Siis onks se mielisairas????? Mun pikkusisko kuoli kesällää ja se on toipunu siit jo hyvin .... Mutta tänään se sanos "Mentäisiinko ensi lauantaina katsomaan sinulle hää mekkoa?" JA HUOM OON 11V!!!!! Se luuli ostaneensa Helsingistä itselleen asunnon ja se on hulluna katsonut sisustus vinkkejä siihe hänen pieneen yksiöönsiellä Helsingissä . Sillonkun äiti kertoi ostaneen sa sen asunnon soitin nopee iskälle ja se sano että ei se oo mitää asuntoo ostanu. Sit aamulla se oli ihan paniikissa kun luuli hävittäneensä S4 puhelimensa vaikka hänellä on lumia..... Se luuli minua 13 vuotiaaksi ja ei tunnistanut minua omaksi tyttärekseen!! Ja niitä outoja juttuja riittää . Ja hän ei mennyt tänään töihin koska luuli olevansa lastenhoitaja jossain rikkaassa perheessä ja että hänellä on tänään vapaapäivä. Ja hän ei ole oikeasti kenenkään lastenhoitaja... Nyt auttakaa oikeasti!
MUN ÄITI ON MIELISAIRAS!!!!!!!
Pelästynyt
8260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hei!
Oletko puhunut asiasta läheisille aikuisille? Esimerkiksi isällesi tai vaihtoehtoisesti esimerkiksi koulun terveydenhoitajalle kannattaisi jutella, sillä he tietävän tilanteista paljon paremmin kuin anonyymit ihmiset internetissä. Täältä käsin on mahdoton sanoa, onko äitisi psyykkisesti sairas tai vain hajamielinen. Usein traumaattinen kokemus voi alkaa oireilemaan myöhemmin, jos sitä ei ole päässyt käsittelemään. Ohjeistaisimme sinua puhumaan läheisille aikuisille tilanteesta.
Aurinkoista kevättä Sari & Miisa
Isä tietää, mutta hän tulee vasta ensi viikolla kotiin! Hän on matkoilla.
Ehkä hänellä on dementia.tämä on siis vain arvaus mutta mulla on kokemuksia vaaristani.
Jos tuo on totta, niin äitis on osastohoidon tarpeessa.
No ei toi ny ihan toipuneelta kuulosta... Voi se tosin johtua muustakin, mutta en sitten tiiä...
Nyt äiti on hoidossa ja lääkärit sanoivat, että sillä on jäänyt todella pahat traumat siskoni kuolemasta... Ne kertoivat joatin että äiti on yrittänyt päästä "parempaan maailmaan" toteuttamalla haaveitaan omassa päässään. Äiti on vieläkin ihan omissa maailmoissaan mut toivotaan että paranee
Lieneekö siis suoraan sanoen psykoosissa? Ite en oo ihan varma, mutta joku muu ehkä osaisi varmistaa asian... Toivottavasti kuitenkin päättyy hyvin.
AP on paska rölli..