Mitäs tästä sanotte?

http://www.geocities.com/theuberman79/010.jpg nokkela huomaa heti pari suunnitteluvirhettä... kommentteja!
61030
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Emon takalevy taitaa olla poikittain.

Äänestä
  • Eikös tuo ole AT-emolevy?

    Äänestä

Sanonpa vaan, että virtalähde olisi voinut olal toisinkinpäin kun nyt voi joutua vähän pidentämään jännitteen sisääntulo piuhoja, että saa liittimet vedettyä taakse, mutta sitä en tajua miks kotelon pohjassa on tuulettimen ritilä :D

Äänestä
  • Virtalähteen päätin laittaa juuri noin päin jotta emon virtajohto menee nätimmin ja isommat osat eivät peitä näkyvyyttä. Virtajohdon liitin kytketään tuohon sokeripalaan, mihin myös jouluvalot myöhemmin tulevat (monitorin virtaliittimen tilalle). Tämä siksi että tuo virtajohdon liitin on ulkoapäin ruuvattava malli, ja halusin siitä irroitettavan.

    Emo on tosiaan AT, ja taustalevy on juuri oikein päin. Mutta: jos pohjalevy on paikoillaan on mahdotonta liu'uttaa emoa paikoilleen... ellei sitten raakasti pistä liukuja ensin ja sitten napsauta emoa klipseihin.

    Kotelon pohkassa ei ole tuulettimen ritilää, vaan jonkun virtalähteen pohjaritilä. Päättelin, että jos takana ylhäällä oleva puhallin puhkuu ilmaa ulos, sitä olisi hyvä tulla jostain sisäänkin. Tuo ritilä on prosessorin kohdalla pohjassa, estää isompien pölytukkojen imemisen koneeseen.

    At-virtalähteestä saa kätevästi 240 volttia koneen sisälle, joten valaistuksen voi toteuttaa melko vapaasti. Tuohon kamerapuolen kylkilevyyn, jota kuvassa ei vielä ole, tulee tietysti pleksi-ikkuna. Kotelo maalataan lopuksi mustaksi ulkokuoriltaan.

    Äänestä

..että olen ymmärtänyt väärin mutta käsittääkseni kotelon olisi hyvä olla vähän metallisempi rungoltaan niin häiriköt olisivat pienempiä.

Ilman sisäänottoaukko pohjassa taas ei mielestäni ole ollenkaan pöllömpi ratkaisu, kunhan kotelon pohjaan pistää riittävän korkeat tassut että sitä ilmaa pääsee kans sieltä sisälle kunnolla.

Äänestä
  • Ajattelin lyödä pohjaan 8mm kumitassut, jotka tuli jonkun kotelonraadon mukana.

    Ferriitit poistavat osan häiriöistä, mutta en usko niitten kehittyvän ongelmiksi. Onhan koneissa nykyään ikkunoitakin. Ensin ajattelin vuorata koneen sisältä foliolla valaistuksen vuoksi, mutta pitää nyt katsoa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


The Man kirjoitti:

http://www.geocities.com/theuberman79/010.jpg nokkela huomaa heti pari suunnitteluvirhettä... kommentteja!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu