Milloin te ihmiset opitte sen, että biologia ja uskonto ovat aivan kaksi eri asiaa? Biologiaan kuuluu evoluutio, lisääntyminen ja seksuaalisuus. Uskonto taas on ihmisen tapa käsitellä näkymätöntä ja aineetonta sekä myös perusetiikkaa jolle yhteiskuntarakenne perustuu. Homous ei ole mikään este sille, että voi olla uskova!! Totta hitossa raamatun alkuaikoina käskettiin lisääntyä ja täyttää maa kun ihmisiä oli niin vähän, mutta nyt on täällä sellainen liikakansoitus ja kaaos että jumalakin - tai allah tai pinkki yksisarvinen - käskevät olla oma itsensä ja noudattaa eettisiä ja yhteiskunnan koodistoja sekä olla lisääntymättä luonnollista tietämme jos sisin niin käskee.
Uskonto ja seksuaalisuus eivät sulje pois toisiaan
2
233
Vastaukset
- kala86
Opetteleppa ensin miten Raamattu ja Jumala kirjoitetaan oikein ja erottamaan oikea Jumala epäjumalista, puhu vasta sitten otsikon aiheesta. Ehkä sitten tulee raamatullisempaa tekstiä.
- niin ja näin
"pinkki yksisarvinen"
Nyt olet hieman sekoittanut asiat. Raamattu ei puhu pinkistä yksisarvisesta minun käsittääkseni. Yksisarvisesta saattaa puhua eikä tällä välttämättä tarkoiteta hevosta.
http://www.youtube.com/watch?v=4L1C_N18vXA
http://www.youtube.com/watch?v=Qc07EK7DJmE
Se mitä tulee seksuaalisuuteen, on sitten oma asia.
- Ei ylösnousemuksessa oteta vaimoa eikä mennä vaimoksi. Ylösnousseet ovat kuin enkelit taivaassa. (Matteus 22:30)
Ymmärtäisin tuon osalta että seksuaalisuus ei kuulu ylösnousemukseen tai sen jälkeiseen elämään. On sitten jokaisen oma asia harrastaako jotain sellaista mikä ei kuulu ylösnousemuksenjälkeiseen elämään. Enkä tiedä voiko saada ylösnousemusta sen jälkeen kun on tehnyt syntiä. Paavali, Daniel tai Ilmestyskirja saattavat olla sitä mieltä että ihminen voi saada ylösnousemuksen kuoleman jälkeen, mutta minä en pidä ainakaan Paavalia luotettavana profeettana tai Ilmestyskirjan kirjoittajaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 751131
- 741124
- 481014
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104968- 51935
- 34727
- 49704
- 53634
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?39632Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118567