Päättämisen säännöt

Minkä ammatin valitsen? minkä kodin? kenet puolisoksi? hankimmeko lapsia? lemmikin? miten päätän suhtautua tuohon epäkohteliaaseen ihmiseen? Siis ei valinnanmahdollisuutta?

Onko valintamme ennaltamäärättyjä sen mukaan, millaisiksi ihmisiksi olemme kehittyneet, vai sen mukaan, millainen on karmamme?

Siis miten tämä menee? Help me please! :)

Suora lainaus tekstiosan sivulta 722 luku VAPA TAHTO

1) Etkö ymmärrä että vastustaessasi Pyhää Henkeä vastustat itseäsi? Hän ei tee muuta kuin kertoo sinulle mikä tahtosi on; Hän puhuu puolestasi. Hänen jumaluudessaan on sinun jumaluutesi. Eikä hän tiedä muuta kuin sen, minkä sinäkin tiedät, sillä tieto on säilytetty sinua varten, jotta toteuttaisit oman tahtosi Hänen kauttaan. Jumala pyytää sinua tekemään oman tahtosi mukaan. Hän liittyy sinuun. Hän ei rakentanut valtakuntaansa yksin. Ja itse taivaskaan ei edusta muuta kuin sinun tahtoasi, jossa kaikki luotu on sinulle tarkoitettu. Jokainen elämän kipinä luotiin sinun iloisella suostumuksellasi sellaiseksi kuin sinä sen halusit. Jokainen Jumalan koskaan ajattelema Ajatus odotti syntyäkseen vai sinun siunaustasi. Jumala ei ole sinun vihollisesi. Hän ei pyydä muuta kuin saada kuulla sinun nimittävän Itseään "Ystäväksi"

2) Miten ihana onkaan tehdä oman tahtonsa mukaan! Sillä se on vapautta. Mitään muuta ei koskaan pitäisi kutsua vapauden nimellä. Ellet tee oman tahtosi mukaan, et ole vapaa. ... jne

ep. Kuten huomaatte olemme sivulla 722 ja melko monta opinkappaletta on jo käyty että voidaan ajattelijaa opettaa näin vapauttavalla sanomalla.

- Jumala on Rakkaus
- Jumala on Ystävä
- Olen Todellisuudessa täydellisesti yhtä Hänen kansaan kuten jokainen

3

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajassa katsojana

      Mitä väliä näillä 2.tason jutuilla on? Mikä ammatti tai mikä mitäkin? Mitä se kiinnostaa missä muodossa aine on. Kuin aaltoja meressä, muodot muuttaa muotoaan, mutta mikään ei ole ikuista täällä ajassa.

      Niin sanottua vapaata tahtoa ei ole, koska se koko ajattelutapa on täysin väärä. Kysymys on väärä ja siihen on vain vastaus. Sinä vain luulet päättäväsi jotain, vaikka olet pelkkä matkustaja. Kaupoissa näkee näitä kärryjä pikkulapsille joihin on kiinnitetty ratti, lapsi saattaa luulla, että pystyy rattia veivaamalla vaikuttamaan mihin kärry kääntyy. Noh, kaikki tietävät kuka sitä kärryä oikeasti työntää. Sama asia on vapaan tahdon kanssa.

      Olet vain matkustaja.

      • Aivan niin.

        Mutta jotka pitävät ajassa tapahtuvaa tekemistä Totuutena, on hyvä olla "aika" jossa voi opetella ajan ja Totuuden eron.

        Lapsi oppii että myös ruokahyllyjen luona on käytävä, ei yksin karkki ja lelu.... Miten hän muuten ymmärtäisi eron ellei molemmat olisi saatavilla.


      • enkelipallo kirjoitti:

        Aivan niin.

        Mutta jotka pitävät ajassa tapahtuvaa tekemistä Totuutena, on hyvä olla "aika" jossa voi opetella ajan ja Totuuden eron.

        Lapsi oppii että myös ruokahyllyjen luona on käytävä, ei yksin karkki ja lelu.... Miten hän muuten ymmärtäisi eron ellei molemmat olisi saatavilla.

        Jokainen voi mielessään miettiä onko seuraava pelkkää sanojen vääntelyä, saivartelua:

        Rakastan vapaasta tahdostani ja olemisen ilosta.
        vai
        Toiminko koska vapautta ei ole. Teenkö vain siksi että niin on opetettu.

        Rakastuinko pelkästä intohimosta, omistamisen tarpeesta, vai rakastanko kaikesta huolimatta vain siksi että rakkauden kokeminen tulee todeksi vain osoittamalla "kohteelle" että hän on rakas.

        Vertaillaanpa lottovoittoa. Miten voi nauttia voitosta ellet jaa eli käytä sitä jollain tavoin. Miten voit nauttia jostakin muusta kokemuksesta ellet kerro eli jaa sitä jotenkin.

        Mitä yleensä voi tapahtua missään koskaan ellei se tapahdu sosiaalisessa ympäristössä - maailmassa?

        Siksi tuo Jumalan tahdon mukainen tapahtuminen on aina yhtä arvokasta tapahtuipa se millä tasolla tahansa. Toisin sanoen Jumalan tahdon tapahtuminen eli RAKKAUS on aina ylimmän tason tapahtuma olipa ajattelijan keho missä tahansa.
        Sitä tarkoittaa muinainen ajatus että Jumalan valtakunta on sisällä jokaisessa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      166
      3034
    2. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      39
      1856
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      28
      1839
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      191
      1764
    5. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      21
      1343
    6. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      74
      1246
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      78
      1170
    8. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1026
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      168
      991
    10. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      20
      982
    Aihe