Aktiivista toimintaa pesällä.
Todennäköisesti piankin putkahtaa jokunen muna pesän pohjalle:
http://pontu.eenet.ee/player/zivju-erglis.html
Todennäköisesti piankin putkahtaa jokunen muna pesän pohjalle:
http://pontu.eenet.ee/player/zivju-erglis.html
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hieno kuva, mutta onko siellä jo toinenkin lintu?
Kyllä siellä kotkapari on vakavissaan perustamassa perhettä:) Tämä linkki meillä nyt seurannassa tänä vuonna.
Tässä kotimaamme kotka, Turun saaristosta.
Pientä sumua juuri nyt.
http://balticseanow.turkuamk.fi/index.php/explore/web-cameras/osprey-nest/
Sielläkin ollaan kotona, kevätsäpinää kotkilla:) Hieno tausta.
Tämähän on seilin saari, tullut luettua sen historia.
http://balticseanow.turkuamk.fi/index.php/explore/web-cameras/osprey-nest/
http://aijaa.com/9RJcTV
Kolavan Kotka --- ihanaa kun saadaan taas katsella kalakotkaksia --- Toivon tämänvuotisille paljon munakasta kesää .
Ja että kalaa riittää . Hienoja uljaita lintuja nämä Sääkset .
ullamirjami
Kauniisti pyydän, että et tulisi tähän ketjuun kommentoimaan enempää, sillä pian ketjussa on sata viestiä Sinulta.
Muistan sen viimekeväisen, johon suolsit viestejä, kuinka paljon on ollut katsojia ja omia vastauksiasi oli suurin osa, kuten ilmeisesti myös katsojana.
Jätä edes yksi linkki rauhaan, että löytäisin pian, mistä katsoa pesän tapahtumia, koska itse linkitit ilmeisesti jonkun vanhan "pesäkuvan", koska siellä ei tapahtunut mitään?
Totta´kai ilmoitat nyt, että Sinulla on oikeus kirjoitella mihin hyvänsä, kuten onkin, mutta, mutta?
Muistatteko Ilmarin Joka on saanut nimensäkkin Sääksisäätiön puheenjohtajan mukaan --voi olla että lintu on menehtynyt matkalla pohjoisen pesäpaikalle ,
10/4 hiljeni radiolähetin.
Myös sateliitti sääksen Lallin Radiolähetin on vaiennut . Ilmari oli kyllä Melkovarmasti kuollut . Mutta toivitaan että Lalli n Radio on voinut vaikka mennä epäkuntoon.
Muuten on turha tässä pesimisvaiheessa odottaa että linnutolisivat aina pesällä koska Kalaakin on hankittava että pysyvät itsekkin hengissä . Terveisiä vaan entisille ja uusille Sääksenystäville. .
Vähän näyttää kuin olisi ihmiskätöset olleet auttamassa pesänrakennuksen suorituksessa seilin saarella, on senverran järeitä ja sopivan kaarevia pulikoita :)
http://balticseanow.turkuamk.fi/index.php/explore/web-cameras/osprey-nest/