Katinkullan yhtiöiden talous

Tilitietoja

Katinkullan yhtiökokoukset lähestyy, huomio osakkeen omistajat ja uuden ostajat. Yhtiöiden talous on mennyt viimevuosina heikkoon suuntaan, hoitoylijäämät ovat negativiisia ja rahavarat useissa yhtiöissä on vain muutamia kymmeniätuhansia euroja. Huolestuttavinta on se että myös ns. uudet yhtiöt joissa talouden odottaisi olevan kunnossa, ovat negatiivisissa luvuissa.

Ottakaapa nämä asiat puheeksi yhtiökokouksissa ja vaatikaa että kulurakenteet avataan perusteellisesti. Vaikuttaa siltä että Holiday Club:in talouden ollessa nyt heikossa kunnossa siirrettään heidän kustannuksiaan etenkin Katinkullassa kiinteistöyhtiöiden maksettavaksi, nämä kustannukset ovat mm. palkkakuluja henkilöistä jotka tekevät työpanoksen HC:n emoyhtiölle.


Tässä avattuna Katinkullan kiinteistöyhtiöiden hoitoylijäämät yhtiöittäin:

Katikullan kiinteistöt:
Hoitoylijäämä tilikaudelta 2013: -39 662,81€ (budjetoitu 180 000€ )
Edellisten tilikausien hoitoylijäämät: 756 615€
Siirtyvä hoitoylijäämä: 716 952€
Rahat: 483 399€
Analyysi: talous kohtuullisessa kunnossa, isot remontit tulossa yhtiöön.

Katinkultaniemi:
Hoitoylijäämä tilikaudelta 2013: -133 153€ (budjetoitu -24 000€)
Edellisten tilikausien hoitoylijäämät: 136 671€
Siirtyvä hoitoylijäämä: 3518€
Rahat: 13 259€
Analyysi: talous todella huonossa kunnossa, ei mahdollista varautumista yllättäviin menoihin, korotuspaineet vastikkeissa ja ylimääräisiä yhtiövastikkeita mahdollisesti tulossa


Hiekkaniemi:
Hoitoylijäämä tilikaudelta 2013: -113 692€ (budjetoitu 32 000€)
Edellisten tilikausien hoitoylijäämät: -65 865€
Siirtyvä hoitoylijäämä: - 105 048€
Rahat: 34 868€
Analyysi: talous todella huonossa kunnossa, ei mahdollista varautumista yllättäviin menoihin, korotuspaineet vastikkeissa ja ylimääräisiä yhtiövastikkeita mahdollisesti tulossa, HOITOYLIJÄÄMÄ NEGATIIVINEN!

Golfharju:
Hoitoylijäämä tilikaudelta 2013: -19 989€ (budjetoitu -29 000€)
Edellisten tilikausien hoitoylijäämät: -276 542€
Siirtyvä hoitoylijäämä: -256 553€
Rahat: 209 755€
Analyysi: talous kohtuullisessa kunnossa

Katinkultaranta:
Hoitoylijäämä tilikaudelta 2013: -7 003€ (budjetoitu 19 000€)
Edellisten tilikausien hoitoylijäämät: -56 939€
Siirtyvä hoitoylijäämä: -63942€
Rahat: 22 232€
Analyysi: talous todella huonossa kunnossa, ei mahdollista varautumista yllättäviin menoihin, korotuspaineet vastikkeissa ja ylimääräisiä yhtiövastikkeita mahdollisesti tulossa, HOITOYLIJÄÄMÄ NEGATIIVINEN!

Pallohalli:
Hoitoylijäämä tilikaudelta 2013: -557 000€ (budjetoitu 247 000€)
Edellisten tilikausien hoitoylijäämät: 118 813€
Siirtyvä hoitoylijäämä: -438 807€
Rahat: 73 253€
Analyysi: talous todella huonossa kunnossa, ei mahdollista varautumista yllättäviin menoihin, korotuspaineet vastikkeissa ja ylimääräisiä yhtiövastikkeita mahdollisesti tulossa, HOITOYLIJÄÄMÄ NEGATIIVINEN!

9

1433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tilitietoja

      Tuolta kun katsoo yhtiövastikkeiden tason eri yhtiöissä, niin voi todeta, että lähiaikoina rikotaan maaginen 500€/viikko vastikeraja, tämä yhdistettynä jo valmiiksi heikkoihin taloustietoihin muodostaa vaikean yhtälön:

      http://www.holidayclubresorts.com/fi/viikko-osake/jalleenmyynti/nyt-premium-myynnissa/

      Analyysi: pysy kaukana katinkullan viikoista, jos välttämättä viikko-osakkeen haluat, ota se muualta tai muusta kohteesta.

