^ noin. Eli siis asioita, tapahtumia ja juttuja, joita pelkäät.
Mitä pelkäät eniten?
23
297
Vastaukset
Mä pelkään tulta ja palovammoja ihan älyttömästi. Onneksi sentään kykenen ruokaa jotenkin laittamaan ja kynttilän sytyttämään, mutta en kyllä yhtään tykkää olla kuumien esineiden läheisyydessä.
Hukkumista. Jäille meno ei käy. Pimeällä en tykkää katsoa peiliin. En tiedä miksi... Joskus taas joutuu pelkäämään, että huitaisee joltakulta hampaat kurkkuun...
- calpurniacherry^^1
Sitä, että putoaisin jostain korkealta ja kuolisin/vammautuisin. Sairas korkeanpaikankammo ja meen ihan lukkoon jos joudun olemaan jossakin korkealla yli kaksi minuuttia... D:
Tieteellistä kuolemaa.
- hobidee
Eniten pelkään halvaantumista, että olen 30 tulevaa vuotta sairaalan pedissä tajuissani muiden kuitenkaan siitä tietämättä.
- 20+17
Vanhaksi ja huonokuntoiseksi tuleminen, joka ei voi elää täysillä niinkuin nyt nuorena. Halvaantumista, maineeni menettäminen ja sitten puoleksi mädäntynyt ruumis, mikään ei oo kammottavampaa, vaikka näkiski elokuvissa pelkästään.
No en oikeestaan tiedä. Tavallaan pelkään kuolemaa (Yksi syy Taolaisuuteeni!), mutta en sitten tiiä, että jos joku päättäis ny tappaa mut, niin ottaisin sen ehkä jopa aika rauhallisesti.
- muru^^
pelkään menettäväni mun rakkaani uudelleen
- en tiedä kuka olen
Pelkään korkeita paikkoja mutta jotenkin silti samalla tykkään niistä :D Uteliaisuus voittaa pelon aina omalla kohdalla
Weh, minä itse pelkään korkeita paikkoja, hukkumista, ja sosiaalisia tilanteita... Enpä tiedä mikä noista on pahin :D
Sosiaaliset paikat tosiaan... Miten en itse muistanut? Ja kyllä täytyy myöntää, että olen lievästi arachnofobinen.
Enpäs minäkään mokomaa ajatellut ollenkaan, mutta pelkään ihan sairaasti ventovieraiden kanssa puhelimessa puhumista ja varsinkin sellaisille soittamista. Tätähän joutuu tekemään paljon, soittaa pankkiin, terveyskeskukseen... Nykyään pystyn siihen, aiemmin en ollenkaan vaan yksinkertaisimmankin asian kanssa jahkailin viikkoja. Kyllä siitä silti voimakas ahdistus tulee, toipuminen vie aikaa vaikka puhelu kestäisi vain muutaman minuutin.
Sama ilmiö käy kimppuun myös asiakaspalveluchatissa. Kasvotusten en ole ollenkaan niin hermona, vaikka nekin tilanteet jännittävät. Ehkä mulla on joku yleinen auktoriteettikammo.santiny kirjoitti:
Enpäs minäkään mokomaa ajatellut ollenkaan, mutta pelkään ihan sairaasti ventovieraiden kanssa puhelimessa puhumista ja varsinkin sellaisille soittamista. Tätähän joutuu tekemään paljon, soittaa pankkiin, terveyskeskukseen... Nykyään pystyn siihen, aiemmin en ollenkaan vaan yksinkertaisimmankin asian kanssa jahkailin viikkoja. Kyllä siitä silti voimakas ahdistus tulee, toipuminen vie aikaa vaikka puhelu kestäisi vain muutaman minuutin.
Sama ilmiö käy kimppuun myös asiakaspalveluchatissa. Kasvotusten en ole ollenkaan niin hermona, vaikka nekin tilanteet jännittävät. Ehkä mulla on joku yleinen auktoriteettikammo.Esitelmät... Taidan itse pelätä niitä hukkumista ja kuolemaa enemmän. Kuolema tulee vain kerran eikä sitä tarvitse tehdä luokan edessä...
- Rugaru
Epäonnistuminen kavereiden ja ystävien edessä. Sanojen sekoittaminen. Eläimet.
- Neloth
Sosiaaliset tilanteet ja huomion keskipisteenä oleminen.
- hyrr1
Pelkään maailman loppua. Pelkään että maa rupeaa rakoilemaan ja sieltä tulee laavaa. Pelkään, että kuinka suojelen lähimmäisiäni silloin. Niin, en mitenkään.
Sitten pelkään myös illalla sitä, että mitä jos en herääkkään aamulla. - moottoriturpa
Pelkään et sienet loppuu ja kytät seisoo joskus ovel. Se on vittu kerra tapahtunu ja joutu paskoo ikkunan et pääs karkuu nii nyt saa jännittää paskat housuis et joku runggariraiskaajapedokyttä tulee ja vie arestii
- lonelygirll
Kuolemaa > että joku murhaa mut > kärsimystä!
- Pelkuri(ko)
Pelkään eniten pimeää ja en uskalla pimeässä nousta sängystä ylös, katsomaan sängyn alle tai peiliin tai pitämään esim jalkaa sängyn reunan yli. Mulla on niin vilkas mielikuvitus että rupeen pimeessä näkemään harhoja.
Toiseks eniten pelkään hukkumista. En voi edes kuvitella miltä tuntus tukehtua veden alla.
- 14v tyttö - kamsf
homoja, niitä pelkään eniten
- 721
Pelkään ett tekeminen loppuu. Että ei ole enää mitään tekemistä vapaa-ajalla.
- pel0t0nl337
Itse en oikein mitään pelkää, lähinnä tietyt asiat iljettävät mutta en laskisi sitä pelkäämiseksi.
- moottoriturpa
Jos tulisin nuolee sun ikkunaas sienis, ku oisit nuggumas nii katotaanko et paskantaisit seuraavat viikot tiiliskivii
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä681889- 1231354
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1311320- 1401064
- 101927
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten344862Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82744Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55684Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50663Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67654