asunnottomuus

asunnottomuus

Moikka,

nyt kelpaisi saada pikaisia vinkkejä!
Elikkä erosin miesystäväni kanssa, jonka seurauksena jäin asunnottomaksi n. 2- kuukautta sitten. En tajunnut lähteä suhteesta aiemmin, kunnes mies kerran kävi käsiksi. Käteeni jäi häneltä 3000e velat ja asunnottomuus, omaa typeryyttäni kun en siihen aiemmin puuttunut.
Nyt olen tosiaan ollut 2kk asunnottomana, olen hakenut asuntoa mm. kaupungeilta, yksityisiltä(kukaa nei ole suostunut, koska minulla ei ole säästöjä takuuvuokraan ja sossun takaus ei onnistu), kirkolta, nuorisosäätiötlä. Olen 21- vuotias säännöllisessä työssä käyvä reipas ja rauhallinen nainen. Minulla on luottotiedot, eikä ikinä moitteita aiemmilta vuokranantajilta.
En ole saanut/löytänyt asuntoa päivittäisestä yrittämisestä huolimatta. Tällä hetkellä asun sielä sun täällä, ystävien luona enimmäkseen.
Mitä tässä tilanteessa voi tehdä, tai oikeastaan mitä keinoja vielä on löytää asunto, kun sosiaalivirasto, kaupunki tai kirkkokaan ei ole auttanut?

13

482

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mites tämä

      Kirkon nyt luulisi auttavan. Kirkolla kun on myös vuokra-asuntoja. Taitaa olla tekopyhiä koko paikka täys.

      Yksi mikä tulee mieleen olis kimppa-asuminen. Netistä löytyy kimppakämppä.fi sivusto, jossa on asuntoja ja hakijoita. Olisi huomattavasti edullisempaa kun vaan löydät itsellesi sopivan. Saisit säästettyä siinä edullisemmin asuessa sen vuokratakuusumman ja sitten vaan uuteen omaan kotiin. Tai voisit säästää samalla asumisoikeusasunnon asomaksun niin pääsisit asumaan edullisemmin. Täällä kun ei halpoja vuokra-asuntoja olekaan.

    • mkmkmkmkmkmkmkmkm

      Satolla on koko ajan vapaana asuntoja. Vuokravakuus 250€. Kalliita ovat, mutta parempi se kuin ei mitään - ja käyt kuitenkin töissä, joten pystyt vuokraakin maksamaan.

    • Huolestunut nuorista

      Mene ihan paikanpäälle stadin asuntojen toimistoon kertomaan toi tilanteesi.
      Ja kerro rehellisesti kaikki.
      Jos oot vaan yksi hakupaperi muiden joukossa ,ei auta.

      Toivon sulle parempia aikoja.:)

      • kanan pissit

        Voi luoja, luuletko että toimistossa palvelevaa toimistotyöntekijää kiinnostaa kuunnella jonkun elämäntarinaa? Ei kuule auta yhtään, vaikka menet sinne toimistoon joka päivä selostamaan kurjaa elämääsi!


    • vuokratakuurahat

      Kun asut ystävien luona, niin maksatko heille vuokraa tms. asumisestasi? Jos et, niin kyllähän sinulla kaiken järjen mukaan täytyisi olla varaa takuuvuokraan, koska et kahteen kuukauteen ole vuokraa maksellut.

    • Ex-satolainen

      Satolle käy takuuvuokraksi sossun maksusitoumus, tosin Saton asunnot on kalliita ja vuokrat nousee vuosittain monta kymmentä euroa.

      • sinikka1953

        Totta Sato on todella kallis laatuun nähden.Jos kyseessä on todella toivoton asunnottomuus,jotkut hoitokodit vuokraavat tyhjunä olevia huoneita,usen vuokraan sisältyy ruoka.Esim Vantaan kaupungilla ja Helsingillä on ollut tällaisia tapauksia.Attendo on myös vuokrannut yksittäisiä paikkoja.


    • parempituloinen

      Asun Kevan vuokra-asunnossa. Minulla vuokratakuu oli n. 2,800e, josta olen tyytyväinen. Se karsii tehokkaasti sosiaaliavustuksilla elävät naapuristosta

      • Tekninen_Muna

        Sitten varmaan tiedät vuokratakuun ja vuokrasopimukseen liittyvän vakuuden eron. Joten lopeta termien väärinkäyttö!


    • OK-TALO!

      Jos sulla on hyvä p.im.ppi ja saan käyttää sitä saat tulla mulle asumaan!

      • sinikka1953

        Pimee tyyppi olet Mene psykiatrille.


    • asdf98767

      Vahingoniloa sairailta isoilta pojilta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      66
      2101
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      33
      1676
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1122
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      45
      860
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      793
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      25
      746
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      650
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      38
      626
    9. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      126
      562
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      558
    Aihe