pois kukkapurkeista!?!

...vaikka mitä on tullut kokeiltua. etikkaa, tabascoa, vesi-pippurisekoitusta... appelsiinin kuorista puhui joku. miten kohtalotoverit ovat ratkaisseet ongelman? en jaksa enää joka välissä siivota multaa lattialta ja pikku kisun nenästä :)
7635
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

taval kaupassa myydän erästä karkoitetta, siinä pohjavärinä on keltainen tarra, ja siinä musta kissa.se tepsii todella.hinta n.8-9€

Äänestä

Meillä kissojen hortonimi-innostus loppui, kun ostin Prismasta kukkaosastolta multasuojuksia. En tiedä onko se niiden virallinen nimi, mutta ainakin toimii. Suojus laitetaan kukkaruukkuun mullan päälle ja kisu ei pääse kaivelemaan.

Suojus on joko ruskeaa tai valkeaa muovia ja koostuu toisissaan kiinni olevista ohuista renkaista. Näitä renkaita pystyy saksilla katkomaan oikeista kohdista niin, että ne saa sovitettua kasvin juurelle.

Meillä ainakin toimi tämä. Ja kun kissat tajusivat, että turha kaapia kun mitään ei irtoa, niin mielenkiintokin niillä lopahti ko. touhuun. Nykyään ei tarvi enää suojia ja kukat saa olla ihan rauhassa.

Äänestä
  • ..käytti halvempaa keinoa ruukun suojaukseen. Hän leikkasi pahvista sopivia suojuksia ja laittoi ruukun päälle. Teippiä vähän lisäksi niin pysyi paikallaan.

    Äänestä

  • Satu kirjoitti:

    ..käytti halvempaa keinoa ruukun suojaukseen. Hän leikkasi pahvista sopivia suojuksia ja laittoi ruukun päälle. Teippiä vähän lisäksi niin pysyi paikallaan.

    Meillä ainokaisen kukan juurella on kiviä -pitää olla tarpeeksi isoja tosin.

    Äänestä

  • harakka kirjoitti:

    Meillä ainokaisen kukan juurella on kiviä -pitää olla tarpeeksi isoja tosin.

    Meilla kanssa auttoi sepelintapaiset kivet, mutta kauniimpi vaihtoehto oli simpukankuoret. Nekaan ei tainneet tuntua tassuihin ja kynsiin kivoilta ja kukkapurkit unohtui. Yhteen tosi isoon ruukkuun muotoiltiin katiskaverkonpalasesta suoja.

    Äänestä

Muistan jostakin lukeneeni, että kissan saa pysymään poissa kukkien kimpusta, kun levittää vain ruukun alle foliota! Ei kovin esteettinen vaihtoehto, mutta voihan sitä kokeilla. Kissat ei yleensä tykkää tassutella folion päällä, ilmeisesti siitä lähtee epämiellyttävä ääni.
Hyvältä kuulostavat kyllä nuo peitteetkin.

Äänestä
  • kiitos ideoista! otettiin tosiaan toinen kisu reilu kuukausi sitten, ja tämä toinen kisu tuntuu vähän vaikeammalta tapaukselta kun edellinen oli jo reilun vuoden ikäinen ja ei tehnyt mitään tihutöitä:) aion kyllä kokeilla sitä multasuojus-juttua, itseasiassa meillä on jo semmonen pahvi-teippi viritys yhdessä isossa kukassa...( etikkaa siveltynä pahvin päälle) ei vaan kukka näytä kovin hyvinvoivalta ja kun se riiviö hyppii sen päälle vielä... folio juttuakin vois kokeilla. mutta todella paljon kiitoksia vinkeistä! (etikan tuoksu ei oikein ole se mukavin tuoksu, kivasti tuntuu nenässä avaa kotioven...) joku kaveri kertoi että appelsiininkuoretkin toimii... no, kaikkea kyllä kokeilen. vehkaparat vaan näyttää aika huonovointisilta.....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


unipossu kirjoitti:

...vaikka mitä on tullut kokeiltua. etikkaa, tabascoa, vesi-pippurisekoitusta... appelsiinin kuorista puhui joku. miten kohtalotoverit ovat ratkaisseet ongelman? en jaksa enää joka välissä siivota multaa lattialta ja pikku kisun nenästä :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu