Elikkäs syytteinä tulevassa oikeudenkäynnissä tulee olemaan törkeä varkaus, laiton uhkaus ja virkamiehen väkivaltainen vastustaminen, yksi aikaisempi 30 päivän ehdollinen tuomio on tullut vähän yli vuosi sitten. Minkälaista tuomiota tod näköisesti tulossa ?
Minkälainen tuomio tulossa ?
6
1226
Vastaukset
- zinzinzon
Ja alle 21v olen vielä..
- 4+8
Eli, olet koeajalla oleva rikoksenuusija ? 18 vuotta täyttänyt tuomitaan rikoksesta kuten täysi-ikäinen, mutta jos joudut lusimaan, niin lusit tuomiosta vain 1/3 ja pääset ehdonalaiseen vapauteen.
Törkeä varkaus, vankeutta 4 kk - 4 vuotta.
Laiton uhkaus, sakkoa - vankeutta 2 vuotta
Virkam. väkivalt. vastustaminen, vankeutta 4 kk - 4 vuotta.
Mututuntumalla, häkkiä voi nyt tulla hyvinkin parisen vuotta. Rikosrekisterihän sinulla jo on, mutta tuomion päälle vielä korvaukset ja oikeudenkäyntikulut. Koska korvaukset ovat rikosperusteisia, niin ne vanhenevat ulosotossa 20 vuodessa, kuten rötökset poliisin rekisterissäkin. - zinzinzon
Juu, olen täysi-ikäinen ja koeaikaa oli vielä jäljellä näiden juttujen tapahtuessa.
- 6+17
Koska pohjilla on ehdollinen vankeusrangaistus koeajalla, se palaa alta. Eli vankeutta tulee 30 päivää yhdistetty rangaistus noista em. Toki ehdollinen vankeus on teoriassa mahdollinen, mutta varsin epätodennäköinen. Mikäli se ehdollinen tuomio on tullut samankaltaisesta rikoksesta kuin nämä nyt mainitsemasi, käytetään koventamisperustetta. Mitään varmaa ei tietysti pysty sanomaan, mutta yhteensä vuoden, ehkä puolentoista vankeusrangaistus tulee.
Jos koko tuomio tulee ehdottomana, sitä ei voi suorittaa yhdyskuntapalveluna, sillä 8kk on maksimi, mitä voidaan muuntaa yhdyskuntapalveluksi. On kuitenkin mahdollista, että tuomio on yli vuoden pituinen ehdollinen vankeusrangaistus jonka ohella tuomitaan yhdyskuntapalvelua maksimissaan 90 tuntia. Muutoin maksimi on 200 tuntia, jos tuomio on 8kk.
Mikäli tulee ehdoton vankeusrangaistus eikä yhdyskuntapalvelu sovellu syystä tai toisesta, istut kuten edellinen jo vastasikin, yhden kolmasosan siitä ja loput ehdonalaisessa vapaudessa.
- Keskustelu
Riippuu täysin tuomareista, naamakertoimestasi ja olemuksestasi, sekä siitä kuinka vakavia ja moitittavia rikoksesi ovat olleet. Yleensä ehdollisia voidaan tuomita monia päällekkäin. Varsinkin jos uusi rikos on tehty koeajan loppupuolella ja on kyse erilaisesta rikoksesta. Kovin helposti ei ehdollisia panna täytäntöön, Suomessa n. 1-2% ehdollisista vankeuksista pistetään täytäntöön, nämä yleensä jos tuomittu osoittaa selkeää piittaamattomuutta lain kielloista ja käskyistä (tekee paljon uusia rikoksia) ja uudet rikokset ovat samankaltaisia kuin edelliset ja tehty heti koeajan alkupuolella. Koeajan loppupuolella tehdyistä rikoksista tulee yleensä lisää ehdollista.
Ja sekään ei ole mikään automaatio että vanha ehdollinen pantaisi täytäntöön vaikka syyllistyisit uudestaan samaan rikokseen ehdollisen koeaikana. Katsopa vaikka tätä esimerkkiä: X pahoinpiteli B:n. X sai käräjäoikeudessa lähes vuoden ehdollisen vankeusrangaistuksen pahoinpitelystä. Tämän ehdollisen koeaikana X pahoinpiteli uudestaan, tällä kertaa hän potki puolustuskyvytöntä C:tä päähän ja sai tuomion törkeästä pahoinpitelystä. X sai rangaistukseksi uudesta rikoksestaan vuoden ehdotonta vankeutta, vanhaa lähes vuoden pituista ehdollista ei laitettu täytäntöön. www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288602572321.html
Kovin helposti ei täällä kyllä linnaan ihmisiä laiteta. Siihen on ihan perusteetkin, vankeusrangaistus ei toimi riittävänä peloitteena rikoksen tekemisen estämisessä. Useimmat rikokset tapahtuvat päihtyneenä tai tunnekuohussa (mustasukkaisuus, viha) eikä teon seuraksia osata ajatella. Vankilat myös ajavat rikoksentekijän pahempaan rikoskierteeseen kun yksilö eristetään yhteiskunnasta muiden rikollisten keskuuteen ja poispäästyään onkin kämppä, ystävät, perhe ja maine mennyt niin ei ole enää muuta vaihtoehtoa kuin alkaa tekemään uusia rikoksia elääkseen. Vankilassa solmitaan myös siteitä muihin rikollisiin. Vankilarangaistus tulee myös pirun kalliiksi yhteiskunnalle (yhden vangin vankilavuorokausi maksaa n.200e/vuorokausi). Vankilat ovat olemassa vain siksi, koska vapausrangaistusta parempaa keinoa rangaista ihmistä ei ole kukaan vielä keksinyt.
Oikeuskirjallisuudessa sanotaan että ehdoton rangaistus tulee tuomita vain, ja ainoastaan kun muut rangaistukset eivät enää tule kyseeseen. Uskaltaisin väittää että sinun tapauksessa saat uuden ehdollisen rangaistuksen näistä uusista rikoksista vanhasi päälle ja ehkä pienen yhdyskuntapalvelun tai oheissakon myös mukaan. Tosin ei kannata luottaa näihin Suomi24 lakiasiantuntijoiden lausuntoihin yhtään, vaan olla suoraan yhteydessä oikeaan lakimieheen asian tiimoilta, jos siis haluat saada ihan oikeaa tietoa.
Tulipas avauduttua.- Anonyymi
puhut paskaa kun jos tuomiot olis kovia ja vankila olot karut niin se todellakin estäisi rikoksien tekemistä ja japani on siitä hyvä esimerkki joka on maailman turvallisimpia maita. Siellä ei tehdä juurikaan rikoksia koska siellä tuomiot on kovia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432789SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis622247Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781939Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis651581- 1401522
- 611078
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7918Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön230875- 39770