitä kärryjä pikkulapsille joihin on kiinnitetty ratti, lapsi saattaa luulla, että pystyy rattia veivaamalla vaikuttamaan mihin kärry kääntyy. Noh, kaikki tietävät kuka sitä kärryä oikeasti työntää. Sama asia on vapaan tahdon kanssa.

      Olet vain matkustaja.

      • Aivan niin.

        Mutta jotka pitävät ajassa tapahtuvaa tekemistä Totuutena, on hyvä olla "aika" jossa voi opetella ajan ja Totuuden eron.

        Lapsi oppii että myös ruokahyllyjen luona on käytävä, ei yksin karkki ja lelu.... Miten hän muuten ymmärtäisi eron ellei molemmat olisi saatavilla.


      • enkelipallo kirjoitti:

        Aivan niin.

        Mutta jotka pitävät ajassa tapahtuvaa tekemistä Totuutena, on hyvä olla "aika" jossa voi opetella ajan ja Totuuden eron.

        Lapsi oppii että myös ruokahyllyjen luona on käytävä, ei yksin karkki ja lelu.... Miten hän muuten ymmärtäisi eron ellei molemmat olisi saatavilla.

        Jokainen voi mielessään miettiä onko seuraava pelkkää sanojen vääntelyä, saivartelua:

        Rakastan vapaasta tahdostani ja olemisen ilosta.
        vai
        Toiminko koska vapautta ei ole. Teenkö vain siksi että niin on opetettu.

        Rakastuinko pelkästä intohimosta, omistamisen tarpeesta, vai rakastanko kaikesta huolimatta vain siksi että rakkauden kokeminen tulee todeksi vain osoittamalla "kohteelle" että hän on rakas.

        Vertaillaanpa lottovoittoa. Miten voi nauttia voitosta ellet jaa eli käytä sitä jollain tavoin. Miten voit nauttia jostakin muusta kokemuksesta ellet kerro eli jaa sitä jotenkin.

        Mitä yleensä voi tapahtua missään koskaan ellei se tapahdu sosiaalisessa ympäristössä - maailmassa?

        Siksi tuo Jumalan tahdon mukainen tapahtuminen on aina yhtä arvokasta tapahtuipa se millä tasolla tahansa. Toisin sanoen Jumalan tahdon tapahtuminen eli RAKKAUS on aina ylimmän tason tapahtuma olipa ajattelijan keho missä tahansa.
        Sitä tarkoittaa muinainen ajatus että Jumalan valtakunta on sisällä jokaisessa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      6182
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4684
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      41
      3294
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      62
      3091
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      359
      1703
    6. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      11
      1498
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      71
      1391
    8. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1368
    9. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      241
      1308
    10. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1189
    Aihe