IP:n vaihtaminen

Nyyppä

Miten mä voin vaihtaa mun koneeni IP-koodin? Mä en ymmärrä paljoa näistä asioista joten koittakaa selittää mahollisimman yksinkertaisesti.

4

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaahah

      Et voi vaihtaa itse koneesi IP:tä

      • Piru

        Jos palveluntarjoaja jakaa osoitteen dynaamisesti DHCP:llä, niin yleensä vaihtaminen onnistuu.

        DHCP-palvelin usein sitoo IP-osoitteen kysyjän verkkokortin MAC-osoitteeseen. Eli kun joku MAC-osoite haluaa IP-osoitteen, niin palvelin varaa sen osoitteen tietyksi aikaa. Jos sama MAC-osoite pyytää uutta IP-osoitetta varausajan sisällä uudestaan, niin palvelin antaa taas sen saman IP-osoitteen.

        Verkkokortissa oleva MAC-on poltettu EEPROM-piirille ja sitä ei voi helposti vaihtaa. Voit kuitenkin käynnistää ohjelman, joka feikkaa tämän osoitteen toiseksi nettiin päin. Siis "spooffaa" MACIn.

        Tällainen ohjelma on esimerkiksi macchanger. Toiminut minulla ainakin loistavasti esimerkiksi HTV:n kaapelin kanssa. Emule on ollut päällä vaikka 48h ja sitetn haluat alkaakin pelaamaan jotian verkkopeliä. Vaika suljet Emulen, niin netistä tulee vielä 2 vuorokauta Emulen liikennettä joka tukkii sun linjan. Machangerilla vaihtaa MACin ja sitten komentokehotteessa ipconfig /renew ja sulla onkin "puhdas" IP taas.


    • ?????

      Miksi sinun tarvitsisi vaihtaa IP?, niin ja kyllä se muuten onnistuu

      • Nyyppä

        ...mun serkku kävi tällä koneella kirjottelemassa asiattomuuksia eräälle hyvälle foorumille ja onnistui hankkia sinne IP-bannit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      117
      8063
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      135
      5353
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      32
      3641
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      124
      3574
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2604
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1896
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      357
      1544
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      97
      1540
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      70
      1406
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1376
    Aihe