asunnottomuus

asunnottomuus

Moikka,

nyt kelpaisi saada pikaisia vinkkejä!
Elikkä erosin miesystäväni kanssa, jonka seurauksena jäin asunnottomaksi n. 2- kuukautta sitten. En tajunnut lähteä suhteesta aiemmin, kunnes mies kerran kävi käsiksi. Käteeni jäi häneltä 3000e velat ja asunnottomuus, omaa typeryyttäni kun en siihen aiemmin puuttunut.
Nyt olen tosiaan ollut 2kk asunnottomana, olen hakenut asuntoa mm. kaupungeilta, yksityisiltä(kukaa nei ole suostunut, koska minulla ei ole säästöjä takuuvuokraan ja sossun takaus ei onnistu), kirkolta, nuorisosäätiötlä. Olen 21- vuotias säännöllisessä työssä käyvä reipas ja rauhallinen nainen. Minulla on luottotiedot, eikä ikinä moitteita aiemmilta vuokranantajilta.
En ole saanut/löytänyt asuntoa päivittäisestä yrittämisestä huolimatta. Tällä hetkellä asun sielä sun täällä, ystävien luona enimmäkseen.
Mitä tässä tilanteessa voi tehdä, tai oikeastaan mitä keinoja vielä on löytää asunto, kun sosiaalivirasto, kaupunki tai kirkkokaan ei ole auttanut?

13

482

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mites tämä

      Kirkon nyt luulisi auttavan. Kirkolla kun on myös vuokra-asuntoja. Taitaa olla tekopyhiä koko paikka täys.

      Yksi mikä tulee mieleen olis kimppa-asuminen. Netistä löytyy kimppakämppä.fi sivusto, jossa on asuntoja ja hakijoita. Olisi huomattavasti edullisempaa kun vaan löydät itsellesi sopivan. Saisit säästettyä siinä edullisemmin asuessa sen vuokratakuusumman ja sitten vaan uuteen omaan kotiin. Tai voisit säästää samalla asumisoikeusasunnon asomaksun niin pääsisit asumaan edullisemmin. Täällä kun ei halpoja vuokra-asuntoja olekaan.

    • mkmkmkmkmkmkmkmkm

      Satolla on koko ajan vapaana asuntoja. Vuokravakuus 250€. Kalliita ovat, mutta parempi se kuin ei mitään - ja käyt kuitenkin töissä, joten pystyt vuokraakin maksamaan.

    • Huolestunut nuorista

      Mene ihan paikanpäälle stadin asuntojen toimistoon kertomaan toi tilanteesi.
      Ja kerro rehellisesti kaikki.
      Jos oot vaan yksi hakupaperi muiden joukossa ,ei auta.

      Toivon sulle parempia aikoja.:)

      • kanan pissit

        Voi luoja, luuletko että toimistossa palvelevaa toimistotyöntekijää kiinnostaa kuunnella jonkun elämäntarinaa? Ei kuule auta yhtään, vaikka menet sinne toimistoon joka päivä selostamaan kurjaa elämääsi!


    • vuokratakuurahat

      Kun asut ystävien luona, niin maksatko heille vuokraa tms. asumisestasi? Jos et, niin kyllähän sinulla kaiken järjen mukaan täytyisi olla varaa takuuvuokraan, koska et kahteen kuukauteen ole vuokraa maksellut.

    • Ex-satolainen

      Satolle käy takuuvuokraksi sossun maksusitoumus, tosin Saton asunnot on kalliita ja vuokrat nousee vuosittain monta kymmentä euroa.

      • sinikka1953

        Totta Sato on todella kallis laatuun nähden.Jos kyseessä on todella toivoton asunnottomuus,jotkut hoitokodit vuokraavat tyhjunä olevia huoneita,usen vuokraan sisältyy ruoka.Esim Vantaan kaupungilla ja Helsingillä on ollut tällaisia tapauksia.Attendo on myös vuokrannut yksittäisiä paikkoja.


    • parempituloinen

      Asun Kevan vuokra-asunnossa. Minulla vuokratakuu oli n. 2,800e, josta olen tyytyväinen. Se karsii tehokkaasti sosiaaliavustuksilla elävät naapuristosta

      • Tekninen_Muna

        Sitten varmaan tiedät vuokratakuun ja vuokrasopimukseen liittyvän vakuuden eron. Joten lopeta termien väärinkäyttö!


    • OK-TALO!

      Jos sulla on hyvä p.im.ppi ja saan käyttää sitä saat tulla mulle asumaan!

      • sinikka1953

        Pimee tyyppi olet Mene psykiatrille.


    • asdf98767

      Vahingoniloa sairailta isoilta pojilta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      8
      990
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      936
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      929
    4. 50
      843
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      782
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      756
    7. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      691
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      142
      670
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      55
      625
    10. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      551
    11. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      67
      540
    12. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      514
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      501
    14. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      477
    15. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      48
      439
    16. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      21
      436
    17. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      413
    18. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      24
      410
    19. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      408
    20. Terve vuan! Mikseiköhän Lepokiven lentosotamies

      lähennä Rovaniemelle vastaanottamia uusia F35-hävittäjiä? Tunnin piästä laskeutuvat.
      Tuusniemi
      12
      392
    Aihe