Kaikki centit on kohteessa. Nyt vain eurojackpottia odotellessa.
sotkamo silver
pienen pieni sijoittaja
14938
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Rahavarat hupenevat joka päivä ja tuotannon alkuun vielä piiitkästi aikaa. Tulee ropisemaan alaspäin.
Myy!
Kuulemani perusteella elokuussa voi tärähtää kunnolla. Nyt on ostettu kunnon mälli.
Hmmm.... Mitäs uutisia sieltä on tulossa? Tämän kurssi voi jopa 10-kertaistua rahoituksen varmistumisen jälkeen.
Sosin kanssa vaaditaan vielä pitkään malttia ja hyviä hermoja, mutta tuotannon päästessä kunnolla vauhtiin on kurssi nopeasti noin 10 euron luokkaa ja osinkovirta tulevina vuosikymmeninä vuolas. Talvivaara on Suomessa perusteettomasti pilannut muunkin kaivosalan mainetta. Sosi on lupaavimpia kaivoshankkeita ja vieläpä kotimainen pulju. Pohjoisen työllisyydenkin kannalta kaivoshankkeen ovat ehdottoman välttämättömiä. Harmi vain että porvarihallitus meni myymään Soklin kaivoksen pilkkahinnalla norjalaisille, parisataa miljoonaa saatiin ja kaivoksen tuotantopotentiaalin arvo tänä päivänä varovasti arvioiden parikymmentä miljaardia. Olipas hyvä business, vai mitä Katainen?
Tämä on Talvivaara Part 2. Tuulitakit häviävät taas rahansa.
Sotkamo Silver louhii nimestään päätellen hopeaa. Siis aivan eri tarina kuin Talvivaaran nikkelit.
Pitäisi ehkä tietää enemmän kaivostoiminnasta ennenkuin laukoo mitään typeryyksiä.Talvivaara oli jo tuomittu epäonnistumaan alusta alkaen. Malmien pitoisuudet liian alhaisia, ja bioliuotus ei toimi näissä Suomen olosuhteissa. Pisteenä i:n päälle nikkelin hinta vielä romahti. Talvivaara ei ole koskaan tuottanut voittoa omistajilleen.
Sotkamo Silverin hopea louhitaan standardimenetelmillä, ei ole epäilystä siitä etteikö louhinta onnistuisi kannattavalla tavalla näin lähtökohtaisesti. Sotkamo silver on lisäksi ilmoittanut odotettua korkeimmista hopeapitoisuuksista. Ongelmana sotkamon kanssa on rahoituksen saaminen kuntoon.
Pitipä perehtyä tähän. Täytyy tankata pienellä summalla kokeeksi. Pienen voiton tekee varmasti ylösajovaiheen aikana, Rahoituksen saamisen jälkeen en näe tässä suurempaa uhkaa kuin hopean hinnan romahtamisen.
Ehkä vielä odotan. Talous on melkein pohjalla ja hopeaa tarvitaan
teollisuudessa, joten hinta on alimmillaan vasta......
Onko kuulunut uutisia? Joko syksyllä aletaan rakentamaan?
Vielä paripäivää sitten oli myyntilaidalla selvästi enemmän lappuja kuin ostolaidalla. Nyt myyntilaita on kuihtunut vain muutaman nordnettilaisen osakkeiksi.
Tarvinneeko kertoa mistä tämä enteilee, kun mm. FIM ja AVA lopettivat osakkeiden myyntinsä seinään ja FIM alkoi jopa osteleen osakkeita takaisin. Voi olla, että pankit tietävät yllättäen ensimmäisenä sen milloin SoSi on saanut rahoitusneuvottelut loppusuoralle.
Aika pitkä odotus aika.
Centti? Käytätkö dollareita? Euro jakaantuu sataan senttiin.
Tuo on puhekieltä.