Haluan muuttaa pois kotoa!!!

maalaistypy123987

Olen 16-vuotias tyttö. Täytän loppu vuodesta 17-vuotta. Asun vielä vanhempien luona. Me asutaan tosi pienellä paikkakunnalla eikä minulla ole täällä yhtään kavereita. Olen tosi masentunut koska mua ahistaa asua maalla koska täällä ei ole mitään tekemistä. Myös minun lääkärini oli sitä mieltä että ois mun psyykkeelle hyvää muuttaa kaupunkiin eikä jäädä homehtumaan maalle. Pidän juuri nyt välivuotta, pääsin peruskoulusta viime keväänä. Hain yhteishaussa kotikuntani lukioon vanhempieni mieliksi. nyt minua kuitenkin ahdistaa jatkuvasti se etten hakenut muualle lukioon.
Olen ajatellut että haen täydennyshaussa jonnekin muualle lukioon. Ihan sama mitä vanhemmat sanoo. Olen niin masentunut asumaan maalla että räjähdän kohta. Ongelmana on kuitenkin se että jos ja kun muutan syksyllä jonnekin miten tuun pärjäämään? Olemme tosi köyhiä eikä vanhemmat avusta mua ollenkaan niin he ovat sanoneet mulle kun ehdotin omille muuttoa. Koska täytän 17-vuotta vasta loppuvuodesta niin en saa useampaan kuukauteen opintotukea. Asumislisää saisin mutta sillä ei pitkällä pötki. Mitä muita tukeja mun ois mahollista saada ennen kuin täytän 17-vuotta?
Minua myös ahistaa tosi paljon meidän perhe. Eli ei ainoastaan tämä pieni paikkakunta. Mun perhe on tosi uskonnollinen kun taas itse olen äskettäin eronnut yhteisöstä johon muu perheeni kuuluu. Vanhempien kanssa välit kiristyvät aika helposti. Tunnen myös että en saa elää kotona niin kuin itse haluan koska aina meillä soi hengelliset laulut ja ollaan patistamassa yhteisön tilaisuuksiin. En jaksa enää tätä!!!!

1

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi sinua

      Voi sinua! Tuossa iässä on kova hinku yksin asumaan, kuuluu asiaan. Ihan hyvä, että vanhempasi eivät pysty eivätkä halua tukea kotoa muutoasi. Sinänsä olisi ihan terveellistä asustaa vaikka kuukausi omillaan. Jääkaappi ei täyty itsekseen eikä tiskipöytä tyhjene itsekseen eivätkä pyykit mene omia aikojaan vaatekaappiin puhtaina ja kuivina ja viikattuina. Siitä saa hieman esimakua siitä, millaista yksin asuminen on. Asumistuki ja opintotuki eivät riitä elämiseen, myös lainaa pitää ottaa. Mitään muita tukia ei alaikäiselle ole tarjolla.

      Kyllä nyt kannattaa vaan nauttia kodin täysihoidosta lukion ajan. Sen jälkeen pitää kuitenkin muuttaa omilleen jos haluat opiskella. Lukiosta tai muusta koulusta saat kyllä kavereita.

      Hyvä kun sinulla on lääkäri, jonka kanssa voit keskustella asioista. Tosin ihmettelen, jos hän oikeasti suosittelee sinulle kotoa muuttoa tuossa iässä.

      Elämä on välillä vaikeata , on ylämäkiä ja alamäkiä, joskus tasamaatakin. Toivon onnea elämällesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3817
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3109
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      32
      2844
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2652
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2413
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      41
      1858
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1195
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      82
      1129
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1099
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      77
      1096
    Aihe