Jepajee Eli ostin uuden hanan keittiötä varten, ja muuten ei hommassa mitään epäselvyyksiä osaan kyllä liittää oikeat putket oikeisiin ja uudet liittimet yms. mutta ihmetyttää että mikä perrrrkele toi on kun lämminvesiputki jakautuu kahdeksi erilliseksi putkeksi ja molemmat kuitenkin menee tuohon hanaan kiinni? En viitsi ottaa irti ennen kuin saan asiasta selvyyden koska muuten voi tulla huonolla tuurilla kallis hananvaihto. Osaako joku älykkäämpi henkilö kertoa, esim. putkimies että miksi siellä on lämpimälle vedelle kaksi putkea?
Hanalle pitäisi siis mennä kylmä ja lämmin vesiputki erikseen, sekä astianpesukoneelle omansa, nämä kaikki on selvää, mutta (anteeksi toistan itseäni) mitä sillä toisella lämminvesiputkella on ideana?
Hanalle pitäisi siis mennä kylmä ja lämmin vesiputki erikseen, sekä astianpesukoneelle omansa, nämä kaikki on selvää, mutta (anteeksi toistan itseäni) mitä sillä toisella lämminvesiputkella on ideana?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Onko siinä erillinen apk hana varsinaisen hanan ja pöytälevyn välissä? Noita käytettiin joskus kasikytluvulla.
Öö joo on jos meinaat että siinä hanassa on se nuppi mitä kääntämällä saan päättää annanko vettä apk:lle vai en?
mutta muuten ei sen varsinaisen hanan ja putkien välissä muuta ole
Niitä on olemassa irrallisiakin, eli apk venttiili on omana osanaan hanan alla. Saattaa näyttää ihan yhtenäiseltä hanan kanssa.
näyttää kyllä yhtenäiseltä omasta mielestäni. Mitenkäs tosiaan kun uudessa hanassa oli kolme putkea, kylmä,kuuma ja apk-liitäntä, mutta vanhassa siis menee tällä hetkellä se 4, niin uskallanko vain irroittaa vanhan hanan ja liittää uuden? Tietenkin toi ylimääräinen putki pitäis tukkia tai poistaa kokonaan
Tietysti uskalla sinitarralla voi tulpata! sitten kun aiheuutamastasi vuodosta on kastunu kolme kerrosväliä niin maksat 120000e kuivaus ja korjauskustannuksia (Esimerkki helsinkiläisestä kerrostaloyhtiöstä) Vai kannattaisiko tilata oikea putkimies ja maksaa 200e vaihtotyöstä...vastuu on silloin firmalla
Mutta niinhän aloittaja kertoi kysymyksessään, että osaa vaihdon tehdä itse.
Niin ne kaikki osaa, sekin 120 000 eken vahingon aiheuttanut.
Merkki ja tyyppi,helpottaisi vastausta.
Osaat kyllä mutta ihmetyttää putket D
muistat asentaa samalla leakomatic-vuotovahdin niin ei ole hätää!