Pakastekakku

hautajaisiin

Ajattelin ottaa cateringista kaksi työntekijää laittamaan kahvit ja ostaa kaupasta kaksi isoa pakastemansikkakakkua. Mielestäni ihan hyvä ja riittävä tarjoilu. Lisäksi tulisi pitopalvelun kautta pullaa ja kuivakakkua ja keittoa.

8

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gsdrhtf

      Teepä niin.

    • ei kiitos

      Et paljon vainajaa taida kunnioittaa?

      Ei todellakaan "ihan hyvä ja riittävä tarjoilu"... jotain pakastekakkua ja keittoa ???

      Mutta jos pas?kamainen sukulainen, niin sitten noin. Toivottavasti nyt jotain massia sait kuitenkin perintönä.

      • 2104

        Tosi mauton ja typerä vastaus. Ei vainajan kunnioitus ole yhtä kuin hautajaistarjoilu.


      • ei kiitos
        2104 kirjoitti:

        Tosi mauton ja typerä vastaus. Ei vainajan kunnioitus ole yhtä kuin hautajaistarjoilu.

        Kyllä juhlatarjoilut jotain kertovat vainajan kunnioittamisesta, vaikkei tietysti juhlakalu itse olekaan paikalla.

        Jos on varat vähissä, niin itse tehty kakku jonkin pakastekakun sijaan. Toivon ainakin, että läheisiäni sen verran otetaan huomioon ja nähdään vaivaa.

        Kas kun ei kalapuikkoja ja eskimopuikot???


    • sätmän

      Jos tarjoilu sopii sinulle, niin sitten sen on sovittava muillekin. Talossa talon tavoilla. Tällä mennään.
      Jos kerran käytät pitopalvelua, niin ehkä viisaampaa kysyä heiltä neuvoa tarjoiluun kuin täältä. Maksaa se kumminkin, jos aivan tuolla konseptilla mennään.

    • milimalimoli

      Ihan riittävä tarjoilu.

      Olen ollut kerran hautajaisissa jossa ei siunaustilaisuuden jälkeen ollut minkäänlaista tarjoilua. Vähän kyllä ihmetytti. Vainajan omaiset eivät olleet köyhiä.

    • Musta ruusu

      Noloa. En itse kehtaisi naamaani näyttää jos olisin vastuussa tuollaisesta tarjoilusta.Jokainen tietää pakastekakun maistuvan huonolle. Kerran ostin pakaste kinuskikakun ja oli pahaa. Sillä rahalla olisi itse leiponut jotain hyvää.

      Huono tarjoilu ei välttämättä kerro siitä kuolleesta mitään, vaan juuri siitä joka ne hautajaiset järjestää.

    • sekahedelmäkakku

      Kauppojen pakastekakut käyvät mielestäni hyvin arkeen perheelle ja vieraille tarjoiltavaksi, nimipäiväksi, lapsen kavereidensa kanssa vietetyille syntymäpäiville jne.. muihin juhliin itsetehty, leipomosta tai vaikka kaupan viileäkaapista valmiskakku, jos löytyy sopiva.
      Jos varat vähissä, niin tekee itse ja pyytää mukaan avuksi vaikka jotain sukulaista tai kaveria, joka osaa hommat ja oppii siinä itse samalla, mikäli ei osaa.
      Onhan siitä vähän vaivaa, mutta ei pitäisi olla liikaa tehdä joskus harvoin paria kakkua. Jos löytyy joku osaava ja mielellään auttava, niin voi yrittää teetättää hänellä yksistäänkin kakut ja hyvittää siitä sitten jotenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7851
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      30
      3077
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      363
      2078
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1694
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      146
      1509
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1251
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1219
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1132
    9. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1088
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1066
    Aihe