Mikä neuvoksi kun meidän kohta 2v neiti alkaa itkemään hysteerisesti.
Ensin tulee vaimeaa ulinaa ja täys huutokohtaus vajaan minuutin sisään. Ei tahdo paijausta eikä tahtoisi syliin. Sylissä jäykistyy ja haluaisi pois. Ei kuuntele oikeastaan itkukohtauksen aikana. Kun kysyn "haluutko pois?" niin vastaa ei ja tarraa lujemmin, huuto jatkuu. Useimmiten rauhottuu isän syliin.
Rauhotuttuaan juo maidon ja alkaa nukkumaan, herää aamulla.
Tyttö nukkuu vieressäni.
Neuvoja?
Yölliset itkukohtaukset
6
188
Vastaukset
- huutoonherännyt
Hampaiden puhkeaminen aiheuttaa itkuja siinä 3v ikävuoteen saakka osalla lapsista. Voisit testata johtuuko siitä esim. illalla panadolilla, mutta jatkuvampi lääkitys on kysyttävä lääkäriltä. Omalla lapsellani johtui siitä, mutta tajuttiin vasta kun kaikki hampaat oli puhjenneet, niin itkut loppui kuin seinään.
- Yölliset kauhut
Kuulostaa melko tyypilliseltä yölliseltä kauhukohtaukselta ennemmin kuin hampaisiin liittyvältä huudolta. Googletapa tuo yöllinen kauhukohtaus, on melko tavallista pienillä lapsilla.
- ...
Pelästyy teidän kuorsaustanne?
- Yölliset kauhut
Yölliset kauhukohtaukset eivät ole sidoksissa mihinkään ulkoiseen tekijään. Kyse on syvän unen häiriöstä, ei ole vaarallista ja ongelma poistuu yleensä itsestään lapsen kasvaessa.
- mnii
Unikauhuilta kuulostaa joo. Yleensä alkavat 3v. iässä, mutta meillä pojalla on ollut niitä jo 1,5v. iästä. Yksilöllistä on varmasti. Tunnistaa juurikin tuosta, että syliin ei tahtoisi, mutta ei sitten poiskaan. Kun oppii puhumaan, niin saattaa tulla ihan mahdottomia sekavuuksia, ei minkäänlaisia järkeviä vastauksia. Unikauhuissa on kyse siitä, että lapsi on oikeasti unessa, mutta näyttää olevan hereillä. Siksi kaikki toiminta on järjetöntä. (Nämä jutut ja ohjeet olen lukenut palstoilta ja perheneuvontasivuilta.)
Unikauhukohtuaksen aikana ei kannata ottaa syliin, se voi pelästyttää pahemmin. Paras keino ainakin meillä on ollut herättää lapsi. Valot päälle, kutsut nimeltä varsin kuuluvasti, sormien napsuttelua, vihellystä, jne. Ei siis säikyttelyä, vaan kunnon herättelyä. Joku kertoi, että vasta kylmä vesi kasvoille herätti lapsen kunnolla. Meillä heräämisen huomaa siitä, kun silmät aukeavat kunnolla (voivat olla osin auki aluksi) ja itku muuttuu paniikista semmoiseksi pahanmielenitkuksi. Siinä vaiheessa otetaan sitten syliin ja lohdutetaan normaalisti.
Unikauhut menevät ohi parista minuutista ehkä kymmeneen, ovat hurjan kuuloisia, mutta ihan normaaleja. Joillakin niitä on enemmän, joillakin vähemmän, joillakin ei ollenkaan. Tärkeintä on olla itse rauhallinen, herättää lapsi kunnolla ja lohduttaa. Ja ne eivät liity ääniin, vaan tulevat unista, joten kenenkään syytä ne eivät ole.- Yölliset kauhut
Kyllä yöllisiä kauhukohtauksia esiintyy ihan tyypillisesti puolentoista vuoden iästä lähtien:
http://www.pshp.fi/download.aspx?ID=658&GUID={FE07BE7D-A02D-40FF-B2E8-7799C01E6FB6}
Tuo herättäminen ei tosin ole mikään automaattisesti suositeltavin keino kauhukohtauksen käsittelyyn. Lapsi ei muista kohtauksesta mitään vaikkei häntä herättäisikään. Koska lapsi on kohtauksen aikana itse asiassa syvässä unessa voi hän olla pelästynyt ja sekava kun hänet väkisin herätetään. Kauhukohtaus on samantyyppinen unihäiriö kuin unissakävely ja unissakävelijätkin kannattaa ennemmin yrittää hellävaraisesti ohjata takaisin sänkyyn kuin herätellä kesken kävelyn.
Jos kauhukohtaus esiintyy aina samaan aikaan yöstä suhteellisen usein, voi tosin kokeilla herättämistä hieman ennen oletettua kohtausta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 244512
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333523Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543394Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203338Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232920Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282670Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162350Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint122341MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142165Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S331774