Minkälainen tuomio tulossa ?

zinzinzon

Elikkäs syytteinä tulevassa oikeudenkäynnissä tulee olemaan törkeä varkaus, laiton uhkaus ja virkamiehen väkivaltainen vastustaminen, yksi aikaisempi 30 päivän ehdollinen tuomio on tullut vähän yli vuosi sitten. Minkälaista tuomiota tod näköisesti tulossa ?

6

1258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zinzinzon

      Ja alle 21v olen vielä..

    • 4+8

      Eli, olet koeajalla oleva rikoksenuusija ? 18 vuotta täyttänyt tuomitaan rikoksesta kuten täysi-ikäinen, mutta jos joudut lusimaan, niin lusit tuomiosta vain 1/3 ja pääset ehdonalaiseen vapauteen.

      Törkeä varkaus, vankeutta 4 kk - 4 vuotta.
      Laiton uhkaus, sakkoa - vankeutta 2 vuotta
      Virkam. väkivalt. vastustaminen, vankeutta 4 kk - 4 vuotta.

      Mututuntumalla, häkkiä voi nyt tulla hyvinkin parisen vuotta. Rikosrekisterihän sinulla jo on, mutta tuomion päälle vielä korvaukset ja oikeudenkäyntikulut. Koska korvaukset ovat rikosperusteisia, niin ne vanhenevat ulosotossa 20 vuodessa, kuten rötökset poliisin rekisterissäkin.

    • zinzinzon

      Juu, olen täysi-ikäinen ja koeaikaa oli vielä jäljellä näiden juttujen tapahtuessa.

      • 6+17

        Koska pohjilla on ehdollinen vankeusrangaistus koeajalla, se palaa alta. Eli vankeutta tulee 30 päivää yhdistetty rangaistus noista em. Toki ehdollinen vankeus on teoriassa mahdollinen, mutta varsin epätodennäköinen. Mikäli se ehdollinen tuomio on tullut samankaltaisesta rikoksesta kuin nämä nyt mainitsemasi, käytetään koventamisperustetta. Mitään varmaa ei tietysti pysty sanomaan, mutta yhteensä vuoden, ehkä puolentoista vankeusrangaistus tulee.

        Jos koko tuomio tulee ehdottomana, sitä ei voi suorittaa yhdyskuntapalveluna, sillä 8kk on maksimi, mitä voidaan muuntaa yhdyskuntapalveluksi. On kuitenkin mahdollista, että tuomio on yli vuoden pituinen ehdollinen vankeusrangaistus jonka ohella tuomitaan yhdyskuntapalvelua maksimissaan 90 tuntia. Muutoin maksimi on 200 tuntia, jos tuomio on 8kk.

        Mikäli tulee ehdoton vankeusrangaistus eikä yhdyskuntapalvelu sovellu syystä tai toisesta, istut kuten edellinen jo vastasikin, yhden kolmasosan siitä ja loput ehdonalaisessa vapaudessa.


    • Keskustelu

      Riippuu täysin tuomareista, naamakertoimestasi ja olemuksestasi, sekä siitä kuinka vakavia ja moitittavia rikoksesi ovat olleet. Yleensä ehdollisia voidaan tuomita monia päällekkäin. Varsinkin jos uusi rikos on tehty koeajan loppupuolella ja on kyse erilaisesta rikoksesta. Kovin helposti ei ehdollisia panna täytäntöön, Suomessa n. 1-2% ehdollisista vankeuksista pistetään täytäntöön, nämä yleensä jos tuomittu osoittaa selkeää piittaamattomuutta lain kielloista ja käskyistä (tekee paljon uusia rikoksia) ja uudet rikokset ovat samankaltaisia kuin edelliset ja tehty heti koeajan alkupuolella. Koeajan loppupuolella tehdyistä rikoksista tulee yleensä lisää ehdollista.

      Ja sekään ei ole mikään automaatio että vanha ehdollinen pantaisi täytäntöön vaikka syyllistyisit uudestaan samaan rikokseen ehdollisen koeaikana. Katsopa vaikka tätä esimerkkiä: X pahoinpiteli B:n. X sai käräjäoikeudessa lähes vuoden ehdollisen vankeusrangaistuksen pahoinpitelystä. Tämän ehdollisen koeaikana X pahoinpiteli uudestaan, tällä kertaa hän potki puolustuskyvytöntä C:tä päähän ja sai tuomion törkeästä pahoinpitelystä. X sai rangaistukseksi uudesta rikoksestaan vuoden ehdotonta vankeutta, vanhaa lähes vuoden pituista ehdollista ei laitettu täytäntöön. www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288602572321.html

      Kovin helposti ei täällä kyllä linnaan ihmisiä laiteta. Siihen on ihan perusteetkin, vankeusrangaistus ei toimi riittävänä peloitteena rikoksen tekemisen estämisessä. Useimmat rikokset tapahtuvat päihtyneenä tai tunnekuohussa (mustasukkaisuus, viha) eikä teon seuraksia osata ajatella. Vankilat myös ajavat rikoksentekijän pahempaan rikoskierteeseen kun yksilö eristetään yhteiskunnasta muiden rikollisten keskuuteen ja poispäästyään onkin kämppä, ystävät, perhe ja maine mennyt niin ei ole enää muuta vaihtoehtoa kuin alkaa tekemään uusia rikoksia elääkseen. Vankilassa solmitaan myös siteitä muihin rikollisiin. Vankilarangaistus tulee myös pirun kalliiksi yhteiskunnalle (yhden vangin vankilavuorokausi maksaa n.200e/vuorokausi). Vankilat ovat olemassa vain siksi, koska vapausrangaistusta parempaa keinoa rangaista ihmistä ei ole kukaan vielä keksinyt.

      Oikeuskirjallisuudessa sanotaan että ehdoton rangaistus tulee tuomita vain, ja ainoastaan kun muut rangaistukset eivät enää tule kyseeseen. Uskaltaisin väittää että sinun tapauksessa saat uuden ehdollisen rangaistuksen näistä uusista rikoksista vanhasi päälle ja ehkä pienen yhdyskuntapalvelun tai oheissakon myös mukaan. Tosin ei kannata luottaa näihin Suomi24 lakiasiantuntijoiden lausuntoihin yhtään, vaan olla suoraan yhteydessä oikeaan lakimieheen asian tiimoilta, jos siis haluat saada ihan oikeaa tietoa.

      Tulipas avauduttua.

      • Anonyymi

        puhut paskaa kun jos tuomiot olis kovia ja vankila olot karut niin se todellakin estäisi rikoksien tekemistä ja japani on siitä hyvä esimerkki joka on maailman turvallisimpia maita. Siellä ei tehdä juurikaan rikoksia koska siellä tuomiot on kovia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1462
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      923
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      882
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      57
      873
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      806
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      693
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      690
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      654
    9. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      333
      651
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      73
      621
    Aihe