Mitä teen

Olen ihastunut erääseen samassa lukiossa olevaan tyttöön. Olemme jo vaihtaneet pari sanaa, joten ainakin tunnemme toisemme edes jotenkuten.

Hän ei vain tiedä, että olen kiinnostunut hänestä vähän vakavammassa mielessä. Miten oikein kertoisin hänelle olevani ihastunut? Hän on aika "eläväistä" tyyppiä, joten juttu saattaa hyvin äkkiä levitä juoruilun vaikutuksesta. Ja kun olen niin ujo, että sellainen ahdistaisi. Meillä on suuri ero, hän on hirveän värikäs ja minä näin väritön persoona.
10665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

sillä vastakohdat tunnetusti täydentävät toisiaan. Niin kuin magneetin plus ja miinus navat.

Mitä häpeämistä siinä on, jos opiskelutoverit saisivat tietää että pidät siitä tytöstä? Useimmat ovat ihastuneita tuossa iässä, joten samassa veneessä olette. Erona vain se, että sinä olet uskaltanut tehdä jotain asian eteen. Siitä muut saattavat olla puhtaasti kateellisia. Joten pää pystyssä vain.

Ehdotus: Puhut suoraan hänelle sopivan tilaisuuden tullen, pieni lappu reppuun, tekstari, kaveri asialle... kun on tahtoa, on keinoja!

Rohkeutta, ei se ota ellei annakaan. =)

Äänestä

...sinun pitäisi itse kertoa asiasta tytölle.
itse en suosittelisi kaverin laittamista asialle,
tytöstäkin kun varmaan olisi mukavampi puhua suoraan sinulle tunteistaan sinua kohtaan,
eikä kaverillesi.
Tai jos et aivan suoraan sanokaan tunteitasi,
voisit esim.pyytää häntä kanssasi kaupungille,
kahville tai muulle sellaiselle =)
Ja tiedän, että ei ole kovin kivaa välttämättä,
että koko koulu tietää asiasta, jos vaikka sattuukin saamaan pakit...
mutta kyllä siitäkin toipuu.
Yrittänyttä ei lasketa.
Onnea sulle!

Äänestä

Ainakin on tilaisuuksia kertomiselle, kun satumme joskus koulun jälkeen samaan aikaan bussipysäkille. Voisinhan vielä aluksi yrittää osoittaa ihastumistani "kehon kielellä". Katsoa vaikka silmiin ja hymyillä tms. Katseemme ovat koulussa kohdanneet, mutta ei ole ollut kanttia jatkaa pidemmälle. Joka kerta kun hän sattuu katsomaan suoraan silmiini, koko kehossa tuntuu sellainen kumma tunne. Se varmasti kertoo, että en vain kuvittele ihastumistani.

Äänestä
  • Mulla on sama tilanne, paitsi että tämä tyttö asuu tossa 100m päässä. Ja törmään häneen usein koulumatkoilla. Olen miettinyt monia tapoja miten kertoisin tällä tytölle tunteitani, mutta mikään ei tunnu siltä oikeelta tavalta. Niin ja oon ollu siihen ihastuneena jo kuudennelta lähtien. Mä oon pässi kun en ole kertaakaan koittanu kertoa sille näin monen vuoden aikana. Mutta aina kun se paikka olisi edessä jänistän.*NYYH*

    Äänestä

Tee nyt hyvä mies jotain!! Tai no, helpommin sanottu kuin tehty. Tiedän.. Mä oon siis tyttö, ja lukiossa kans.. Ja itse asiassa mua vois kuvata tolla sanalla eläväinen aika hyvin.. Ja mä oon ihastunut nuorempaan jätkään, joka vaikuttaa vähän ujolta. (hmm, missä lukiossa sä muuten olet? :) Mä en uskalla tehdä mitään.. Eli juttu kuivuu kokoon. Hmm, vaikeeta tää ihastuminen. tsemii sulle! Ehkä sulla onnistaa..

Äänestä
  • Minna Canthin lukiossa (Kuopiossa).

    Äänestä

  • Vastaus kirjoitti:

    Minna Canthin lukiossa (Kuopiossa).

    Tietenkin piti mennä otsikko ja nimimerkki sekaisin!

    Äänestä

  • 16v poika kirjoitti:

    Tietenkin piti mennä otsikko ja nimimerkki sekaisin!

    Ei olla samassa lukiossa, no höh! :] Mutta tee nyt ihmeessä jotain, et sä siinä mitään menetä, oikeesti. Sitten sua jälkeenpäin harmittaa ainoastaan se, että jos et tee mitään.. Jos se antaa pakit, niin so? sitten vaan katseet eteenpäin.. Kyllä sä seliviät!

    Äänestä

No, kerroin hänelle eilen. Sanoi sen olevan imartelevaa, muttei kuitenkaan halunnut ruveta seurustelemaan. Hän ei halua olla kahlittuna eikä usko rakkauteen, ja ihmetteli miten oikein kiinnostua hänestä. Lopulta hän vain lähti sanoen "pitää mennä" ja hävisi. Kylmästi tehty, mutta ihan ymmärrettävää. Odotinkin vastaukseksi sitä samaa, mitä ennenkin: ei kiinnosta. Minut aina hylätään, se on niin masentavaa. Tekisi joku edes aloitteen, ettei aina tarvitsisi itse sitä tehdä. Valitsen aina ne tunnekylmimmät ihmiset!

Äänestä

mene sen naisen luo ja iskesse!! älä ole ujo

Äänestä

Kommentoi aloitusta


16v poika kirjoitti:

Olen ihastunut erääseen samassa lukiossa olevaan tyttöön. Olemme jo vaihtaneet pari sanaa, joten ainakin tunnemme toisemme edes jotenkuten.

Hän ei vain tiedä, että olen kiinnostunut hänestä vähän vakavammassa mielessä. Miten oikein kertoisin hänelle olevani ihastunut? Hän on aika "eläväistä" tyyppiä, joten juttu saattaa hyvin äkkiä levitä juoruilun vaikutuksesta. Ja kun olen niin ujo, että sellainen ahdistaisi. Meillä on suuri ero, hän on hirveän värikäs ja minä näin väritön persoona.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu