Marsulla haava!!

heippa3

Heippa! Minulla on kaksi uros marsua jotka tappelivat tänään rajusti ja erotin ne eri häkkeihin, mutta huomasin että toisella marsullani on kaksi haavaa peräpäässä. Toinen on ihan pieni josta ei tule verta, mutta toisessa haavassa on selvät hampaan jäljet josta tulee verta ja hampaan jäljet näyttävät aika syvältä. Mitä pitäisi tehdä? Olen puhdistanut sen vedellä, koska en löytänyt desinfiointi ainetta.

8

3036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heippa3

      Nyt löysin desinfiointi ainetta ja laitan sitä siihen haavaan

      • haavoja

        Jos vuoto on tyrehtynyt niin huuhtele vedellä pariin otteeseen päivässä/aina kun likainen. Älä käytä desinfiointi ainetta, koska se kuivattaa ja tappaa hyvätkin bakteerit. Pidät haavan puhtaana vedellä niin kyllä se siitä.


    • heippa3

      okei,kiitos

    • Anonyymi

      Hei minulla on kaksi narttu marsua ja toinen heistä puri toista kylkeen ja parani sillä että annoin c-vitamiiniä ja laitoin haavaan bephanteenia

      • Anonyymi

        Minun marsulla on myös todella iso haava selässä mitä minä teen


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minun marsulla on myös todella iso haava selässä mitä minä teen

        Mistä haava on tullut? Erota marsut, jos ne ovat tapelleet. Marsu pitää viedä eläinlääkäriin mahdollisimman nopeasti.


    • Anonyymi

      Meillä on kaksi marsua, molemmat ovat uroksia.
      Toisella niistä on pyllyssä patti ja siitä on lohjennut palanen. Olisi kiva jos vastaisitte nopeasti kun viedään se huomenna ehkä lopetettavaksi.
      Kiitos jos auta.

      • Anonyymi

        Miten sun marsulle kävi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      120
      1185
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      874
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      83
      727
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      699
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      89
      673
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      276
      665
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      107
      604
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      28
      540
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      533
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      110
      497
    Aihe