    • Tilitietoja

      Täältä jokainen voi lukea/todeta nämä asiat itse:
      http://www.katinkullanosakasklubi.fi/fi/Katinkulta/

      HUOM!
      Ilmoittakaa osallistumisenne yhtiökokoukseen viimeistään 22.4 mennessä.

      Aloitetaan operaatio katinkullan yhtiöiden kaappaus niille joille se kuuluu.

    • Osakas

      Käsittämätöntä on että Pallohallin osakkaat maksavat koko kylpylähotellin pihan korjauksen ja ottavat tätä varten mm 2milj. eur. lainaa

      Mikätakia miljoonatuottoja tekevä alueen operaattori, ei investoi omasta tuloksestaan näihin kunnostuksiin? He käyttävät tuottoaan vain uuden kapasiteetin rakentamiseen ja uusien ihmisten rahastamiseen.

      Kerta piha ja parkkialueet on pallohallin omaisuutta, tulen esittämään yhtiökokouksessa sen käytön rajaamista muilta kuin pallohallin osakkeiden omistajilta.

      • Miksi osakas

        Pallohallin osakkaat maksavat jatkossa myös parkkimaksun (sakon uhalla) (35€).


        Jatkossa Katinkulta toivottaa asiakkaat tervetulleeksi sakon uhalla. Lienee ainut golfkenttä Suomessa jossa maksetaan auton pysäköinnistä.


        Katinkullan pysäköintialueiden peruskorjaus valmistumassa Asvaltointi on valmis ja myös siirtonurmet ja istutukset pääosin paikoillaan välialueilla. Maksulliseen pysäköintiin siirtymisestä kertovat maksuautomaatit ja kyltitys on pääosin paikoillaan. Vielä ei pysäköinti kuitenkaan ole maksullista, vaikka kylteistä voisi sellaista päätellä. Maksuautomaatitkin on huputettu tällä hetkellä. Välitämme tietoa asiaan liittyen heti, kun sitä on saatavilla.
        .


    • Toinen osakas

      Erikoista todellakin.

      Hoitokuluissa on kerrottu mm. seuraavaa:

      Ostetut hallintopalvelut: 300 000€
      Laskutetut palkat: 1 097 979€
      Isännöintikulut: 47 152€

      Tämän lisäksi voidaan todeta että rakennus rapistuu käsiin, korjauksiin on mennyt 218% yli budjetoidun, jos tämä ei ole huonoa hallintoa, niin mitä sitten? Muutenkin joka yhtiöllä olevat talousarviot heittävät kymmeniä prosentteja, ei voi tulla hyvällä hallintomallilla tämänlaisia yllätyksiä.

      Ehdotankin että Pallohalli Oy luopuu kaikesta liiketoiminnasta ja vuokraa tilat alueella toimivalle operaattorille. Pallohalli Oy keskittyy jatkossa pelkän kiinteistön hallintaan ja ylläpitoon, vuokratuotto % sidotaan operaattorin liikevaihtoon/tulokseen.

      Yhtiökokouksessa tavataan...

    • Maksaja
    • hmm10

      Tilojen vuokraaminen palveluntuottajalle kuullostaa hyvältä idealta.

      Periaatteessa tällöin voitaisiin palveluidentuottaja kilpailuttaa sille joka maksaa parhaan vuokratuoton tiloista joita Pallohalli Oy hallinnoi. Palveluiden tuottaja voi todellakin olla jokun muukin kuin HCR.

      Hotelli-liiketoiminnassa yleinen toimintatapa on sitoa kiinteistön vuokra palveluntarjoajan liikevaihtoon, käyttöasteeseen ja tulokseen. Eli mitä paremmin operaattorilla menee, maksaa sitä enemmän myös vuokraa. Tämä malli olisi omiaan myös Pallohalli Oy:n toiminnalle.

    • eienääosakas

      Olen tuota samaa ihmetellyt, että miksi itse Holiday Club ei laita itse omia p-alueitaan ym ym kuntoon. Miksi osakkaat maksavat kaiken jatkuvasti nousevilla vastikkeilla?

    • Lomalija

      Mitenkä yhtiökokoukset meni?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1479
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      67
      1275
    3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      228
      1246
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      204
      1246
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1059
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1019
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      953
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      933
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      83
      849
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      818
    Aihe