Praktica järkkäri ???

Minkälainen olisi?

Tässäpä olisi vähäeuroinen kamera. Onkohan venäläinen?

Kamera ja tarvikkeet puoli-ilmaisia verrattuna japseihin.
Käsitykseni mukaan muista hämärästi merkin ja sen, että linssiteknologia on ollut aina kondiksessa tällä merkillä.
Olisiko ollut 1970 luvun alkua kun tätä merkkiä Suomessa myytiin?

Onko kellään kokemuksia?

7

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Praktica on
    • Snap Hunter

      No varsinaisia kokemuksia ei ole, valitettavasti.

      Praktica-filmijärkkäreiden (DDR) objektiiveissa oli käytössä Zeiss Ikonin vuonna 1947 lanseeraama 42 mm:n kierrekiinnitys, jota käyttivät myös mm. Asahi Pentax (Japani) ja Zenit (Neuvostoliitto).

      Lähinnä 1970-luvulla nousivat vallitseviksi erilaiset objektiivien bajonettikiinnitykset, joiden tieltä vanheneva M42-tekniikka sai vähitellen väistyä.

      Digikaudella en ole havainnut Prakticasta elonmerkkejä, ainakaan Suomen näkövinkkelistä.

    • Super TL

      Itsellä oli Praktica Super TL ensimmäinen järjestelmäkamera, olisiko vuosi ollut 1975. Kitissä (vaikka kukaan ei kitistä puhunut) oli mukana Pentacon-objektiivit 28/2.8, 50/1.8 ja 135/2.8.

      Muutaman vuoden päästä kamera vaihtui Canon FTb:hen, mutta Praktican viimeistely oli joltain osin jopa parempi. Testeissä Canon tosi pärjäsi paljon paremmin. 135 mm objektiivissa oli valmistusvirhe, yksi linssi sisällä oli murtunut reunoista.

    • Tietämätön Arska

      Mikä on tämä -KIT- josta aina puhutaan?

      • seli seli

        Kit = sarja, varustepakkaus tms. ”Kittiobjektiivi” = pakettiobjektiivi, järjestelmäkameran rungon mukaan samaan myyntipakkaukseen paketoitu objektiivi.


    • jhdhggf

      Praktica oli hyvin yleinen johonkin 70-luvun puolivälin yli. Halvin malli maksoi silloin n. 500 mk.
      Jouduin kerran kuvaamaan sellaisella ja kokemus oli "vaikuttava". Ensilaukaisulla luulin kameran hajonneen. Laukaisinta sai painaa loputtoman syvälle ja sitten kuului hirveä runksahdus. Kamera tärähti pelkästä säikähdyksestä, tosin ei peilin vaimennuksessakaan ollut kehumista.
      Kyllä sillä kuitenkin kuvia sai ja objektiivi oli ihan hyvä.

      The last Praktica produced was the BX20s, discontinued in 2001.

      http://www.praktica.de/index.php?id=3&L=1&tx_prdigital_pi1[showUid]=2877&cHash=3179580082

      http://camerapedia.wikia.com/wiki/Praktica

      Sitten oli toinen "aidompi" neuvostokamera, Zenith. Vielä alkeellisempi ja halvempi, kuin Praktica. Objektiivit oli kuitenkin senaikaisen mittapuun mukaan hyviä ja olen käyttänyt koemielessä normaaliobjektiivia sovitteella digikamerassakin.
      Ihan hyvä, jos tarvitsee halpaa makro-objektiivia palkeeseen, tai loittojen kanssa 1:1 suurempiin suurennuksiin. Tilannekuvaukseen liian hidas käyttää.

      Zenithiä myytiin myös "agentti" pakkauksessa (PhotoSniper). Siinä oli mukana runko, f 2/58 mm normaali, f 4,5/300 mm:n Tair tele ja metallinen olkatuki. Kaikki siistissä alumiinilaukussa.

      http://www.google.se/imgres?imgurl=http://tomtiger.home.xs4all.nl/equipment/ttsniper4.jpg&imgrefurl=http://tomtiger.home.xs4all.nl/mystuf.html&h=378&w=640&tbnid=64e9G7SfEnjxeM:&zoom=1&docid=M1ZCObsDPKr3xM&ei=bfZIU76rI4uBywO_u4LoBQ&tbm=isch&client=firefox-a&ved=0CNoBEIQcMCo&iact=rc&dur=1843&page=4&start=40&ndsp=11


      http://www.sovietcams.com/index.php?-1057156339

      • Pikkuhuomautus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      45
      4022
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1929
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1336
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1222
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      994
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      191
      986
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      966
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      937
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      810
    10. Jälkiviisauttako

      Kun katsot taaksepäin, tekisitkö jotain asioita toisin kaivattusi suhteen? Vai onko kaikki mennyt, niin kuin piti?
      Ikävä
      79
      809
    Aihe