Miksei saa työpaikkaa?

Hyvä ansioluettelo, pärstä ok., ihan jees tyyppi, ikä 52v.
Missä vika?
16263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Liian vanha.

Norjassa muuten on töitä vähän kokeneemmillekin tyypeille, suosittelen!

Äänestä

Vika ei ole meissä vaan ikärasistisissa työnantajissa. Ja olikos eläkeikää lähestyvien työntekijöiden kanssa jotain lisäriskejä tai kuluja eläkkeisiin tai työttömyyskorvauksiin liittyen, en nyt muista?

Perustetaanko oma osuuskunta, "Harmaa-armeija", joka on vain yli viisikymppisille ammattitaitoisille asiantuntijoille eri aloilta? Siinä kai menettäisi työttömyysturvansa, koska työkkäri on päättänyt pitää osuuskuntalaisia yrittäjinä, mutta olisihan se parempi olla edes jossain töissä kuin kuulla olevansa "loinen" näillä vuosillaan ja näiden työkokemusten jälkeen.

Äänestä
  • Ei kai hätää, kun viisikoksi pienentynyt hallitus on luvannut "pidentää työuria", muistakaahan palkita jo EU-vaalissa.

    Äänestä

  • Eikös tuo osuuskuntahommeliki ole tehty mahdottomaksi, tai vähintäänkin erittäin hankalaksi?

    Äänestä

Olinn norjas töis 6 kuukautta ja tienasin 4 tonnia kuussa. Norja on rikas maa joten sinne vaan töitä hakemaan.

Äänestä
  • miks et jäänyt sitten sinne?

    Äänestä

Vika on siinä että tarjolla on satoja ihan samoilla ja paremmillakin meriiteillä.

Äänestä

Miksi osatyökyvyttömyyseläkkeellä oleva saman ikäinen osaava ihminen ei saa töitä?
Vitsinähän tätä pidetään mutta meitä on moneksi ja työnhakijana ollaan, melkein naurattaa/itkettää, mutta ei ihan.

Äänestä

Joo sulla ei oo isoa vikaa. Oot vain varastotavaraa jo. Seuraavassa elämässä sitten uusiks, eiks jeh ;-)

Äänestä

=> 50-vuotias on jo vanhus työelämässä suomessa, eikä kelpaa enää kenellekään töitä tekemään kuin ilmaiseksi. Nuorilla on TULEVAISUUS ja yli 50 vuotiailla on vain MENNEISYYS.

Äänestä

Nykynuorisolla on seinä vastassa.

Eipä auta onko opiskellut maisteriksi vai inssiksi...töitä ei löydy.

Äänestä
  • Tästä samaisesta syystä 60 ja 70 -luvuilla lähdettiin Ruotsiin parempaa elintasoa ja elämää hakemaan, moni jäi sinne pysyvästi. Nykyään kannattaa ottaa suunnaksi Norja, siellä on töitä ja korkea elintaso.

    Äänestä

Minusta työt pitääkin aina antaa nuorille eikä yli 50-vuotiaille. Vanhat on talonsa ja autonsa jo maksaneet ja voivat elää pienemmillä tuloilla. Nuorissa on tulevaisuus ja heillä on pieniä lapsia ja isot asuntolainat, kyllä he ovat enemmän työpaikan tarpeessa.

Äänestä
  • mitä höpötystä tämä on.. ilemiesesti oleyt hieman rhakkaampi emmileena

    Äänestä

Nuoret tekee sutta ja pelleilevät vaan. En antaisi edes alle 35 vuotiaan maalata taloani

Äänestä

jossainhan oli juttu lähiaikoina, että nainen on jo ikäänkun liian vanha työmarkkinoille 35 ja mies 40..vuotiaana

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Terve Suomalainen kirjoitti:

Hyvä ansioluettelo, pärstä ok., ihan jees tyyppi, ikä 52v.
Missä vika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu