Opintopisteet ei riitä

umpikujassa

Mitä vaihtoehtoja seuraavanlaisessa tilanteessa on: toisen vuoden yliopisto-opiskelija, ensimmäisenä vuonna ei kertynyt riittävästi pisteitä pitkäaikaissairauden takia, sairausloma kesti 8kk.

Tuli selvityspyyntö, ja maksoin takaisin n kuukauden tuet. Toisena vuotena tuli myös päätös, että opintojen on
a) edettävä 5op kuukausitahtia 1.8. alkaen (tukikuukausia 9kpl = 45op)
TAI
b) saatava 20op tulevalta kesälukukaudelta 1.6. alkaen.

Tiedän, etten tule saamaan ennen seuraavan lukuvuoden alkamista tuota 45:tta pistettä kasaan, myös tuo 20 kesäkaudelta tuntuu lähes mahdottomalta. Tulen vaihtamaan opiskelualaa ja koulutuksen taso vaihtuu myös.

Onko siis mahdollista saada tähän uuteen, syksyllä 2014 alkavaan paikkaan tukia, vaikka Kela on antanut ko. päätöksen? Onko myös mahdollisuus maksaa tukia takaisin perinnän kautta, jos kumpikaan em. vaihtoehdoista (a tai b) ei toteudu?

1

643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VoiVvoi---samajuttu

      Kerrotko, miten ne Kelassa tulkitsevat tuon opintopistemäärään? Minulla on myös ongelmai, mutta en tiedä, aletaanko hankalaksi, jos syyslukukaudella on vajaa pistemäärä ja keväällä on parempi tilanne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      22
      3037
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      40
      2644
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1503
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1251
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      999
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      125
      903
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      816
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      29
      663
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      621
    Aihe