Minulla ja seinänaapurilla on aita piha-alueen välissä.
Pitääkö rakennuslupaa kysyä, mikäli aidan rakentaa meidän ja seuraavan paritalon väliin?
Olen naapurilta asiasta kysynyt kun pari vuotta sitten tähän muutettiin ja hän ei ollut halukas asian suhteen.
Kuulemma aiheutuu liikaa kustannuksia ajan kanssa kun pitää huoltaa ja maalata.
Mietinkin, että jos rakennamme omalle puolella aidan kokonaan n. 1,5m korkea ja samanlainen kun toisella puolella, niin pitääkö siihen kysyä rakennuslupaa ja kuuluuko se myös maalata toiselta puolelta, mikä jää naapuriin päin??
Haluan omaa rauhaa ja viihtyvyys paranee kun aita on välissä ja ei naapuri näe suoraan terassillemme kun kesällä oleskelemme siinä paljon.
Aita paritalon väliin, lupa?
4
1550
Vastaukset
- Harvoin
ton korkeutinen aita lupaa tarvitsee kun teet sen omalle puolelle. Sen hoito kyllä kuuluu sitten rakentajalle. Ota nyt huomioon myös naapurit. Miltä viritelmäsi näyttäisi heidän puoleltaan. Naapuri kun suuttuu niin hän ostaa ruosteisen laivan ja säilyttää sitä siinä rajalla ja sekään ei mitään lupaa tarvitse.
- se siitä.
Hakekaa tuijia, laittakaa rajalle riviin, voi laittaa vaikka 3 metriä korkeita, ei tarvita lupia eikä tarvi keneltäkään kysyä mitään.
- Toimenpidelupa
Aita vaatii toimenpideluvan piirustuksineen.
- riippuu ja roikkuu
No ei vaadi joka paikassa. Esim Vantaalla saa rakentaa aidan ja alle 20 m2 pihavaraston ilman toimenpidelupaa.
http://www.vantaansanomat.fi/artikkeli/106030-huvimajan-saa-nyt-rakentaa-ilman-lupaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643235Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433087- 422447
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1002197- 311903
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271800- 481616
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851405- 391290
- 811132