Rekkasaattueet

henkilöautoilija

Tuli tuossa katsottua Convoy-elokuva ja siitä päätin pistää kysymystä palstalle. Miksei suomen maanteillä ole pitkiä rekkasaattueita?

4

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RahtiReino

      Mitäpä hyötyä niistä olisi? Niin, taisitkin jo vastata kysymykseesi..

      • Katastrof

        Eipä meillä sellaista saattuetta saisi aikaan....tulisi katastrofi kun ohittelevat toisiaan ja tiet ovat kapeita.


      • Köyhän talon porsaat

        Niinpä. Mikä ihmeen itseisarvo olisi ajaa kuorma-autoilla pitkässä jonossa? Leikitään ajatuksella että kymmenen rekkaa ajaisi jonossa ja kaikilla olisi sama kuorma ja osoite. Mitä siitä tulisi että koko letka saapuisi purkupaikalle yhtäaikaa? Tai tulisihan siitä pitkä odotus ainakin niille jonon viimeisille että pääsisvät kuormasta eroon. Harvemmissa paikoissa monta autoa mahtuu/pääsee purkamaan yhtäaikaa. Ei ainakaan. Ei ainakaan säiliöpuolella. Kyllä joku Convoy-leffa antaa kuljetusalasta täysin väärän ja typerän kuvan. No sehän onkin tehty elokuvaksi eikä sillä ole todellisuuden kanssa mitään tekemistä vaikka vanha leffa onkin. Ei jenkitkään niin tyhmiä ole että tietoisesti lähtisivät jotain jonoja muodostamaan. Kyllähän Suomessakin joskus näkee raskaita ajoneuvoja jonossa mutta ne ovat jonoon joutuneet erilaisten ajonopeuksien ja sattuman takia. Ei ne letkaa tietoisesti tee. Useilla kuskeilla näyttää olevan jopa pakonomainen tarve päästä edellä ajavasta rekasta ohi vaikkei oma ajokki kulkisi kuin kilometrin tunnissa kovempaa. Ohi on päästävä vaikka ajallisesti ei mitään hyötyä siitä olisikaan. Toinen kulkee 88km/h ja toinen 89km/h rajoitinta vasten niin silti on ohi päästävä vaikka ohitus kestäisi useamman kilometrin matkan. Siinä sitä jonoa muodostuu kun kaksi isoa ajaa kilpaa, nimittäin sen ohittavan taakse henkilöautojen jono. Tätä näkee motareilla lähes päivittäin.


    • henkilöautoilija

      Itse mietin asiaa siltä kannalta, että kun välimatkat ovat lyhempiä esim. jenkkilään verrattuna, niin ei varmaan kovin kauaa tuommoinen letka olisi kasassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      538
      9058
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      161
      6230
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      376
      5293
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4769
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      100
      4401
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4073
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3972
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      94
      1968
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      106
      1470
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      999
    Aihe