Hankasalmi kiinnostaa

jääs ben

Olen yrittänyt löytää täältä juttua Hankasalmesta, mutta eipä löydy mitään. Pieni kuntahan se on, joten kirjoittajiakaan ei ole paljoa.
Tekisi joskus mieli käydä siellä vaikka jossakin yleisötapahtumassa.
Siellä on sukulaisia, joita en ole koskaan nähnyt, mutta joita kiinnostaisi nähdä.

7

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toivo ++

      Taitaa olla niin, ettei täällä Hankasalmelta ole liiemmin lukijoita.
      Onhan siellä kuitenkin jokin lomakeskus, joka houkuttelee sinne ihmisiä.

      • se se...

        jokin Revontuli


    • helevetihelevetti

      Ei kannata tänne tulla, täällä on soratiet todella surkeassa kunnossa kun niitä ei hoideta tarpeeksi hyvin, kunnostivat mukamas säkinmäen tietäkin, ajoivat soraa kerroksen tien pintaan ja silittelivät vähän, olisi pitänyt ensin raskaasti lanata, monttujen pohjia myöten ja sitten lisää soraa, nyt hetkessä kovalta tien pinnalta uusi sora lentää ojaan ja samat montut sieltä paljastuu muutamassa päivässä, voi kiesus miten veroeuroja tuhlataan kun on osaamattomat tekemässä, vastaavalle tiemestarille potkut ja osaava mestari tilalle.

    • asdfasdcg

      iha paska paikka!

      • Kyläpahane

        Täysin samaa mieltä! Kannattaa ajaa ohi vaan!


    • yksi asukas

      Menettelee siinä missä muutkin pienet paikkakunnat täällä sisäsuomessa, halvat asunnot ja ok-talot ja veistöä riittää sekä metsää tallustaa ja jos kaupunkiin halajaa niin ysitietä pitkin painelee päiväksi Jyväskylään.

      Ihmiset on mukavia eivätkä niinkään sulkeutuneita kuten esimerkiksi Jyväskylässä mutta onneksi Jyväskylä on sellainen sulatusuuni että sinne on tullut ihmisiä joka puolelta. Yrittäjyyttä riittää kuten nyt on avattu uusi kahvila entiseen nordea-pankin taloon, kannattaa piipahtaa sielläkin sillä nyt kun toinen sellainen kylällä on niin toivottavasti pysyy pystyssä pitkään sillä melli-ellissä on aka ruuhka välillä.

      Nyt on hyvä kun saadaan vielä uusi S-market ja viereen kylmä-asema josta saa poltto-ainetta ja samala tulee hieman kilpailua poltto-aineen hintoihin.

      Toivottavasti entiseen S-marktin tiloihin saadaan jotain järkevää palvelua, moni kaipaa varmaan ravintolaa..vink vink..

    • hellu-kuntalainen

      Juopot voi muuttaa Jyväskylään, täällä ei ravintoloita kaivata, me kuullaan vaan jumalan sanaa ja elämme herran nuhteessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      141
      4643
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3855
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      71
      2529
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      227
      1972
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      119
      1820
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      247
      1166
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      815
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      766
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      746
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      725
    Aihe