korkeakoulu uudistuksen vaikutus opintotukeen????

tietämätön123

Eli miten muuttuu??? Voiko esim enää vaihtaa alaa kesken opintijen ja saada opintotukea uusiin opintoihin??Vai??? Jotenkin kauhean huonosti on kerrottu tuosta uudituksesta.

5

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdf
    • Jurputan, siis olen

      Uudistukset - lue heikennykset? - eivät jääneet tuohon. 2015 (syksyllä) on tulossa muutos, jonka jälkeen ei enää saisi opintotukea toiseen samantasoiseen korkeakoulututkintoon. Mikä pahinta, ilmeisesti siitä riippumatta, käyttikö/saiko tukea tuohon ensimmäiseen tutkintoon. Tämä liittyy hallituksen rakennepoliittisiin uudistuksiin. Se olisi sitten useimmilla osuttava koulutuksen alun alkaen kohdalleen.

      • 468531

        Kyllä sitä opiskella voi vaikka kuusi korkeakoulututkintoa, jos haluaa. Yhteiskunta ei rahoita näistä kuin yhtä. Onhan se tietysti ikävää, kun joutuu itse maksamaan, jos haluaa jotain.


    • hienostisuunniteltu

      Kiva homma, aion hakea ens keväänä toista yliopiston alaa opiskelemaan. Yliopistossa oon nyt käyttänyt yhteensä 10 tukikuukautta. Tänä vuonna en opiskele(ilmoittauduin poissa olevaksi).

      Eli jos pääsen sisään, niin en kummiskaan saa käyttä jäljellä olevia tukikuukausiani??? Ja kun oon oikein säästelly niitä koska oon tienny ett luultavasti hakeudun toiselle alalle.

      EI HELVETTI. No se on sitten sossun luukulla oltava aika monta vuotta.

      • Maltti Valttila

        Tuskin koskee erityisesti sinua. Sinä et ole vielä suorittanut mitään korkeakoulututkintoa ja nuo jo suorittamasi opinnot saat todennäköisesti sisällytettyä siihen toiseen alaan. Välttämättä mitään ei ole mennyt hukkaan.
        Kun lakia ei vielä ole, niin varmaksi on tietysti paha sanoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      285
      3558
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      23
      1975
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1616
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1461
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      85
      1167
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1149
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1054
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      972
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      210
      821
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      757
    Aihe