Ilmeisesti puuvuoraus on edullisin valinta puutaloon, mutta millainen puuvuoraus? Vanhanaikainen perinne maalattu vai ihan ulkovuoraus normi maaleilla??
Edullisin Ulkovuori?
11
2138
Vastaukset
- järkee
Ei ymmärrä:" vanhanaikainen perinne maalattu vai ihan ulkovuoraus normi maaleilla"
Kuulostaa siltä, että tässä kysytään maalauksesta. Se nyt kuitenkin on vain pintaa.
Puuvuoraus on yleensä joko paneeli tai höyläämättömästä laudasta tehty lomalaudoitus. Paneli joko pystyyn tai vaakaan. Minulla on ns. lomalaudoitus ja ihan asiallinen mielestäni. Maalattu öljymaalilla 80-luvun loppupuolella. Kohta maalataan uudestaan, maali ei ole irronnut alustastaan. - savoost
Minkääslaista hinta erua olis sillä lomalaudalla a oikein paneelilla?
- järkee
Kysy puutavaraliikkeistä. Tarjouksista voi saada sopivaan hintaan.
- julkisivupenttttkii
Hei.
Eikös lomalaudoituksessa käytetä kahta eri laudan leveyttä?
niin eikös ole vielä Se ripalaudoitus?, mutta onko Se tarpeeksi peittävä....
eihän Se täyskanttinenkaan mitään ilmasta ole, tosin ite maalaisin punamulta tai petroolimaalilla...
olisko ne halvempia kun muut talomaalit? - s s
julkisivupenttttkii kirjoitti:
Hei.
Eikös lomalaudoituksessa käytetä kahta eri laudan leveyttä?
niin eikös ole vielä Se ripalaudoitus?, mutta onko Se tarpeeksi peittävä....
eihän Se täyskanttinenkaan mitään ilmasta ole, tosin ite maalaisin punamulta tai petroolimaalilla...
olisko ne halvempia kun muut talomaalit?rimalaudoitus ja lomalaudoitus on muuten sama mutta lomassa käytetään päälimmäisenä lautaa ja rimassa rimoja.
- markkuuuu
s s kirjoitti:
rimalaudoitus ja lomalaudoitus on muuten sama mutta lomassa käytetään päälimmäisenä lautaa ja rimassa rimoja.
eikös lomassa tule "tuuletusrako" joka toiseen, mutta ei rimassa näin pysty:)
- s s
markkuuuu kirjoitti:
eikös lomassa tule "tuuletusrako" joka toiseen, mutta ei rimassa näin pysty:)
kyllä.
- järkee
Rimalaudoitus (ennen sanottiin rakolistat) on vanha navetta- ja muiden talousrakennusten julkisivujen tekotapa. Ei näytä hyvältä omakotitalon seinässä.
- lompakkkooo
Niin mielummin lomalauta,mutta mahtaako olla halvempi kun halvin ulkovuoraus
- hohhohoo
Varma tieto: ei ole halvempi kuin halvin. Tosi on!
- näinkösiis
Siis lomalaudassa käytetään kahta erileveyttä olevaa raakalautaa n.22mm vahvaa?, onko tämä kalliimpaa, kuin edullisin ulkovuorauspaneeli?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1794183"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?892740Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1322219Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p782186- 192021
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.2519586 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark41815Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251783- 831777
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201763