Koiran ulkoiluttamista

jotain rajaa sentään

Kyllä on säälittävän näköistä koiran ulkoiluttamista entisessä Jyväskylän maalaiskunnassa, "herrasmiehellä" on kaksi corgia, toinen nähtävästi nuorempi koira menee edellä... ja se toinen reppana tulee 5-6 metriä perässä vetämällä, aivan oikein vetämällä, naru tiukalla koittaa toinen(vanhus?) kenkata perässä, tekee oikein pahaa katsoa tuollaista koiranhoitoa.

9

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • j5csy4

      " toinen(vanhus?)"

      - Entäs jos vaan yksinkertaisesti laiska?

      • rajaa hyvinkin

        Sitä en tiedä, ei ainakaan vaikuta oikein järkevältä touhulta, olisko narujen päässä insinööri, niiltä voi odottaa tuollaista käytöstä.


      • .....
        rajaa hyvinkin kirjoitti:

        Sitä en tiedä, ei ainakaan vaikuta oikein järkevältä touhulta, olisko narujen päässä insinööri, niiltä voi odottaa tuollaista käytöstä.

        Minkä tasoisella tai suuntaisella koulutuksella ei opi noin typerästä yleistyksestä pois?

        Jätettäiskö nuo yleistykset dog hatereille vaan.


    • Kulkurit

      Onhan koirissa toki eroja,mutta jos toinen todellakin on vanhus,ja toinen nuori,niin ehdottomasti vaatisivat omat lenkkinsä molemmat.Niin ainakin itse teen ,koska silloin mennään vanhuksen ehdoilla täysin,välillä pisemmälti,välillä taas lyhyempi lenkki riippuen vanhuksen olosta,ja jaksamisesta.Nuoremman kanssa rajaa taas ei näy:)

    • luomuhurtta

      vanha tai laiska tai mikä vaan, mutta se hitaampi kulkija pitäisi huomioda.
      On todella keljua katsoa noita hinaajia jotka kiskovat usein pientä ja lyhytjalkaista (harvemmin isompaa) koiraansa hihnan perässä. Koira saattaa kulkea jopa laukalla, vaan ei yksinkertaisest vain pysy taluttajansa vauhdissa niin että hihna löystyisi.
      Jo aloittajan sana klenkata-viittaa vaikean oloiseen liikkumiseen. nilkuttamiseen ontumiseen. Koiralla voi siis olla liikuntavaikeuksia, jota tuollainen kiskominen ja riepotus tuskin kuntouttaa
      Siispä kaikki koirantaluttajat. seurataanpa kukin kohdaltamme. miten se oma rekku siellä hihnan päässä lenkuttaa, siis jos jää jälkeen eikä kulje edellä, kuten pitäisi

    • Tikstaalintie

      Koira on vanhus ja kys. lenkki on päivän ainoa, jolloin koirat viedään yhdessä lenkkeilemään. Kyseessä on kuitenkin lapsiperhe ja 6-8 lenkkiä päivässä ei mitenkään töiden, harrastusten, lastenhoidon, siivoamisen ja muiden tavallisen perheen puuhien ohella onnistuisi. Koira yritetään pitää liikkeellä, ettei se tyystin hyytyisi - lihaskunnosta pidetään huolta "puoliväkisin".

      Ehkäpä kannattaisi käydä puhumassa kyseiselle haapaniemeläismiehelle henkilökohtaisesti eikä räkyttää nettipalstoilla? Minua suututtaa suuresti, kuinka ihmiset tulevat ruikuttamaan muiden asioista Internetiin ilman, että vaivautuvat ottamaan asioista LAINKAAN selvää.

      • Monestihan tänne tullaan ensin avautumaan, jotta saisi vinkkejä miten asia ilmaistaan sitten käytännössä. Usein on parempi päästellä ylimääräisiä höyryjä pois, jotta asian osaa sanoa rauhallisesti ja asiallisesti, kun nämä koiranomistajathan ovat välillä aivan fanaatikkoja, joita ei heidän omasta mielestään tarvitse mitenkään opastella...

        Kyllä ne on ihmiset jotka miettivät tekemisensä huonokuntoisimman eläimen mukaan, ei niin että lenkottavaa rakkia raahataan miten sattuu. Enpä ole ikinä itse joutunut vetämään vanhaa tai raihnaista koiraa, kyllä ne on muut keinot, jolla siitä lihakunnosta silloin pidetään huolta, noita nyt on aika monia ollut omia tai hoitokoiria.


    • liian pitkälle

      Minäkin näin kerran, kun eräs vanha koira ei vaan enää jaksanut. Uikuttaen kaatui jatkuvasti maahan, omistaja raahasi sitä pari metriä lumessa, kunnes nosti syliin ja kantoi kotiin. Sen jälkeen ei koiraa ole näkynyt.

      • Inhottavaa. Jotkut kuvittelevat koiran olevan kuin kone, että se kepottaa vuosia samalla tavalla menemään...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      154
      1519
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      743
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      595
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      527
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      478
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      412
    Aihe