Miksi?

Anteeksi tietämättömyyteni. Haluaisin kysyä ihan puhtaasta mielenkiinnosta oikealta saatanan palvojalta, että miksi? Mikä on se syy, miksi palvoa pahaa? Voiko siitä seurata jotain hyvää? Älkää ottako tätä nyt minään vittuiluna, sillä olen aidosti kiinnostunut teidän ns."motiivista".
Jos uskovainen palvoo Jumalaa pelastuksen toivossa, niin miksi saatanan palvoja palvoo saatanaa? Helvetin toivossako?
Anteeksi tosiaan tyhmyyteni. Mutta valaiskaahan hieman tätä tyhmää..
-kiitos-
3291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minä en ole saatananpalvoja mutta en myöskään usko kristinuskon sepustuksiin jeesuksesta. Raamattuunkaan en usko. Uskon saatanan olevan olemassa mutta en halua hänenkään kelkkaan hypätä. Olen kuitenkin samaa mieltä monista asioista mitä satanismissa tai saatananpalvonnassa ajatellaan. Uskon näin koska en tiedä mitään parempaa/järkevämpää uskoa.
Tiedän ettei mitään taivasta tai helvettiä ole joten on aivan sama mihin uskoo. Mutta kristinuskon soopiin en usko, raamatun tarinat ovat naurettavia enkä ymmärrä jos joku niihin täysissä sielun ja ruumiin voimissa uskoo.

Äänestä

En ole saatananpalvoja, mutta voin silti vastata tuohon, kun olen kerran näihin aiheisiin tutustunut ja perehtynyt tutkimukseni kautta.

Useimmiten saatananpalvojat kyllä uskovat kristilliseen käsityksiin hyvästä ja pahasta ja tietoisesti valitsevat siksi pahan että haluavat olla pahoja ja siksi haluavat palvoa Saatanaa.
Ja siksi he myös uskovat Helvettiin ja haluavat päästä sinne missä he uskovat Saatanankin olevan.

Kuitenkin on myös sellaisia spalvojia jotka eivät usko kristillisiin käsityksiin, eivätkä siis hae motivaatiota sen puitteista ja viitekehyksestä käsin, vaan aivan toisenlaisista satanistisista ja/tai VKP viitekehyksistä esim. haluaa kehittää individualismia eli yksilöllisyyttä, itsenäisyyttä, riippumattomuutta ulkopuolisista voimista tai uskomuksista jumalallisiin olentoihin. He haluavat kehittää Itseään ja uskovat siksi vain itseensä. Oman itsenäisyytensä ja riippumattomuutensa ovat motivaatioita. He myös eivät noudata yhteiskunnan, kirkon ja median normeja ja odotuksia, he ovat epäsosiaalisia yksilöitä, koska he paheksuvat em. tahojen järjestelmiä.

Ehkä tämä antoi jonkinlaisen vastauksen kysymykseesi.
Usva

Äänestä

Ei ehkä kannata satanisteilta tulla saatanan palvonnasta kyselemään, järkevämpää olisi mennä kysymään sitä saatananpalvojilta...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihan ääliö kirjoitti:

Anteeksi tietämättömyyteni. Haluaisin kysyä ihan puhtaasta mielenkiinnosta oikealta saatanan palvojalta, että miksi? Mikä on se syy, miksi palvoa pahaa? Voiko siitä seurata jotain hyvää? Älkää ottako tätä nyt minään vittuiluna, sillä olen aidosti kiinnostunut teidän ns."motiivista".
Jos uskovainen palvoo Jumalaa pelastuksen toivossa, niin miksi saatanan palvoja palvoo saatanaa? Helvetin toivossako?
Anteeksi tosiaan tyhmyyteni. Mutta valaiskaahan hieman tätä tyhmää..
-kiitos-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu